Jak dodat fotkám vintage vzhled? Zkuste staré objektivy

Proč používat starosklíčka

Našli jste na půdě staré objektivy a chcete je vyzkoušet na svém fotoaparátu nebo si chcete pořídit nový objektiv, ale ty moderní jsou pro vás příliš drahé? Vlastníte více analogových fotoaparátů a chcete je kombinovat s digitálními? Buďte kreativní a pomocí starých objektivů neboli starosklíček zkuste fotkám dodat zajímavou atmosféru. 

Při studiu na konzervatoři jsem objevila facebookovou skupinu zaměřenou na focení starými skly (objektivy). Moc se mi líbily výsledné fotografie. Bylo to něco úplně jiného než ty ostré a dokonalé fotky. Nejvíc mě na fotografiích uchvátil ten nádherný bokeh a měkkost. A začala jsem se pídit po tom, jak tohoto výsledku docílím a co vše pro to musím udělat. Shodou okolností měl učitel, který mě zasvěcoval do tajů výtvarné fotografie, ve skříňce naší učebny nějaká ta starosklíčka k zapůjčení a vyzkoušení. 

starosklíčkaÚplně nejvíc jsem si zamilovala Helios 44-2. Poctivý kus skla a železa, který se mi dokutálel v perfektním stavu nového kusu z jednoho fotobazaru. Už jsem měla předem, díky radám z oné skupiny, objednanou redukci. Na Heliosu funguje bezvadně – respektive, redukce je s objektivem tak pevně spjata, že již nejde sundat, i kdybych sebevíc chtěla 😊. Úplně nejraději s ním fotím portréty a jsem ráda, že moje modelky mají se mnou trpělivost, než zaostřím

Seznámila jsem se i s dalšími starosklíčky, která mě moc baví. Jsou to Flektogon, Tessar, Pentacon a Oreston. Flektogon využívám hlavně na makro, jelikož nemám redukci s optickým členem a na mém Nikonu neostří na nekonečno.

starosklíčka

starosklíčka

Kompatibilita starých objektivů

Pokud tedy chcete použít starosklíčka na svých fotoaparátech (bezzrcadlovkách a DSLR fotoaparátech), přichází na řadu již zmiňované redukce. Velikost redukce závisí na modelu těla fotoaparátu a objektivu, který na něj chcete nasadit a se správnou redukcí je můžete použít. S moderním pokrokem se zvýšila možnost přizpůsobení a redukce se dají sehnat za pár korun. Pro Nikon se používá většinou redukce M42.

starosklíčka

Starosklíčka jsou obecně levnější než jejich moderní ekvivalenty. To znamená, že používání těchto skel vám šetří peníze. Některé objektivy jsou samozřejmě dražší než jiné, ale obecně ušetříte jejich nákupem oproti těm, které se vyrábí dnes. Dalším důvodem, proč si je pořídit je jejich solidní kvalita (poctivý kus skla a železa) bez elektroniky, snadná oprava (zvládnete i doma), pokud se něco pokazí, a udržení hodnoty při dalším prodeji. 

Můžete je najít nejen ve fotobazarech, ale také na mnoha různých internetových aukcích.  

starosklíčka

Jejich používání znamená mít na fotografiích neodmyslitelně vintage vzhled. Můžete získat ikonický bokeh (například můj nejpoužívanější Helios 44-2), jemný snový pocit z portrétů nebo makro snímků květin. Mají celou řadu optických vad a nedostatků, jako jsou odlesky, závoje v protisvětle, vinětace – výsledkem jsou přirozené barvy a tóny každodenních scén a také uspokojení z toho, že je to všechno pravé, žádný postproces. 

Snímky pořízené starosklíčky mají nedokonalosti, které si zamilujete.

Mně to trvalo jen chvíli. Jedna procházka s mou dcerou Alex a od té doby se vše změnilo. Baví mě ruční zaostřování, hraní si s protisvětlem, a právě ta dokonalá nedokonalost. Focení se starosklíčky je zábava. Vzhledem k pevné ohniskové vzdálenosti musíte „zoomovat nohama”, tedy jít několik kroků dopředu a dozadu. Což se vám stane přirozeností a každý pořízený snímek přichází s větším pocitem úspěchu, než jaký by měl s moderním objektivem.

starosklíčka

Protože starosklíčka nedokážou elektronicky komunikovat s novějšími fotoaparáty, nebudete moci fotografovat v žádném plně automatickém režimu. Dalším pozitivem je minimalizování rizika poškození elektroniky, díky tomu jsou objektivy také o něco menší než moderní autofokusové alternativy. Počítejte proto s vyšší hmotností. Například zmiňovaný Helios můžete použít jako zbraň při sebeobraně.😊

starosklíčka

starosklíčka

Kromě technických dovedností, které se naučíte při fotografování se starosklíčky, budete více přemýšlet o kompozici a pomůžou vám zlepšit váš fotografický um – naučí vás hledat optimální úhel záběru, protože při změně záběru nelze přezoomovat. 

Technicky dokonalý snímek dokáže s moderními fotoaparáty a objektivy pořídit téměř každý. Ale až příliš často mám pocit, že takové fotky jsou moc sterilní a odvádějí naše oči z celkového obrazu.

starosklíčka

Proč tedy používat starosklíčka?

Shrnu vám uvedené důvody, proč si myslím, že byste měli vyzkoušet alespoň jedno starosklíčko:

  • jsou často levnější než nové objektivya ušetří vám peníze
  • poskytují jedinečné obrazové výsledky, které si zamilujete
  • focení s nimi je zábava
  • pomohou vám zlepšit vaše schopnosti fotografa
  • otevírají vám zcela nový svět objektivů a možností
  • mají svůj osobitý charakter

Starosklíčka mají staromódní vlastnosti, ale i to je jeden z důvodů, proč mně focení s nimi tak přitahuje a mám v plánu si starých objektivů pořídit mnohem více.  

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorSoňa Šerá

Jsem absolventkou umělecké konzervatoře v oboru výtvarná fotografie. Fotografování je nedílnou součástí mého života, je to můj životní styl a stále se v tomto oboru vzdělávám. Zaměřuji se na originální portréty s důrazem na uměleckou fotografii bez extrémních retuší. Šerosvit, minimalismus a černobílé fotky, ale nevyhýbám se ani barvám. Pravidelně se zúčastňuji různých fotografických soutěží i publikování svých prací převážně v českých časopisech (FotoVideo, Československá fotografie a Digitální foto). Můžete mě také často potkat v divadle RockOpera Praha.

Komentáře (2)

  1. Mám už doma osm starosklíček z toho dva Heldy, 44M a 44-2, dva Industary, dva Pentacony, Domiplan a jeden origo pro Nikon Nokon series E. Už si říkám že šlus, ale stejně pořád koukám po dalších ;)….. je to návykové focení s nimi, dokonce kvůli nikoňáckýmu neostření na nekonečno jsem si pořídila bezzrcátko s redukcí kdy můžu už ostřit na nekonečno. Tím se využití rozšířilo. Takže velké objektivy zahálí na poličce….

  2. Díky za skvělou inspiraci! Ocenil bych uvedení nějakých parametrů, hlavně světelnost. Taky by se hodila nějaká jejich fotka 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *