Jak na kvalitní fotografie i na Facebooku

Facebook nepatří mezi velké přátele fotografů. Nejenže jim cenzuruje fotky, ale velmi výrazně snižuje i jejich kvalitu. Vysvětlíme vám pár triků, jak pracovat se systémem největší sociální sítě a jak maximalizovat kvalitu fotografií vkládaných na Facebook.

Je všeobecně známé, že Facebook, nejoblíbenější sociální síť na světě, velmi výrazně snižuje kvalitu vkládaných fotografií. Jako milovníci fotografie považujeme za důležité, aby byla kvalita fotografií co nejvyšší, třeba jako u nás Zoneramě, která kvalitu vkládaných fotografií nijak nesnižuje. Víme ale i to, že nejvíc fotografií si lidé prohlíží právě na Facebooku. A právě originální fotografie mohou být na Facebooku velmi úspěšné, vysoce zobrazované, sdílené a komentované.

Osvědčené rozlišení

Mně osobně se osvědčilo nahrávat fotografie v rozlišení 1000 pixlů na kratší straně. Dostanete tak rozlišení cca 1500 x 1000 pixelů. Takto velkou fotografii doostříte cca o 150 procent jasovou metodou rovnou u jejího zmenšení. Fotografie v takovémto rozlišení budou velmi dobře vypadat i na monitorech full HD.

Někdo může namítat, že tyto fotografie jsou moc velké na to, aby se nahrávaly na internet a že je může někdo zneužít. Kdo se však bojí zneužití svých fotografií, neměl by je na internet vůbec nahrávat, protože taková možnost stále existuje.

Další věcí je, že uživatele Facebooku moc nezajímá technická kvalita fotografie. Může se stát, že vaši fotografii bude sdílet a komentovat řada lidí. Bude velice úspěšná a stane se z ní takzvaný virál.  Rozhodně je lepší, když bude mít patřičnou technickou kvalitu.

Zmenšení a doostření fotografie pomocí ZPS 17.jpg
Zmenšení a doostření fotografie pomocí ZPS 17.

Uložit pro web

Fotografie, které chcete publikovat na Facebooku, ukládejte přes možnost Uložit pro web. Tato funkce Zoner Photo Studia z fotografie ořeže nepotřebné věci pro publikaci, jako například exif, a zanechá pouze obrazové informace. Tato funkce má možnost i snížení kvality fotografie, čímž se sníží i její velikost. Kvalitu však nechte na maximální kvalitě, tedy na 1024 kB. Facebook ji sníží za vás. Je důležité nahrát do alb fotografie s výše zmiňovaným rozlišením.

Uložení fotografie pro WEB.jpg
Uložení fotografie pro WEB.

Nahrát fotografie v maximální kvalitě

Pokud už nahráváte fotografie do alba na Facebooku, všimněte si, že pod fotografiemi je zaškrtávací okénko „nahrát fotografie v maximální kvalitě“. Určitě ho zaškrtněte. Sami se podívejte na rozdíl.

Na facebooku vypadá fotografie v maximální kvalitě následovně. (Přímý odkaz na tuto fotografii naleznete pod článkem.)
Na Facebooku vypadá fotografie v maximální kvalitě následovně. (Přímý odkaz na tuto fotografii naleznete pod článkem.)

A co PNG?

Facebook přijímá i obrázky ve formátu PNG, který je neztrátový a tím pádem půjde na Facebook fotografie v ještě vyšší kvalitě. Sociální síť si je však nějakým způsobem převede a uloží ji jako obrázek jpg.

Podívejte se, jak vypadá fotografie, která byla na Facebook nahraná v PNG

I když Facebook snižuje kvalitu fotografií, pořád však zůstává nejnavštěvovanější sociální sítí. Proto se mu fotografové musí přizpůsobit. K maximalizování kvality fotografie nahrávané na Facebook se dá využít jednoduché možnosti v Zoner Photo Studiu, a to funkci Uložit pro web.

Na závěr se podívejte na Facebook na fotografii, se kterou jsme pracovali, ale pro lepší zážitek ji doporučujeme otevřít v prohlížeči fotografií šipkou v pravém horním rohu fotografie.

A samozřejmě nezapomeňte sledovat na Facebooku i Zoner Photo Studio a nepřijdete o žádné další články.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. Později se moje tvorba vykrystalizovala a zabýval jsem se téměř výhradně fotografováním lidí. Momentálně se věnuji hlavně módní a reklamní fotografii. Více mých fotografií naleznete na stránkách www.majoelias.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *