Fotografické batohy – jak vybrat ten pravý?

Fotografické batohy

Techniku s sebou můžete nosit v různých pouzdrech nebo obalech. Jedním z nejpopulárnějších řešení jsou ovšem batohy. Jejich nabídka je velmi pestrá a vybrat si může téměř každý. Jen je důležité se zamyslet, které vlastnosti jsou právě pro vás nejdůležitější. Po přečtení tohoto článku snad budete mít jasno.

Na začátku byl foťák. 

Samotný.

Který se snadno nosil.

Jenže pak přibývaly objektivy, filtry, blesk či další příslušenství a najednou bylo třeba sáhnout po specializované brašně. Už tu máme jiný článek o různých způsobech nošení fotovýbavy, ale tentokrát se budu soustředit pouze na batohy.

Batohy na ukázku

Sešly se mi tři batohy, které sice mají dost společného, ale zároveň slouží jako skvělé ukázky různých přístupů. Budu je tedy používat pro ilustraci níže a jedná se o:

  • Tenba Axis 32L
  • Peak Design Everyday Backpack verze 1
  • Think Tank MindShift Rotation 360° 38L Pro
Fotografické batohy, ukázkové
Ukázkové batohy ve stejném pořadí jako v textu, tj. zleva doprava Tenba, Peak Design a Think Tank.

První jsem pořídil nedávno, další dva jsem používal roky. Předtím jsem měl s menší výbavou ještě jiné (od firem Lowepro, Kata/Manfrotto a od už neexistující německé firmy Holst), které jsem s měnícími se požadavky postupně prodal.

Jsem si vědom, že ilustrační sada batohů se skládá z dražších produktů, ale obvykle k nim najdete odlehčenou alternativu, která sice nemá tolik vymožeností, ale je levnější, a přitom může stále obsahovat vše co potřebujete.

Přístup k vybavení

Batohy se liší spoustou detailů, ale nejdůležitější je základní myšlenka, kolem které je celý batoh vybudovaný: Jak se dostat ke svému vybavení?

Běžné nefotografické batohy mají otevírání shora, ale právě tento přístup k fototechnice je asi nejméně obvyklý. Fotoaparáty a objektivy jsou těžké, takže nejergonomičtější je umístit je na spodek zavazadla pro snížení těžiště. Poté záleží právě na konstrukci batohu, kudy se k nim dostanete. Některé modely kombinují více různých cest.

Můj oblíbený je boční přístup. Batoh se svěsí na jedno rameno a po rozepnutí zipu na boku se k přístroji dostanete, aniž byste cokoliv museli pokládat na zem. Operace je rychlá a oceníte ji zejména v nehostinném terénu. Podle konkrétního typu batohu se setkáte s otevíráním větším či menším a také buď na obou stranách nebo jen na jedné – prakticky vždy levé. Pravá „dvířka“ bývají v tu chvíli obětována ve prospěch držáku pití nebo stativu.

Fotografické batohy, bocni otevirani
Boční otevírání dvou batohů. Tenba má menší otvor, zatímco u Peak Design se otevírá téměř celá strana.

Obvyklý je také zádový přístup (směrem od zádových popruhů). Batoh je v tomto případě potřeba položit přední stranou na zem a zadní strana se částečně nebo kompletně otevře. Obrovskou výhodou je přímý přístup kamkoliv do vnitřního prostoru bez nutnosti cokoliv přeskládávat.

Fotografické batohy, zádový přístup
Zádový přístup u batohu Tenba Axis.

Starší variantou je přední přístup, kde je batoh podobně otevíratelný, ale ze strany, která je při nošení odvrácená od zad. Platí podobné výhody, ale s jedním problémem: Vzhledem k tomu, že batoh musíte odložit na zem, skončí na ní opačná strana, tj. ta, kterou si pak obtisknete na bundu. V současné době jsou k dispozici batohy s otevíráním předním i zadním, takže si důkladně zkontrolujte, že váš vyhlédnutý používá řešení, které je pro vás ideální.

Už zmiňovanou málo častou možností je přístup shora. Pro fototechniku ho spíš využijete až budete mít vybavení, které zaplní celý batoh, nebo s gigantickým teleobjektivem zabírajícím většinu místa. Někdy je otvor shora určený jen pro přístup k turistickému vybavení a přístroje vespod jsou fyzicky oddělené a tedy nedostupné.

Fotografické batohy, horní přístup
Horní přístup, kde může být fotoaparát nebo turistické vybavení.

Existují i jiná řešení a představitelem je právě ukázkový Think Tank Rotation. Přístup bych tady nazval rotační. Část batohu se jako obří ledvinka obtáčí kolem těla a v jejích útrobách jsou vaše elektronické poklady. Je to řešení, které se velmi dobře a efektivně používá, ale limituje ho relativně malý úložný prostor. Do ledvinky se vejde tělo a dva objektivy.

Fotografické batohy, rotační přístup
Rotační přístup u batohu firmy Think Tank.

Velikost prostoru na fotovýbavu

Tím se dostávám k dalšímu podstatnému bodu specifikací: Objem batohu, respektive přesné rozměry. Pro různě rozsáhlé vybavení se zkrátka hodí různě velké ruksaky. Úplně běžně se proto setkáte se sériemi batohů, kde se vedlejší modely liší jen velikostí.

Fotografické batohy, velikost
Například zmiňovaný batoh Tenba Axis je k dispozici ve velikostech 20L, 24L a 32L. (Obrázky jsou © Tenba)

Vnitřek si upravíte podle chuti. Přepážky se suchými zipy jsou součástí dodávky a další se dají dokoupit nebo vyrobit (můj recept je plastová destička obalená mirelonem a finální látkou).

Fotografické batohy, vlastní přepážky
Bílá přepážka je vlastní výroby – neměl jsem po ruce tmavý materiál.

Velikost prostoru na další výbavu

Nezáleží jen na velikosti fotoaparátů a objektivů. Důležitý je i další náklad, který hodláte brát s sebou. Jídlo? Knížka? Náhradní oblečení pro všechny případy?

Některé batohy jsou konfigurovatelné, takže si je při každé cestě upravíte podle potřeby. Jiné mají pevně oddělené fotografické a turistické prostory. To je sice o něco bezpečnější, ale zároveň potenciální problém v budoucnu při nečekané koupi dalšího objektivu.

Většinou najedete i speciální kapsu na notebook nebo tablet, ale je dobré si její existenci ověřit.

Pokud běžně létáte, je také nutné mít na paměti limity příručních zavazadel.

Uchycení věcí zvenku

Stativ a pití bývají připnuté vně batohu. Kamenem úrazu bývá otevírání zboku, u kterého někteří výrobci nepočítají s přichycením láhve.

Fotografické batohy, pití
Na malá dvířka se vešel jen malý držák na pití (ten ani není součástí dodávky, ale je uchycený přes tzv. MOLLE systém). Dva další batohy nemají problém s dvoulitrovou PET lahví.

Taky je sice hezké, že stativ i další věci jsou někdy přichytitelné na „vydutou“ část (dál od zad), ale nesmíte pak chtít batoh pokládat touto stranou na zem. Využívání těchto možností chce tedy promyslet před nákupem batohu.

Fotografické batohy, stativ
Rozbalená látka vlevo je držák nohou stativu. Jenže pokud ho použijete, těžko batoh „normálně“ postavíte (na výšku) nebo ho položíte zády na zem. Proto nosím stativ v kapse na boku batohu.

Hmotnost a pohodlí při nošení

Lehký batoh je lákavý, ale důležitější je, jestli vám bude sedět a rozloží správně váhu. Designové kousky v tomto ohledu neexcelují a po delším nošení jsou nepohodlné. Naopak batohy s určením na turistiku mívají lepší popruhy na ramenou i na bedrech. Rozdílem není jen polstrování, ale také nastavitelnost na různých bodech.

Fotografické batohy, popruhy
Tenké elegantní popruhy, které jsou u krku nastavené napevno (Peak Design) oproti robustním masivně polstrovaným s možností úprav (Think Tank).

Osobně už na hmotnost tlumoku příliš nedbám a raději si ho vyzkouším. S mojí postavou (193 cm) jsou dokonce lepší (přinejmenším subjektivně) větší batohy, které mi sedí zároveň na bedrech i na ramenou.

Další vlastnosti

Někdy je k dispozici více kapes na drobnosti, jindy jsou přítomny speciální oddělení pro dron nebo pitný vak.

Praktická je i pláštěnka do horšího počasí. Nylonový povrch batohů je sice odolný, ale déšť pronikne skrz zipy. Z mé zkušenosti mu podlehnou i ty s gumovým lemem, u kterých výrobce tvrdí, že se to nestane.

Důležitá je samozřejmě i cena, která odpovídá navolené konfiguraci. Vzhledem k časté obměně batohů se ale vyplatí prozkoumat internetové bazary a s trochou štěstí narazíte na zajímavou nabídku.

Dokonalý batoh?

Neexistuje. A nezáleží ani na cenovce. U každého je spousta kompromisů, se kterými se musíme naučit žít. Ale používáním postupně přijdeme na to, co nám vadí nejméně a podle toho můžeme zvolit příští batoh na naší fotografické cestě.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *