Můj návrat z „dovolené“

Byla to dovolená nebo nebyla? Menší fotografické ohlédnutí za uplynulým tři čtvrtě rokem na druhé straně zeměkoule. 

Jestliže jste četli můj podzimní příspěvek, víte, jak jsem si balil fotobatoh na cestu na Dálný východ. Téměř deset měsíců jsem pak strávil ve Vietnamu, Filipínách, Laosu, Thajsku a Číně.

Na dálku jsem spolupracoval se všemi autory tohoto blogu, odesílal fotky, komunikoval přes e-mail s některými z vás, našich čtenářů, dokonce připravil i několik rozhovorů s fotografy, a snažil se vytěžit z toho všeho nejvíc. Především z neustále se měnícího prostředí kolem sebe.

Byla to dovolená nebo ne?

Vydrželo vybavení?

Na jednu stranu daná místa a třicetistupňová vedra i v lednu sváděla k tomu, že jsem měl kolikrát pocit, že si vybírám dovolenou. Přesto tomu tak nebylo. Většinu času jsem seděl za počítačem, editoval texty, psal vlastní články a sypal desítky fotografií do počítače a třídil je – jak jinak než – v Zoner Photo Studiu. Průběžné zpracování snad jediné pomohlo v tom, že jsem se po návratu nemusel hodit marod nebo nehledal osobního terapeuta kvůli tomu, že tak velké kvantum fotografií nikdy nezpracuji.

Kapacita disku se všemi pořízenými fotografiemi (a několika videozáběry) se snížila o 37,4 GB dat. Celkem jsem si s sebou přivezl 5029 souborů – včetně snímků v RAWu i JPEGu. Dlužno dodat, že už se jedná o vytřízené fotografie. Před mým nekompromisním zásahem a mazáním špatných či nepovedených variant téhož jich bylo několikanásobně více. Ještě bych mohl připočíst obrázky zachycené mobilním telefonem či stále ještě nevyvolané snímky z kinofilmu, které jsem tentokrát ze součtu vynechal.

Asie plná barev. Tomu nejde odolat.

Telefon jsem na Filipínách „utopil“ (ve Vietnamu zase nechal opravit), ruský kinofilmový Horizont v daném klimatu začal v jednu chvíli plesnivět, což naštěstí filmy přežily bez újmy a fotoaparát jsem vyčistil. S kamerou GoPro HD2 Hero ve vodotěsném pouzdře jsem neměl žádný problém – snad jen až na občas se mlžící čočku. Ani bezzrcadlovka Olympus OM-D EM-5 v (téměř) tropickém počasí nezklamala. A Fujifilm Instax Mini 7S splnil svůj účel.

Fotit za každého počasí…

Jak dopadly snímky

Občas jsem měl obavy, zda o techniku na cestách nepřijdu vinou nenechavců. Nakonec jsem se musel naučit věřit zaměstnancům a bezpečnosti všech míst, na kterých jsem bydlel. Jinak bych žil neustále ve stresu, zda se mi z hotelového pokoje nějaká část vybavení neztratí. V Pekingu jsem dokonce nechal na téměř čtyři týdny většinu vybavení (včetně notebooku) v hostelovém skladu. Až se mi nechce věřit, že vše, co jsem odvezl, jsem si zase přivezl s sebou.

První závěrka cvakla 11. října 2012 v centru Hanoje, ta poslední pak 22. července 2013 v Pekingu. Mezitím se rozprostírá řada nových zkušeností, nejen z fotografování v asijských zemích. Na mých záběrech zůstaly zachyceny rozličné fotografické scény od krajinných záběrů, přes sport, portrét či reportáž.

…a mačkat spoušť za každé situace?

Některé snímky jsou k vidění na mém profilu v galerii Zonerama. Soukromé a nepovedené pak nemá cenu ukazovat, ale o tom už přeci psal Honza Kupčík, v jednom ze svých dřívějších textů.

Hlavně se vrátit v pořádku

Píšu toto ohlédnutí v polovině letních prázdnin, kdy mnozí z vás fotografů jsou, nebo se právě chystají na cestu. Za moře, hory, kopce, údolí a řeky. Za lovem dobrých fotografií. Po všech těch týdnech a měsících, kdy jsem se přesouval z místa na místo, kontroloval techniku, dobíjel baterie a vybíral lokality, kam se budu přesouvat, můžu říct, že vím více než dobře, jaké to je. Být s fotoaparátem na cestách.

Všem vám proto přeji bezpečný návrat a kromě příznivého počasí i dostatek trpělivosti při následujícím třízení a zpracování fotografií!

Bezpečně doma.

Poslední aktualizace 5. srpna 2013

27 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře