Nové režimy Správce Zoner Photo Studia 16

Do šestnácté verze Zoner Photo Studia byly zavedeny nové režimy Správce – Průzkumník, Náhled, Mapa a Porovnat. Některé už jsou sice známé z dřívějších verzí ZPS, ale přistupovali jste k nim odlišně. Kromě nich pak přibylo několik drobných vylepšení při prohlížení fotografií a i na ně se podíváme v následujícím textu. 

V modulu Správce mezi Průzkumníkem (klasickým zobrazením s adresářovou strukturou vlevo, dlaždicemi fotografií uprostřed a panelem s informacemi vpravo) a Náhledem přepnete klávesou Enter. Náhled zobrazí aktuálně vybranou fotografii přes celý střed pracovního okna a filmový pás se snímky v aktuální složce vespod.

Zobrazení v Průzkumníku.
Zobrazení v Náhledu.

Postranní panely můžete dočasně (nebo trvale) skrýt poklepáním na příslušnou lištu s šipkou. Zobrazit si tak například pouze fotografii a filmový pás (i ten se dá případně skrýt).

Skrytí postranních panelů.

Mapa, ke které je třeba připojení k internetu, usnadňuje přiřazení GPS souřadnic k fotografiím. Více se o přiřazení zeměpisných souřadnic pomocí tohoto zobrazení budeme věnovat v samostatném textu.

Zobrazení mapy a přiřazené souřadnice k vybrané fotografii.

Posledním režimem je Porovnat (Ctrl + J). Dva až čtyři vybrané snímky můžete položit vedle sebe a vybrat tak z více variant tu nejlepší. Můžete přitom zapínat a vypínat zobrazení histogramu (Ctrl + H) či přepalů (Shift + O).

Porovnání dvou vybraných fotografií.

Všimněte si ještě nové ikony lupy se zámkem – jedná se o nástroj Synchronizovat měřítko (L). Jeho vypnutím si můžete přibližovat či oddalovat porovnávané snímky každý zvlášť. Jestliže tento nástroj zapnete, pak přiblížení či oddálení jednoho z porovnávaných fotografií bude působit i na další snímky z výběru.

Zapnutí či vypnutí Synchronizace měřítka se hodí u snímků stejných scén pořízených skrze odlišné ohniska.

Dvě drobná vylepšení na vás ještě čekají v podobě Seskupování RAW a JPGZobrazování složek. První z nich spáruje odpovídající snímky ve formátech RAW a JPEG, což se hodí, když je potřebujete společně mazat, přesouvat, kopírovat nebo jinak podobně na nich pracovat.

Seskupení snímků RAW a JPEG. Všimněte si, že i u náhledů na jednotlivé snímky přibyla ikonka RAW/JPG, která značí spárované snímky různých formátů.

Zobrazovat složky pak zapíná a vypíná zobrazení složek v aktuálním adresáři (jejich skrytím se tak například soustředíte jen na fotografie).

Vypnutí či zapnutí zobrazení složek.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *