Tajemství funkce Automatické vylepšení

Zajisté chcete, aby všechny vaše fotografie vypadaly vždy co nejlépe i když zrovna nemáte čas na úpravy nebo právě nevíte jak na to… Mnoho funkcí pro úpravu má možnost automatického nastavení, ale ne vždy tato automatická úprava dopadne podle vašich představ – funkce „nevidí“ jako vy a může úpravu přehnat. Nová funkce Automatické vylepšení je ale jiná, daleko chytřejší…

Pro vyzkoušení popsaných funkcí doporučujeme stáhnout a nainstalovat zkušební verzi, kterou můžete plně využívat 30 dnů zdarma.

Tajemství této funkce vám poodhalí přímo vývojář programu Zoner Photo Studio 11:

„Funkce Automatické vylepšení na všech obrázcích provádí mírné zvýšení kontrastu na hranách a následně automatickou úpravu kontrastu v celém obraze (roztažení histogramu, v jiných částech programu označeno jako ,automatický kontrast‘).

Další úpravy obrazu se řídí jeho vlastnostmi a obsahem EXIF. U vhodných obrázků se provádí mírné zvýšení sytosti barev, u snímků pořízených za horších světelných podmínek se podle hodnoty nastavené citlivosti ISO provádí různě silné odšumění. Na závěr je obrázek doostřen, opět v závislosti na hodnotě doostření uváděné v EXIF a také na míře provedeného odšumění.

Funkce Automatické vylepšení tedy neprovádí automatickou korekci expozice ani vyvážení bílé, kde není nikdy jisté, kde je hranice mezi zlepšením snímku a jeho zhoršením, místo toho se soustřeďuje na co nejkvalitnější provedení operací, které mohou být na snímku provedeny bezpečně. Díky tomu je funkce vysoce využitelná a může sloužit jako první krok úprav i pro pokročilejší uživatele.jpg“

Vojtěch Tryhuk
programátor Zoner Photo Studio

Zkráceně řečeno, funkce Automatické vylepšení vám bezpečně upraví kontrast snímku, doostří ho a podle potřeby odstraní přebytečný šum. A to vše během rychlé operace, kterou můžete spustit jedním kliknutím na všechny fotografie ve složce.

Pozor, ani před použitím funkce Automatické vylepšení si nezapomeňte zálohovat originální soubory.

Funkci Automatické vylepšení naleznete v nabídce Upravit – Vylepšit – Automaticky vylepšit v okně Průzkumník nebo v nabídce Vylepšit – Automaticky vylepšit v okně Editor.

Funkci lze také spustit kliknutím na ikonku:

 

Poslední aktualizace 12. března 2010

15 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Milan Kylar

Komentáře