Fotit jako profesionál? Pomůže vám nákres. Poradíme, jak na něj

Foto skica jak na ni

U některých typů fotografií je dobré mít co nejkonkrétnější představu o tom, jak má výsledek vypadat. Občas potřebujete cílit na kompozici, jindy na výraz, nebo pocit z fotky. Na to, abyste se co nejvíc přiblížili vaší představě, je dobré si fotografii nějakým způsobem „načrtnout“. Ve kterých situacích se to hodí a jak na to? 

Máte rádi ve věcech jasno a nepatříte mezi ty, kteří rádi improvizují? Já také a proto vám dám několik rad, jak tomu jít při focení naproti.

Typ fotografií

Dělat si skicy a náčrty, které slouží pro vizualizaci, se nehodí pro každý druh focení. Náčrtky jsou dobré tam, kde můžete ovlivnit většinu scény fotografie: zátiší, reklama, módní fotografie, portrét či architektura

Naopak to ztrácí smysl například u reportážní a dokumentární fotografie. Tam si můžete sepsat body, které chcete zachytit, nebo co má fotografie vyjadřovat. 

Nás teď bude zajímat spíše vizuální předloha.

Inspirujte se třeba na Pinterestu

Sociální síť Pinterest coby neskutečná databáze obrázků a fotografií se skvělým algoritmem pro jejich vyhledávání, je nekonečnou studnicí fotografické inspirace.

Do vyhledávání si zadáte klíčová slova a kliknete na obrázek, který se vám nejvíce hodí do vaší koncepce. Algoritmus Pinterestu vám nalezne množství podobných fotografií, které si můžete jednoduše „připnout“ na své nástěnky. 

Doporučuji si pro každý projekt vytvořit vlastní nástěnku. Budete tak mít ve svých projektech mnohem větší přehled.

Foto skica, portrét mood, pinterest
Fotografie, které mají vibe, který chceme zachytit.
Foto skica, portrét
Foto skica, portrét

Výsledné fotografie

Fotografický náčrt, pomocí mobilu

Plánujete focení, děláte si obhlídku lokace, nebo jenom jdete náhodou kolem a objevíte zajímavé místo, které chcete využít? Vyfoťte si foto skicu na mobil. Do skicy se dají načrtnout i vaše další plány a záměry. 

Mobil se také velmi dobře hodí na focení architektury.

Nejdříve projdete objekt a fotografujete na mobil to, co pak budete fotografovat „řádně“ na velký přístroj. Je to dobré i u komerční zakázky, protože skicy projdete se zadavatelem a ten si tak dokáže lépe představit výsledek.

Foto skica, náhled archiutektura, foto skica
Skica pomocí mobilu
Foto skica, final architektura
Finální fotografie

Klasický náčrt, aneb blok nápadů

Všichni, co se zaobírají nějakou tvůrčí prací, často dostanou nápad z ničeho nic. Ten je dobré si hned zapsat nebo, pro nás fotografy, ještě lépe zakreslit. Jenže ono se to jednodušeji řekne, než provede. 

Foto skica, poznámky
Na začátku každé významnější práce, jsou poznámky a zapsané postřehy a nápady. Píšete to pro sebe, jazykem kterému budete rozumět hlavně vy.

Skicy se dostávají ke slovu hlavně ve volné tvorbě, kdy podobné inspirativní fotografie, jaké požadujete, nenaleznete. Tam se vyplatí mít zakreslené, jak má fotografie vizuálně vypadat. 

Foto skica, skica
Nemusíte umět kreslit, stačí, že vašemu návrhu rozumíte.
Foto skica, moc
Výsledná fotografie, které vychází ze skicy. 

Kombinace všeho

Jak asi tušíte, neexistuje přesný návod, jak to má fungovat. Je dobré si vyzkoušet různé formy skicování a tím přijít na to, co bude vyhovovat zrovna vám. To může být i kombinace všeho výše zmiňovaného. Je dobré vědět, co chcete fotografovat, a mít k tomu předlohu je jedna z cest, jak dosáhnout výsledné fotografie dle vašeho plánu. Eliminujte náhodu a soustřeďte se na výsledek.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *