Fotografování v zimě a jeho úskalí

Pro fotografy zimní období přináší nové možnosti, kterými mohou svůj běžný fotografický repertoár obohatit. Ale i zima má nachystaných několik překážek. Jaká nebezpečí vás čekají a jak se jim vyhnout?

Než vyrazíte v zimě ven, pořádně se oblečte. Důležité je oblečení složené z více vrstev. Babiččin pletený svetr skvěle zahřeje, ale na nějaké pobíhání po přírodě se moc nehodí, i když je lepší než nedostatek oblečení. Na zimu je termoprádlo skvělým vynálezem. Mezi to nejdůležitější ale patří teplé ponožky a pevné boty.

Nejvíce trpí ruce

Fotografové často bojují s prochladlými prsty. Není příjemné neustále držet fotoaparát v rukou, když mrzne. Jestliže i vy bojujete s tímto neduhem, máme pro vás tip. Rukavice nosí sice téměř každý, ale málokdo ten správný typ, se kterým lze fotoaparát ovládat.

Lyžařské rukavice jsou příliš tlusté pro ovládání tlačítek fotoaparátu a ty příliš levné zase sklouzávají. Zlatou střední cestou jsou rukavice určené pro běžecké lyžování. Jsou vcelku hřejivé, ale zároveň tenké a většina z nich má na dlani i protiskluzový povrch.

Běžkařské rukavice jsou k obsluze fotoaparátu nejvhodnější.jpg
Běžkařské rukavice jsou k obsluze fotoaparátu nejvhodnější.

Druhou alternativou jsou přímo rukavice fotografické (například od firmy Lowepro), dnes už dělané i ve verzi určené pro dotyková zařízení.

Dobrými pomocníky zvláště ve větrném počasí jsou kukla a lyžařské brýle. Kukla je oproti šále nebo čepici tenká a nijak nebrání výhledu a pohledu do hledáčku. Zároveň ale chrání celý obličej před chladem. Brýle pomohou proti odleskům od vodní hladiny či sněhu a chrání oči před větrem. Pokud jste někdy fotili v zimě na rozlehlých rybnících, víte, jak nepříjemné to může být.

Fototechnika v zimě

Focení v chladném počasí není třeba se bát. Udávaná provozní teplota běžných fotoaparátů je od 0 °C do 40 °C. Fotoaparátu ale nevadí ani teplota mimo provozní rozsah a nijak mu při správném zacházení neublíží.

I tak si ale musíte dávat pozor – jak na chlad, tak na vlhkost ve vzduchu. Jestliže se s vaším přístrojem pohybujete v chladném a vlhkém prostředí, platí jednoduché pravidlo: fotoaparátu nevadí extrémní teplota, vadí mu náhlé teplotní rozdíly. Pro lepší pochopení uvedu příklad správného zacházení:

Venku mrzne a já se vydávám fotit zimní krajinu. Fotoaparát nesu v brašně. Po příchodu na místo, bez ohledu na to, že je deset pod nulou, vytahuji svůj foťák a dvě hodiny fotím. Po uplynutí této doby aparát vypnu, vložím zpět do brašny a jdu domů. Po příchodu jsem nedočkavý na fotky. Foťák ale nechám v brašně, kterou jsem zanechal dál od topení, aby přístroj neprošel tepelným šokem, vyjmu pouze kartu a fotoaparát nechám ležet. Po dvaceti minutách, kdy se brašna ohřála na teplotu okolí, vyjmu foťák, sundám z něj krytky, otevřu kryt baterie, kterou také vytáhnu, a nechám takto rozložený fotoaparát odpočívat třeba na poličce. Až poté, kdy fotoaparát na dotek nestudí, jej mohu zapnout a znovu používat.

Proč tohle všechno? Vysvětlení je jednoduché. Při změně teploty se na fotoaparátu i v něm sráží vlhkost. Na sklíčku takové orosení znemožňuje vytvořit pěkné snímky, v útrobách přístroje může při zapnutí způsobit i zkrat a tím ukončit jeho elektronický život. Vyhýbejte se proto extrémním změnám teplot, a pokud se s nimi už setkáte, postupujte tak, jak jste si přečetli výše.

Zima má ale své kouzlo. Olympus E - 420, Zuiko 40-150 mm f/4-5.6, 1/640 s, f/5.3, ISO 100, 119 mm
Zima má ale své kouzlo.
Olympus E – 420, Zuiko 40-150 mm f/4-5.6, 1/640 s, f/5.3, ISO 100, 119 mm

Kontrolujte své dýchání

Jeden tip z praxe. Když fotíte v chladu, kontrolujte i to, abyste při přiložení hledáčku k oku zrovna nevydechovali, protože jinak si extrémní změnu teploty přivodíte sami, i když se zrovna nacházíte tam, kde je teplota stálá. Nějakou chvíli potom trvá, než orosení zmizí. Můžete tak přijít o krásný záběr. Takže foťte, ale dýchejte obezřetně.

A co vlastně můžete v takovém chladném počasí fotit? Zimní sporty, hory, námrazu, portréty, krajinu a nezapomínat ani na zvířátka nebo sněhové vločky. Možností je hodně, takže zkoušejte.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJirka Lorenc

K fotografování jsem se dostal před sedmi lety. Už tehdy jsem věděl, že u focení západů slunce kompaktem nezůstane. A teď jsem tady. Fotím především portréty, svatby a pro odpočinek vezmu fotoaparát i do přírody. Fotografování je pro mě životní náplní a zábavou. Mimo něj se zajímám o zdraví a sporty. Budu rád, když navštívíte moje webové stránky. Přeji vám v životě mnoho světla.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *