Josef Pecinovský: Psaní příruček mě udržuje v obraze

Zoner Photo Studio X. Takto jednoduše se jmenuje nová příručka o ZPS X, kterou napsal Josef Pecinovský. Vyšla v polovině června v nakladatelství Grada a je to už několikátá Pecinovského publikace spjatá se Zoner Photo Studiem. Kromě ní má jedenasedmdesátiletý autor na svém seznamu vydané literatury i desítky dalších počítačových příruček a také sci-fi a westernových příběhů. „Psaní románů je těžší. Se svými postavami jsem sám a musím je ukočírovat. U příruček mám vždy po ruce rádce – samotný program,“ říká spisovatel.

Jak jste se dostal k psaní knížek?

Přišlo to samo. S výjimkou kantorské práce totiž neexistuje mnoho oborů, v nichž bych se dokázal uživit. A ze sborovny mě už vytřídili pro přestárlost. Jsem od přírody technický antitalent, s kladivem v ruce si zlomím nohu a vrtačku mi zakázali používat. Teď už mi vlastně nezbývá nic jiného než psát, a budu to dělat tak dlouho, dokud to budou lidé číst a nakladatelé vydávat.

Napsal jste řadu sci–fi a westernových příběhů, na druhé straně se věnujete psaní počítačových příruček. Co je pro vás těžší?

Rozhodně je těžší psát beletrii. Tam je člověk se svými postavami sám a musí je nějak ukočírovat. Pokud píši o počítačovém programu, mám vždy po ruce rádce – samotný program. Ten mě udrží ve stanovené osnově a nemohu nikam odbočovat. Románové postavy si žijí vlastním životem, což se třeba o Zoner Photo Studio říct nedá. I když…

Snad se neurazíte, ale neznám příliš lidí narozených těsně po válce, kteří se takto nadšeně věnují počítačům. Píšete knihy, dlouhodobě jste vedl kurzy. Jak vnímáte vztah své generace k novým technologiím?

Budu soudit podle sebe. Má generace je odchovaná černobílou televizí, rozhlasem se dvěma stanicemi a černými gramodeskami. Když jsem byl v autě nucen použít kazety, byl to chvíli horor. Než jsem si pořídil autorádio na kompaktní disky, už jsou tady USB paměti. Ještě že se ty automobily řídí pořád stejně – spojka, brzda, plyn, volant a šaltpáka. Nejpodstatnější rozdíl mezi generacemi je vidět právě ve vztahu k mobilním telefonům. Zatímco mladá generace nepřetržitě zírá na ten malý svítící displej a kmitá na něm dvěma palci, z naší generace to nikoho ani nenapadne. A když mi teď koupili chytrý mobil, tak ho používám vlastně jen k telefonování a tu a tam mrknu na internet. Zbytek jeho funkcí mi uniká. To, co mladá generace bere jako samozřejmé, my se musíme pracně učit. Naopak jsme se ale naučili počítat zpaměti a oni nedají bez kalkulačky ani ránu. Všechno má něco do sebe.

Z toho mi nějak není jasné, jak jste se dostal k těm počítačům.

Vše se odvíjí od začátku 90. let, kdy mně řízení osudu přihrálo místo učitele informatiky na střední škole. Abych tam byl něco platný, musel jsem být přece jenom dál než o jednu kapitolu před žáky. A když hledali správce sítě, byl jsem první po ruce. Od okamžiku, kdy jsem odešel do důchodu, mě udržuje jakž takž v obraze právě psaní příruček. Pokud mám zakázku, dojde u mne k mimořádnému vzepětí a jsem tedy nucen se vždy seznamovat s novinkami, které se objevují u mých starých známých a oblíbených programů a operačních systémů. Ať už to jsou Windows nebo třeba Microsoft Office.

Aktuálně vychází vaše kniha o ZPS X. Proč by si ji měl čtenář přečíst?

Neřekl bych, že by ji měl číst souvisle jako román. Kniha zahrnuje ty nejdůležitější situace, se kterými se čtenář může při zpracování fotografií setkat a které právě Zoner Photo Studio dokáže řešit. Znamená to, že by se měl čtenář o text knihy opřít tehdy, má-li před sebou úpravu fotografií a řeší nějaký problém. Nebo ji může použít jako inspiraci. Ne každý totiž dokáže vyhmátnout z programu všechny funkce. Ostatně ono je jednodušší pracovat podle nějakého návodu.

Z čeho jste při psaní knihy vycházel?

Starší verze programu Zoner Photo Studio používám dobře deset let. Tenkrát jsem uvítal, že se jedná o ryze český program, který je navíc uživatelsky velmi příjemný. Ostatně tato kniha není první, kterou jsem o Zoner Photo Studiu napsal. V dřívějších letech jsem vydal dvě příručky u jiného nakladatelství. Musím tady ocenit přístup firmy Zoner, která mi vždy poskytla všechny dostupné materiály, a přestože sama vydává v tomto ohledu vlastní publikace, byla mi vždy nápomocna. Pracovníci firmy Zoner byli také prvními kritiky a včas mě upozornili na některé bludy, kterým jsem při psaní podlehl.

Je kniha spíše pro začátečníky nebo už tradiční uživatele Zoner Photo Studia?

Stručně řečeno – cílovou skupinou je mírně pokročilý, ale třeba i zkušený fotograf, v kombinaci se začínajícím či lehce pokročilým uživatelem počítače. Tradiční uživatelé Zoner Photo Studia toho mnohdy o programu vědí víc než já – pro ty moje příručka rozhodně určena není.

Jaký máte vy osobně vztah k fotografii?

Fotografuji od roku 1960. Měl jsem od té doby celou řadu fotoaparátů – například Penti, Flexaret VI, Exa 1a, Praktika RTL. V současné době používám samozřejmě digitální zrcadlovku Nikon a kompakt Canon Ixus. A k tomu pochopitelně fotím i na mobil, což je skvělé, neboť takto má člověk fotoaparát vždy po ruce. Velice se mi to hodilo, když to do našeho auta napálil opilec, který si pletl světové strany. Fotografuji vždy a všude, šuplíky mám plné starých a už zažloutlých (tedy patrně špatně ustálených) fotografií, a také kilometry kinofilmu, které jsem si zapomínal označit místem a datem.

Fotografie jste si zpracovával sám?

Ano, obrázky jsem si vždy vyvolával a zvětšoval a osvobodila mě od toho teprve barevná fotografie, kdy už nezbylo nic jiného než svěřovat filmy fotografickým laboratořím. Digitální fotografie je převrat technologický. Zatímco dříve jsem při každém zmáčknutí spouště musel uvažovat, kolik korun to bude stát, teď mohu nafotografovat objekt ze všech stran a úhlů. A nestojí mě to víc než několik megabajtů na pevném disku, kterých se ostatně mohu rychle zbavit.

Co nejraději fotíte?

Rodinných fotografických povinností mě už naštěstí zbavili synové, kteří se sami vyzbrojili solidní technikou. Tak mi zbývá čas na to, co mě nejvíce baví – cestování po blízkých i dalekých krajích. Ze světa i z rodných luhů a hájů vozím tisíce obrázků a doma se s nimi doslova mazlím. Mnohé z nich ostatně můžete vidět na stránkách mé knihy. Přidal jsem i některé fotografie od svých přátel z exotičtějších krajin, než jsem navštívil já.

A k čemu ZPS X používáte vy sám?

K archivaci a úpravě vlastních fotografií. Kdysi jsem používal i konkurenční produkty, ale ty jsem nyní zcela zavrhl. Na některé náročnější akce, jako třeba sestavení a montáž vánočních přání jsem kdysi používal Photoshop. Nyní totéž zvládne i Zoner Photo Studio. Navíc je mnohem jednodušší na ovládání a bez zbytečně složitých funkcí určených profesionálům, které normální člověk nikdy nevyužije.

Rodák z Varnsdorfu Josef Pecinovský (1946) je český spisovatel science fiction, westernů a autor desítek počítačových příruček. Pracoval také jako učitel odborných předmětů na SOŠ a SOU ve Štětí a dlouhodobě se věnoval vedení kurzů pro začínající i pokročilé uživatele počítačů. Patří mezi nejzkušenější autory české sci-fi a fantasy literatury a zejména starší čtenáři ho znají jako autora řady humoristických i akčních povídek a románů. Za dvě povídky získal cenu Karla Čapka.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *