Fotografický apríl

Možná si z vás už dneska někdo stihl vystřelit, nebo si naopak prvního dubna dáváte větší pozor a nevěříte mnohdy příliš dobře znějícím zprávám. Pokud jde o mě, mám aprílové žertíky docela rád a chtěl bych vám představit jeden z mých nejoblíbenějších – ne náhodou spojený s fotografií.

Přesně před rokem totiž uchvátila fotografický svět skvělá zpráva: do prodeje se měl chystat digitální „film“ ve formátu 35 mm. Tato jakási filmová kazeta na jedné straně prodloužená o digitální snímač by seděla do všech typů kinofilmových přístrojů, nabíjela by se přes USB rozhraní a stejnou cestou byste rovněž přetáhli své fotografie do počítače. Úžasná zpráva, až na jednu maličkost. Nebyla pravdivá.

Takto vypadá webová prezentace neexistujícího digitálního filmu RE-35.jpg

Na stránce RE-35 byla i velmi zdařilá prezentace této novinky. Dodnes si stránky můžete prohlédnout a povzdechnout si, že šlo jen o fabulaci. Za zprávou i webem stálo totiž německé designové studio Rogge & Pott, které takto kreativně prezentovalo své služby. Dnes je již na stránce velmi důrazně vysvětleno, že šlo o žert, avšak počet lidí, které původně napálili, šel do statisíců.

Text autorů stránky, vysvětlující, že šlo pouze o žert. Nyní na vás vyskakuje při každé návštěvě, před rokem však na stránkách nebyl vůbec.jpg

Důvodů, proč této informaci uvěřilo tolik lidí, je více. Za prvé: lidé zprávě věřit chtěli. Vidina slibovaného produktu byla jednoduše příliš lákavá a nešlo jí odolat. Však si představte ty možnosti, které by tento digitální film přinesl. Znamenalo by to reinkarnaci starých analogových fotoaparátů a prodloužení tak jejich životnosti, legendární těla a objektivy by se vrátily…

Druhým důvodem bylo zpoždění – k většině lidí se informace o novém digitálním filmu dostala až později, to včetně některých médií. Na stránce samotné není uvedeno datum, zpráva se tak nedala přímo spojit s aprílovým žertíkem.

Posledním důvodem a největším zklamáním byl fakt, že podobný produkt byl představen o deset let dříve v roce 2001 na fotografické přehlídce PMA, však o něm psalo i prestižní DPreview.

Digitální film, v tomto případě ale opravdový prototyp z dílny Siliconfilm. Zdroj: DPreview

Takzvaný elektronický film byl většinou nazývaný podle společnosti, která ho vyvíjela a měla vypustit na trh – Siliconfilm. Bohužel společnost Siliconfilm necelý rok po uvedení jejich novinky oznámila upuštění od celého projektu. Deklarovaným důvodem byly finanční nároky a neúspěšný průběh certifikačního procesu. Vizte zprávu na serveru Dpreview.com.

Jak to bylo doopravdy se asi nikdy nedozvíme, faktem zůstává, že nejsilnější hráči na trhu s fotografickou technikou nebudou mít zřejmě nikdy zájem na tom, abyste mohli fotit na své analogové miláčky digitálně. A nejen to – představte si, že byste i do digitálních fotoaparátů mohli podobnou kazetu se snímačem vkládat a prodlužovat tak životnost fotoaparátů anebo dokonce upgradovat s příchodem nového a lepšího senzoru. Jakému výrobci digitálů by se tohle líbilo? Právě proto se nedá digitální film v blízké době očekávat, to i přestože technické řešení je v podstatě známé a možnosti radikálně jiné než před jedenácti lety.

Poslední aktualizace 1. dubna 2012

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Jiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Číst všechny články.

Komentáře