Fotky v HDR na internetu a v tisku

Fotky v HDR na internetu nebo v tisku

Podpora HDR v Zoner Photo Studiu X otevírá úplně novou kapitolu fotografie. Kdo jednou uvidí skutečné HDR zobrazení, už se nikdy nebude chtít vracet k obyčejné SDR fotografii. Bude si chtít vychutnávat plný dynamický rozsah se všemi hlubokými stíny, zářícími světly i sytými barvami. Jak ale upravit fotky v HDR k tisku nebo pro internetové prohlížeče a fotoalba?

Celé fotografické workflow konečně umožní pracovat se všemi jasy od pořízení fotografie přes její zpracování až po finální zobrazení. Tento opojný pocit dokonalého světa a barev ovšem končí v okamžiku, kdy budeme chtít fotografii vystavit na internetu, sdílet s přáteli, nebo ji vytisknout na tiskárně. 

HDR monitory zatím bohužel nejsou příliš rozšířené. Většina uživatelů si bude naše fotografie prohlížet na standardním SDR monitoru či televizoru. Ostatní možná využijí pokročilejší mobilní telefony. 

Jak je to s SDR 

Nejjednodušší varianta je prostě starý SDR svět úplně ignorovat a fotografie sdílet pouze v nových HDR formátech a upravených v HDR rozsahu. Není to tak nesmyslná varianta, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože aplikace, které tyto formáty umí načíst a zobrazit, by měly zvládnout také jejich zobrazení na SDR zařízeních. 

Co už ale nevíme, je způsob, jak to která aplikace zobrazí. Protože pro to neexistuje žádný standard – některá aplikace či zařízení vyšší jasy prostě ořízne. Jiná udělá na konci rozsahu alespoň částečný přechod a některé se zřejmě pokusí o více či méně zdařilý tone mapping, tedy kompresi většího dynamického rozsahu do menšího. 

Výsledek zobrazení fotek v HDR na SDR zařízeních tedy vůbec nemáme pod kontrolou. Navíc některé aplikace nové formáty podporující HDR vůbec neumí načíst.

Pokud tedy chceme sami určit, jakým způsobem se fotografie zobrazí na SDR zařízení, bude potřeba ji pro SDR upravit. Nejjednodušší způsob, jak toho docílit, by bylo upravit ji prostě dvakrát, jednou pro HDR a podruhé pro SDR. 

Potom je ale nutné dvakrát ji vyexportovat. Při použití na internetu je potřeba také nezávisle publikovat, tedy třeba mít dvě verze galerie, čímž může dost výrazně narůst množství práce, které při úpravě fotografií strávíte. 

Zároveň je ale zjevné, že většinu parametrů nastavíme pro SDR i HDR podobně, lišit se budou pouze ty, které ovlivňují dynamický rozsah. Z tohoto faktu vychází celkem jednoduchý mechanismus, který úpravu obou variant značně usnadňuje a zrychluje. 

Úprava HDR i SDR zobrazení

Při zapnutí volby HDR se v panelu ve skupině Expozice v Zoner Photo Studiu X objeví nová sekce Přizpůsobení SDR, která slouží právě k úpravě SDR varianty. Zde jsou zduplikované ty parametry, které by uživatel asi nastavil jinak pro HDR, a jinak pro SDR úpravu. 

Protože by ale nezávislé nastavování těchto parametrů pro HDR a SDR bylo zbytečně pracné, pracují tyto doplňkové parametry relativně, tedy jako jakási korekce parametrů hlavních. HDR úpravu tedy ovlivňují pouze hlavní parametry. V SDR úpravě je výsledný parametr součtem globální a lokální hodnoty posuvníku. 

Z toho potom vyplývá, jakým způsobem bychom měli při úpravě postupovat – nejprve zapnout volbu HDR a upravit fotografii v HDR, potom zaškrtnout volbu Zobrazit náhled v sekci Přizpůsobení SDR a doladit SDR úpravu

HDR na internetu a pro tisk, zobrazit náhled

Při úpravě SDR varianty už je třeba sahat pouze na posuvníky v sekci Přizpůsobení SDR, změnou globálních parametrů bychom ovlivnili už hotovou HDR úpravu. 

Za normálních okolností to není moc patrné, ale pokud upravíte HDR variantu a zapnete volby pro úpravu SDR, do očí vás zřejmě praští nedokonalost SDR zobrazení. Zejména světla jsou najednou mdlá, bez barev a bez kontrastu. 

Mezi jednotlivými úpravami (HDR a SDR) je dobré udělat si na chvíli pauzu a nechat oči na chvíli odpočinout.

V sekci Přizpůsobení SDR přibyly navíc dva parametry Zřetelnost světelSaturace světel. Pomocí nich lze v oblasti světel zvýraznit lokální kontrast a barevnost, a alespoň částečně tak přiblížit SDR úpravu její dokonalejší HDR sestřičce.

HDR na internetu a pro tisk, zřetelnost a saturace světel

Export s gainmapou

Nyní, když máme upravené obě varianty, můžeme výsledek vyexportovat buď jako HDR, nebo jako SDR, a to pomocí volby Dynamický rozsah v dialogu Export. Tím ale výhody společné úpravy nekončí, naopak nyní přichází její hlavní benefit – existují totiž formáty, které umožňují mít v jediném souboru uloženu současně jak HDR, tak SDR úpravu

Díky tomu je možné se až v okamžiku zobrazení rozhodnout pro příslušnou variantu podle schopností vašeho monitoru, televize nebo mobilu. Nebo dokonce zobrazit mezilehlou kombinaci. A možná vás překvapí, že tuto možnost neposkytují jenom nějaké nové a dosud málo podporované formáty, ale nabízí ji i starý dobrý a zřejmě nejrozšířenější formát JPEG

HDR na internetu a pro tisk, export

Kouzlo, které obrazovým formátům tuto superschopnost poskytuje, je takzvaná gainmapa.

Pomocí gainmapy lze nezávisle každému obrazovému bodu určit, jak moc má zářit. A aby toho nebylo málo, formát JPEG byl o gainmapu rozšířen tak šikovně, že zůstává zpětně kompatibilní i pro aplikace, které toto rozšíření neznají. Tím se stává téměř dokonalým prostředkem pro překlenutí doby, než HDR zvítězí a pošle staré zobrazovače na smetiště dějin.

Pokud totiž fotografii upravíme pro HDR i SDR a vyexportujeme do HDR JPEGu, Zoner Photo Studio X do standardní části formátu uloží SDR úpravu a doplní jej o gainmapu, pomocí které lze přesně zrekonstruovat HDR variantu. Takový soubor potom můžeme libovolně používat a šířit bez obav o to, zda bude správně zobrazen. 

Zařízení, které gainmapy podporuje, a současně umí zobrazit HDR obsah, zobrazí HDR úpravu. Pokud zařízení či software tento formát nezná, nebo nedokáže zobrazit HDR obsah, zobrazí SDR variantu přesně tak, jak jsme ji upravili pomocí posuvníků v sekci Přizpůsobení SDR. 

Drobnou nevýhodou HDR JPEGu je to, že je o něco větší, než stejný obrázek bez gainmapy (o cca 30%), ale při dnešních kapacitách úložných zařízení a rychlostech internetových linek je to zanedbatelný nárůst bohatě vyvážený výhodami formátu

Tisk fotografií v HDR

Vytisknout si snímek v HDR na tiskárně s plným dynamickým rozsahem zatím nepůjde. Tiskárny jsou totiž omezené bílou barvou toneru/papíru, a tak nemají vysoký dynamický rozsah, který má monitor. Zjednodušeně řečeno papír nerozsvítíte.

Je dobré si připomenout, že JPEG je ztrátový formát. Pokud budeme vyžadovat nejvyšší kvalitu, například pro tisk, doporučoval bych použít bezztrátový formát, například TIFF

V tom případě je třeba při exportu zvolit u položky Dynamický rozsah volbu Vynutit standardní dynamický rozsah (SDR). Obrázek potom bude obsahovat data, která jsme upravili pomocí parametrů v sekci Přizpůsobení SDR.

HDR na internetu a pro tisk, vynutit sdr

Fotografie v HDR zobrazení postupně ovládá technologický svět, který máme ve svých rukou i před očima. Proto bychom se před ním neměli uzavírat nebo se ho bát. V případě tisku fotek v HDR si na kvalitní zpracování ve vysokém dynamickém rozsahu ještě počkáme a kdo ví, jestli se ho vůbec dočkáme. Proto se zpracování ve standardním dynamickém rozsahu ještě vzdát úplně nemůžeme. 

Zkuste si i vy zpracovat své fotografie v SDR i HDR na nejvyšší možné úrovni v Zoner Photo Studiu X, stáhněte si ho na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí včetně tisku. A nechte si své fotografie poslat rovnou k sobě domů.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (2)

  1. Velice zajímavé, děkuji.

  2. Děkuji, za přínosný článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *