Foťák je teprve začátek

Ježíšek je za námi a naše řady se rozrostly o mnoho čerstvých fotonadšenců. S novým fotoaparátem v ruce, jsou nažhaveni udělat svým dílem díru do světa. Kde ale začít? Máme pro vás 5 věcí, které bychom rádi věděli hned na začátku našeho života s fotoaparátem.

Nový kompakt, vysněná zrcadlovka či obnovené novoroční předsevzetí – zimní svátky jsou období, kdy se fotografická komunita rozroste nejvíce. Pokud patříte mezi nové milovníky fotografie, zde je pět rad, které vám pomůžou neopakovat naše chyby a vstoupit do nového zájmu tou správnou nohou. Pokud jste už zkušení fotografové, můžete článek přeposlat, nemusíte po sto osmdesáté vysvětlovat to samé.

1. Fotoaparát je nástroj

Na společenskou večeři je pozván i fotograf. Během večera pořídí několik fotografií a když se seznámí s hostitelkou, ukazuje jí své dílo. Hostitelka a kuchařka v jedné osobě si fotky obdivně prohlíží a říká „Máte krásné fotografie, to musíte mít určitě drahý a dobrý fotoaparát.jpg“
O hodinu později sedí všichni u stolu a pochutnávají si na vynikající večeři. Fotograf se nakloní k hostitelce a říká: „Večeře byla velmi chutná, to musíte mít určitě drahou a velmi dobrou troubu.jpg“

Tento oblíbený fotografický vtip ilustruje mylné vnímání důležitosti techniky. To bohužel nejen mezi fotografií nepolíbenými, ale také mnohými fotografy. Fotografie dělá fotograf, ne fotoaparát. Samozřejmě, že telefonem dost dobře nenafotíme módní přehlídku či fotbalový zápas, technika však ukazuje pouze hranice, samotnou kvalitu si musíme oddřít my sami.

2. Fotka vypadá na displeji jinak

Toto pravidlo platí ve špatném i dobrém. Hlavně ze začátku, když bude ostření váš úhlavní nepřítel, zjistíte, že většina fotografií, které vypadají na displeji vašeho fotoaparátu krásně, jsou ve větším měřítku neostré snímky, určené spíše do koše. Proto se naučte používat na fotoaparátu 100% přiblížení a kontrolovat už během focení, jestli jste se „trefili“.

Opačný případ se týká hlavně expozice. Fotka bude příliš tmavá či světlá, nejčastěji „taková nijaká“, bude jí chybět kontrast. Nebo nebude mít tak syté barvy, jak si je pamatujete. Toto vše se dá většinou napravit v počítači díky dobrému fotoeditoru.

3. Nedělat binec je lehčí než uklízet

Čím dříve se naučíte dobře organizovat své fotografie, tím více času a energie si ušetříte. Ve svém nepopsaném a neorganizovaném fotoarchivu se možná vyznáte první měsíc, po roce se však budete nenávidět, protože při jakémkoliv hledání fotky budete muset projet znova všechny. Mnoho i pokročilých fotografů má se správou problém, čím déle ho neřeší, tím větší noční můra z něj roste. Zoner Photo Studio je nenahraditelné právě v organizaci vašich snímků.

4. Většina vašich fotek nikoho nezajímá

Mrzí nás, že musíme být poslem špatných zpráv, ale pravda je taková, že nikdo nechce vidět 150 fotek vašeho kaktusu, přestože mají krásný bokeh.
Ze začátku se naučte nechávat si jen povedené fotografie a hodně mazat (říká se, že koš je fotografův nejlepší přítel). Pomocí barevných štítků nebo klíčových slov si pak můžete vytvářet výběry na prezentaci. Vám zůstane všech 150 fotek, kamarádům však jednoduše vyfiltrujete jen 8 nejlepších.

5. Nejkratší fotografický vtip je „Už to umím“

Robert Vano, jeden z nejslavnějších českých fotografů, denně nafotí minimálně 72 fotek. Prý aby zůstal ve cviku. Fotografie je nádherný koníček na pomezí řemesla a umění. Žádný Vano z nebe nespadl, byl potřeba nejen talent, ale hlavně píle a čas. Nezoufejte z prvních nezdarů, čtěte knihy o fotografování, choďte na kurzy a uvidíte, že se vaše fotografie zlepší. I když ale budou už ucházející nebo naprosto úchvatné, pořád bude co se učit.

Vítejte ve fascinujícím světě digitální fotografie, přejeme vám hodně zábavy a hlavně Dobré světlo!

Poslední aktualizace 27. prosince 2013

29 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Jiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Číst všechny články.

Komentáře