Nové režimy Správce Zoner Photo Studia 16

Do šestnácté verze Zoner Photo Studia byly zavedeny nové režimy Správce – Průzkumník, Náhled, Mapa a Porovnat. Některé už jsou sice známé z dřívějších verzí ZPS, ale přistupovali jste k nim odlišně. Kromě nich pak přibylo několik drobných vylepšení při prohlížení fotografií a i na ně se podíváme v následujícím textu. 

V modulu Správce mezi Průzkumníkem (klasickým zobrazením s adresářovou strukturou vlevo, dlaždicemi fotografií uprostřed a panelem s informacemi vpravo) a Náhledem přepnete klávesou Enter. Náhled zobrazí aktuálně vybranou fotografii přes celý střed pracovního okna a filmový pás se snímky v aktuální složce vespod.

Zobrazení v Průzkumníku.
Zobrazení v Náhledu.

Postranní panely můžete dočasně (nebo trvale) skrýt poklepáním na příslušnou lištu s šipkou. Zobrazit si tak například pouze fotografii a filmový pás (i ten se dá případně skrýt).

Skrytí postranních panelů.

Mapa, ke které je třeba připojení k internetu, usnadňuje přiřazení GPS souřadnic k fotografiím. Více se o přiřazení zeměpisných souřadnic pomocí tohoto zobrazení budeme věnovat v samostatném textu.

Zobrazení mapy a přiřazené souřadnice k vybrané fotografii.

Posledním režimem je Porovnat (Ctrl + J). Dva až čtyři vybrané snímky můžete položit vedle sebe a vybrat tak z více variant tu nejlepší. Můžete přitom zapínat a vypínat zobrazení histogramu (Ctrl + H) či přepalů (Shift + O).

Porovnání dvou vybraných fotografií.

Všimněte si ještě nové ikony lupy se zámkem – jedná se o nástroj Synchronizovat měřítko (L). Jeho vypnutím si můžete přibližovat či oddalovat porovnávané snímky každý zvlášť. Jestliže tento nástroj zapnete, pak přiblížení či oddálení jednoho z porovnávaných fotografií bude působit i na další snímky z výběru.

Zapnutí či vypnutí Synchronizace měřítka se hodí u snímků stejných scén pořízených skrze odlišné ohniska.

Dvě drobná vylepšení na vás ještě čekají v podobě Seskupování RAW a JPGZobrazování složek. První z nich spáruje odpovídající snímky ve formátech RAW a JPEG, což se hodí, když je potřebujete společně mazat, přesouvat, kopírovat nebo jinak podobně na nich pracovat.

Seskupení snímků RAW a JPEG. Všimněte si, že i u náhledů na jednotlivé snímky přibyla ikonka RAW/JPG, která značí spárované snímky různých formátů.

Zobrazovat složky pak zapíná a vypíná zobrazení složek v aktuálním adresáři (jejich skrytím se tak například soustředíte jen na fotografie).

Vypnutí či zapnutí zobrazení složek.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře