Jak fotit blesky: ovládněte focení bouřky

Jak fotit blesky: ovládněte focení bouřky

S příchodem léta a bouřek řeší spousta fotografů otázku, jak vlastně fotit blesky. Získat krásný snímek blesku na potemnělé obloze přitom není tak těžké, jak se může zdát. Stačí jen stativ, foťák a správné nastavení.

Díky digitální technice si s focením blesků poradí prakticky každý. K pořízení kvalitní fotky potřebujete jenom:

  • stativ,
  • kabelovou/dálkovou spoušť nebo samospoušť ve fotoaparátu,
  • fotoaparát s manuálním nastavením,
  • ručník.

Před fotografováním blesků si vytipujte dobré místo. Vhodná jsou vyvýšená místa s dobrým výhledem do poutavé krajiny, případně na město. Nikdy přitom ale nezapomínejte na svou bezpečnost.

Jakmile najdete vhodné místo, zbývá už jen sledovat předpověď počasí a čekat na bouřku. Jestli jsou v přicházející bouřce blesky, zjistíte například pomocí webové aplikace od in-počasí.

Jaké hodnoty nastavit pro focení blesků

Až se dočkáte správné bouřky, vyjeďte na vytipované místo a přichystejte se na fotografování. Přepněte tedy fotoaparát do plně manuálního nastavení, dejte jej na stativ a nastavte následující hodnoty:

  • čas 10-30 s
  • ISO 100-1000
  • f/2,8-4
  • ohnisková vzdálenost v rozmezí 10-200 mm
Jak fotit blesky: blesk v mracích.
Občas se vyplatí namířit objektiv k oblakům. Canon EOS 400D, Canon EF-S18-55mm f/3.5-5.6, 38 s, f/7.1, ISO 200, ohnisko 24 mm (EQ 35: 38 mm). Autor: Jiří Zach

Ostření nastavte na hyperfokální vzdálenost a zamkněte jej. Pomocí živého náhledu můžete také zaostřit na vzdálenější objekt a následně ostření vypnout.

Ideální expoziční hodnoty zjistíte až po pár cvičných fotkách. Začnete například s nastavením čas 15 s, ISO 100, f/2,8 a pořiďte první snímek.

Důležité je fotit do RAWu, a to kvůli velkým expozičním rozdílům, které blesky způsobují.

Jak fotit blesky? Bez přepalů!

Když zjistíte, že je snímek kvůli blesku přeexponovaný, zvyšte clonu. Pamatujte, že blesk nesmí v žádném případě přeexponovat okolní krajinu ani prostor kolem sebe. Můžete také snížit čas závěrky, čímž upravíte celkovou expozici fotografie.

Abyste zamezili otřesům foťáku, které by způsobily rozostření, používejte dálkovou spoušť. Další možností je nastavit na fotoaparátu samospoušť. V takovém případě její časovač nastavte alespoň na 2 vteřiny.

Ani při focení blesků samozřejmě nezapomínejte pracovat s kompozicí. Vaše snímky pak budou mnohem poutavější.

Velice pěkně vypadají například blesky nad městskou zástavbou, kdy se na snímku objevuje i rozmazané popředí místa, odkud fotíte. Na dovolené zase vyzkoušejte focení bouřky přicházející od moře. Blesky nad mořskou hladinou vypadají velice efektně.

Jak fotit blesky: blesk nad městem.
Kombinace mohutného blesku a města v popředí dodává snímku dramatičnost. Nikon D7100, Nikon 18-35/1.8, 0.8 s, f/5, ISO 100, ohnisko 24 mm (EQ 35: 36 mm)

I při focení bouřky držte foťák v suchu

Při fotografování blesků si musíte dát pozor také na fototechniku, která je vystavena vysoké vlhkosti. Kupovat drahé profi pláštěnky na fotoaparáty ale zpravidla nemá smysl. Bohatě stačí klasická pláštěnka, kterou gumičkou připevníte k objektivu. A podobně využijete také třeba igelitové tašky.

Po fotografování utřete fotoaparát ručníkem a vyjměte z něj baterii a kartu. Pak jej dejte do igelitky se silica gelem nebo položte doma k topení a minimálně 7 hodin jej nevytahujte. Stejně dobře poslouží i vložení do fotobrašny, kde foťák necháte nějakou dobu aklimatizovat.

Jak fotit blesky: víc blesků složených pomocí multiexpozice.
Pokud pořídíte několik záběrů stejného místa, můžete je pak v Zoner Photo Studiu poskládat do snímku, kde je nebe plné blesků. Autor: Jiří Zach.

Zdraví na prvním místě

Při focení bouřky ale myslete v první řadě na své zdraví a zbytečně neriskujte. Pamatujte, že kovový stativ může pro blesk působit jako vodič. Proto vždy foťte z bezpečného místa.

A nezapomeňte také na správné oblečení. Přece jen i promoknutí a následné nachlazení není nic příjemného.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *