Lenost: největší nepřítel fotografií

Nevím, jak to máte vy, ale já už jsem kolikrát přišel o nějaký ten snímek jenom proto, že jsem byl líný vytáhnout fotoaparát, udělat krok stranou nebo zamyslet se nad kompozicí. S přibývajícími zkušenostmi je takových okamžiků sice čím dál méně, ale přesto úplně nezmizely.

Takže abych se vyzbrojil i sám proti sobě, sepsal jsem ty nejčastější lenosti a výmluvy, které slýchám od sebe i jiných fotografů:

Lenost brát fotoaparát
Nejčastější výmluvy: Stejně nebude co fotografovat. Ta zrcadlovka je fakt moc velká. Zase se budu muset strachovat, abych ho někde neztratil, neponičil, nebyl mi ukraden… Však ty bereš svůj foťák ne?

Lenost vytáhnout fotoaparát
Nejčastější výmluvy: Než fotoaparát vyndám z brašny, tak už daný okamžik stejně bude pryč. Teď jsem foťák sbalil do batohu, tak ho nebudu zas hned vytahovat. Vyfoť mi to, já si to pak od tebe stáhnu.

Lenost soustředit se na focení
Nejčastější výmluvy: To nafotím hned napoprvé. To pak upravím v počítači. Není čas apod.

Lenost vyměnit objektiv (změnit ohnisko)
Nejčastější výmluvy: Mám to naširoko, pak si to vyříznu. Moc fouká, spadl by mi prach na snímač (ve skutečnosti vůbec nefouká). Přece nebudu pořád dokola měnit objektivy. Zoom, co to je?

Lenost vstávat brzy
Nejčastější výmluvy: Ten hrad je tam už tisíce let, tak snad pár hodin počká, ne? Na zlatou hodinku já nevěřím. Dnes se vážně potřebuji prospat.

Lenost měnit nastavení
Nejčastější výmluvy: Automatika to přeci musí zvládnout. Fotím do RAWu, tak to pak zachráním. Na displeji to vypadá pěkně.

Lenost přehrát snímky z fotoaparátu do počítače
Nejčastější výmluvy: Udělám to hned ráno. Stejně mám na kartě pořád ještě deset gigabytů volného místa. Celý den jsem fotil, tak teď fotky můžou počkat.

Lenost protřídit fotografie
Nejčastější výmluvy: Udělám to zítra. Dlouhé zimní večery na to budou ideální. Mám lepší věci na práci.

Lenost upravit fotografie
Nejčastější výmluvy: Těch fotek je tolik, že by to zabralo moc času. Stejně ty úpravy většina lidí vůbec neocení. Vždyť je to dobré tak, jak to je.

Lenost zálohovat
Nejčastější výmluvy: Mám to bezpečně ve svém počítači. Roky (nikdy) mi žádný disk nehavaroval. Přece vím, co dělám.

Lenost brát stativ
Nejčastější výmluvy: Kdyžtak zvednu ISO. To udržím z ruky. Neustále jsem jej s sebou bral a stejně ho ani jednou nepoužil. Kdo se s tím má tahat.

Lenost studentova
Nejčastější výmluvy: Mám teď pořádnou zrcadlovku, ta udělá skvělé snímky sama. Už jsem přečetl o focení dvě knihy, tak vím vše, co je třeba. Kurz fotografování já nepotřebuji. Na fotografické výstavy já chodit nemusím, všechno si najdu na internetu.

Lenost propagace vlastní tvorby
Nejčastější výmluvy: Všichni okolo mé fotky chválí, tak se o mně brzy celý svět dozví bez mé pomoci. Nebudu kvůli tomu zakládat vlastní webové stránky. Cože, tahle galerie chce zase nějakou registraci? Sociální sítě, to pro mě není.

Lenost vám pomůže k přesně takovýmto fotografiím.

PS: Text dopisuji v Laosu, kde se občas může zdát, že čas nic moc neznamená, a kde se vše v téměř čtyřicetistupňových vedrech tak nějak plouží. Nic se vám nechce, protože vlastně ani není kam spěchat. Pohoda snadno zaměnitelná s leností je všudypřítomná. Osobně se tak lenosti zřejmě nevyhnu. Například jsem už týden nevytáhl fotoaparát z batohu a to ne proto, že by nebylo co fotografovat. Pro všechny ostatní však berte toto jako odstrašující příklad a: Nebuďte líní!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *