Focení s optickým hranolem

Nejen filtry a předsádkové čočky můžete vkládat před objektiv fotoaparátu. S různými nástroji můžete dosáhnout neokoukaných snímků se špetkou abstrakce. 

Postprodukce vládne digitálnímu světu fotografie. Víte ale, že různých zajímavých až abstraktních fotografií lze dosáhnout i během zmáčknutí spouště? Techniky, jak toho dosáhnout se pochopitelně různí. Jednou z nich může být například vložení kusu propustného materiálu před objektiv.

Nejjednodušší může být třeba kousek skla. Akorát tak velký, aby se vešel do kapsy či batohu a při jeho držení nebyly na výsledných snímcích vidět vaše vlastní prsty. Podobnou cestou se vydávají například autoři, o kterých píše Petapixel či Imaging Resource. Nakonec ale pro výborné příklady nemusím chodit ani daleko. Stačí zapátrat v archivu závěrečných prací mé alma mater a podívat se na bakalářskou práci Pavla Ševčíka, který se vydal zpracovat parky Kroměříže v černobílém provedení.

Efekty před objektivem, zdroj: Petapixel.

Poslední aktualizace 24. února 2014

11 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře