Kde fotit tropické motýly po celý rok

Schmetterlingshaus – Motýlí dům a dům tropů byl otevřen v únoru 2004 v lázeňském městečku Jonsdorf, které se nachází kousek (zhruba 10 km) od hraničního přejezdu Petrovice-Lückendorf u Jablonného v Podještědí. Netřeba tedy cestovat tisíce kilometrů daleko, abyste na snímače svých digitálních fotoaparátů mohli zachytit atmosféru džungle.

Během návštěvy Motýlího domu se ocitnete uprostřed světa tropických rostlin, obklopeni palmami, banánovníky a bambusovníky. Můžete hodně zblízka sledovat život tropických motýlů v jejich téměř přirozených podmínkách a také je pochopitelně fotografovat. Atmosféru džungle zde podtrhuje jezírko s malým vodopádem a nádhernými rybkami.


Zvětšit mapu

Vítejte v džungli

Motýlí dům má celoroční provoz. Skleněná střecha osmihranné budovy zajišťuje optimální světlost a dostatečné zásobení slunečními paprsky. Nutností je vytápění na minimální konstantní teplotu 25 °C. Vyšších teplot se pak dosahuje přirozenou cestou při slunečním záření. Vlhkost vzduchu se udržuje kolem 75 %.

Rodlok žlutý (Zebrasoma flavesceus). Nikon D3s, AF-D Nikkor 60 mm F2,8G ED Micro, 1/50 s, F3, ISO 200.

Vřeténka mandarín (Syncliropus splendidus). Nikon D3s, AF-D Nikkor 60 mm F2,8G ED Micro, 1/30 s, F3,2, ISO 250.

Podmínky pro život
Aktivitu tropických motýlů ovlivňují tři faktory: teplota, vlhkost a nejdůležitějším faktorem je sluneční svit. Zažijete zde kolem pětatřiceti druhů motýlů ze čtyř kontinentů – z Indonésie a Austrálie (Papilio), ze střední a jižní Ameriky (Morpho Caligos) nebo např. z Číny (Satyridae Attacus a mnoho jiných).
Ideální je zachytit motýly při jejich odpočinku, kterému se oddávají např. na květech rostlin nebo na miskách s ovocem. Pozorovat můžete ale i námluvy a páření tohoto krásného exotického hmyzu. Na rostlinách jsou k vidění také motýlí vajíčka, housenky a kukly. Na speciálních rostlinách, kterými se housenky živí, potom můžete objevit jejich stopy.

 

Kromě motýlů vás v hale zabaví i potěší pohled na rodinku malých opiček Kosmana bělovousého. Můžete se procházet po upravených chodníčcích po celé hale nebo si sednout na některou z laviček a jen se kochat tou tropickou nádherou. Může se stát i to, že některý motýl si splete váš parfém nebo barvu oblečení s květinou a sedne si přímo na vás, jako se to stalo mé kamarádce-fotografce.

Připravte se na zdejší podmínky

Motýli jsou opravdu velmi blízko, takže si bohatě vystačíte se 100mm ohniskem. Použití blesku není možné, protože motýlci by „oslepli“ a ztratili schopnost orientace. Na blesk tedy rovnou zapomeňte. Můžete s sebou však vzít stativ, jehož použití zakázané není, musíte ale při jeho rozložení na místní chodníčky počítat s jistým omezením. V motýlí hale je vlhký vzduch a hodně velké teplo, proto si připravte také vhodné oblečení. Budete si připadat tak trochu jako v sauně – ovšem se zamlžením skel jsem zde nikdy neměl problém. A protože při návštěvě motýlího domu nezůstanete určitě u sledování a focení pouze motýlů, doplním ještě několik dalších informací.

Ve vstupním prostoru a v prvním patře jsou k vidění v teráriích různí obojživelníci. Suchozemské a vodní želvy, chameleóni a také nádherné tropické žabky, které se dají vyfotit celkem dobře i skrze sklo terária. Jen si musíte ohlídat odrazy stropních světel. Dalšími živočichy, které můžete v Jonsdorfu fotografovat, jsou ještěrky, hadi, sklípkani a další druhy hmyzu.

Nejen za motýly

Před vstupem do motýlí haly se nachází zhruba třímetrové mořské akvárium, ve kterém můžete vidět kolem třiceti druhů korálů a sasanek a samozřejmě také korálové rybky. I tady si užijete fotografování, jen je potřeba doslova opřít objektiv o silné sklo akvária, pak se dají pořídit kvalitní fotografie. Nesmíte zapomenout pouze na to, že jsou zde i jiní návštěvníci, kteří možná budou kroutit hlavou, když vás, stejně jako nás, uvidí např. lézt po kolenou. Akvárium má dno celkem nízko, takže zalehnutí je skoro na místě a pak můžete čekat udivené pohledy návštěvníků, kteří nebudou chápat, proč si k focení musíte lehat na dlažbu.

Koutek se suvenýry nacházející se u vchodu nabízí jak hračky a upomínkové předměty, tak i odbornou literaturu. Po návštěvě zařízení přijde vhod i kavárna s pestrou nabídkou. Překvapí vás zde příjemná obsluha hovořící velmi dobře česky. V celém objektu se nachází dostatek laviček k posezení a pro malé návštěvníky je tu i pěkný dětský koutek. Samozřejmostí je i bezbariérový přístup. Vstupné pro dospělé je 4,50 € a pro děti 3 €.

Ještě jedna zastávka navíc

Návštěva tohoto místa vás určitě nezklame. Jestliže vám však připadá jet větší dálku jen kvůli motýlům a ostatním tropickým živočichům trochu nerentabilní, tak hned vedle Jonsdorfu se nachází další lázeňské městečko Oybín. Nad městečkem se tyčí pískovcová stolová hora, na které objevíte zříceninu hradu a celestinského kláštera a také vyhlídkovou věž.

Hrad zde nechal vystavět Chval z Lipé již ve 13. století, založení kláštera má potom na svědomí sám Karel IV., kterému území pod jehož správu území spadalo ve 14. stol. Mimo jiné je zde k vidění také kaple s postranními balkóny, do které se vchází shora dolů, což je proti jiným stavbám obdobného typu zcela ojedinělé.

A kdyby vám toto všechno bylo stále málo, máme pro vás ještě jednu nabídku. Z Jonsdorfu můžete jet až do Žitavy parním vláčkem po úzkokolejce, a udělat si tak opravdu celodenní výlet třeba i celou rodinou.

Kosman bělovousý (Callitrhrix jachus). Nikon D3s, AF-S Nikkor 24–70 mm F2,85 ED-IF, 1/30 s, F2,8, ISO 360, ohnisko 70 mm.

Pralesnička barvířská (Dendrobates tinctorius). Nikon D3s, AF-D Nikkor 60 mm F2,8G ED Micro, 1/30 s, F5, ISO 200.

Common mime (Chilasa clytia). Nikon D3s, AF-D Nikkor 60 mm F2,8G ED Micro, 1/50 s, F3, ISO 280.

Babočka hypolimnas (Hypolimnas bolina).

Gabriela Nováková – souznění.

Babočka Caligo center. Nikon D3s, AF-D Nikkor 60 mm F2,8G ED Micro, 1/50 s, F3, ISO 320.

Idea Leuconoe. Známý též jako Paper kite, papírový drak, pro svůj jemný a pomalý let připomínající poletující papír. Tento krásný motýl patří do rodiny Nymphalidae, která má 22 poddruhů. Je nápadný velkými křídly a klidným letem. Není ptačí potravou, protože jeho tělo obsahuje jed (alkaloidy). Žije od jižní Číny přes Malajsii, Filipíny a na indonéských ostrovech v hustých deštných lesích. V Indonésii je však téměř vyhuben díky narušenému přirozenému životnímu prostoru. Nikon D3s, AF-S Nikkor 24–70 mm F2,85 ED-IF, 1/50 s, F2,8, ISO 200, ohnisko 70 mm.

Poslední aktualizace 5. června 2013

65 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Pazdera

Profesí speciální pedagog se fotografování věnuje téměř třicet let. Kromě fotografování jsou jeho koníčky informační technologie a více než tři desítky let hraje závodně kuželky za TJ Tatran v Jablonné v Podještědí. Když z domova vyráží s fotovýbavou, jsou to většinou cesty za krajinářskou fotografií – i toho důvodu působí jako moderátor této sekce na portále www.photoextract.com. Blízká mu jsou také témata sportu a lidí ve fotografiích obecně, kterou spojuje s reportáží. Občas můžete jeho reporty ze zajímavých akcí v Libereckém kraji shlédnout na známých fotografických portálech, ve zpravodajství z Českolipska na www.novinky.cz nebo přímo na osobním blogu iDNES či jeho vlastních webových stránkách, kde se také dozvíte více o jeho fotografiích. Je členem NikonClubu ČR a Svazu českých fotografů.

Číst všechny články.

Komentáře