Dokonale složené panorama? Pomůže vám nodální bod
Při focení panoramat se může stát, že se vám je v počítači nepodaří spojit podle vašich představ. Výsledek je kostrbatý a vůbec nepřipomíná panoramata, jak je znáte od zkušených krajinářů. Na vině je špatný bod otáčení fotoaparátu na stativu. Aby byly fotky dokonalé, musí se otáčet v nodálním (uzlovém) bodu.
Výraz nodální nebo také uzlový bod vychází z anglického pojmu nodal point. Setkat se můžete také s obratem no-parallax point, který znamená totéž. Označuje optický střed konkrétního objektivu.
Právě ten je při tvorbě panoramat zásadní. Pokud totiž při panoramování otáčíte fotoaparát kolem tohoto místa, vyrovnáte zkreslení objektivu, které vzniká, když je ve středu otáčení čip fotoaparátu. Díky tomu se nemusíte bát chyb při skládání panoramat v počítači.
Kdy použít nodální bod?
Nodální bod využijete především při fotografování velkoformátových panoramat, kdy je návaznost snímků nejdůležitější. Pomůže vám s tím stativ s panoramatickou hlavou. Díky ní ho jednodušeji najdete a využijete.
Panoramata můžete fotografovat i bez použití drahé panoramatické hlavy a nodálního bodu. Pokud ale budou v popředí nějaké objekty, budou zkreslené a po seskládání nebudou navazovat.
Stejnou chybu zaznamenáte také u drátů elektrického vedení, pokud fotíte panorama ve městě.
Tento problém vzniká právě díky otáčení fotoaparátu v ose čipu a ne ve středu optické soustavy objektivu.
Jak najít nodální bod?
Pro nastavení nodálního bodu váš stativ nutně nemusí mít panoramatickou hlavu. Vždy máte možnost, že na svém objektivu najdete od výrobce značku, kde se nodální bod nachází. Například na objektivu AF DX Fisheye-Nikkor 10.5mm f/2.8 ED, je vyznačen zlatým kroužkem po obvodu objektivu.
Nedá se na to ale spoléhat. Pokud žádnou značku nenajdete, můžete nodální bod objevit sami.
Nejjednodušší způsob je nastavení nodálního bodu pomocí dvou svislých objektů. Potřebujete k tomu jen stativ a stativovou destičku s posunem. Poté:
- Postavte na zem dva svislé objekty (například trekingové hole), a to ve vzdálenosti přibližně dva metry od sebe.
- Upevněte fotoaparát na stativ a zapněte živý náhled.
- Fotoaparát i se stavivem postavte tak, aby hole a fotoaparát byly ve stejné přímce, tedy aby se hole překrývaly.
- Při otáčení fotoaparátem vidíte, že zadní hůl vybíhá zpoza první.
- Tento jev ukazuje zkreslení objektivu. Posuňte tedy fotoaparát o kousek dozadu a test opakujte.
- Tento pokus provádějte tak dlouho, dokud se hole i při pohybu fotoaparátu nebudou překrývat.
Jakmile se hole překrývají i navzdory otáčení fotoaparátu, máte vyhráno. Objevili jste nodální bod daného objektivu a příslušného ohniska.
Pomůže i tužka a papír
Když stativ s panoramatickou hlavou nemáte, je hledání nodálního bodu trochu složitější. I tak si s ním ale doma poradíte. Potřebujete k tomu jen:
- kružítko,
- pravítko,
- papír velikosti A4.
Nyní postupujte podle návodu, který na svém blogu popisuje fotograf Ondřej Neff:
- Na obdélníkový papír zakreslete co nejdelší podélnou osu.
- Na osu vyznačte bod S tak, aby byl co nejblíž ke středu kratší strany obdélníku.
- Z bodu S nakreslete dostatečně velkou polokružnici.
- Od místa, kde se polokružnice protne s podélnou osou, vyznačte přibližně 10 bodů ve stejných rozestupech.
- Narýsujte přímky, které vycházejí z bodu S a protínají vyznačené body na polokružnici. Vytvoříte z nich tak vějíř.
- Papír s vějířem položte na stůl a dejte na něj fotoaparát. Zapněte u něj živý náhled a poté s ním posouvejte po středové přímce tak dlouho, až se z přímek stanou rovnoběžky.
- V tento moment se podívejte pod objektiv, kde na papíře máte bod S. Právě ten vám zobrazuje nodální bod daného objektivu.
Abyste pomůcku k hledání nodálního bodu nemuseli sami rýsovat, připravili jsme ji pro vás v PDF. Stáhnete si ji pod následujícím tlačítkem.
Jak správně umístit foťák na stativ?
Po nalezení nodálního bodu zjistíte, že se nachází mimo stativový závit fotoaparátu. Vzniká tak problém, jak fotoaparát upevnit na osu rotace právě v uzlovém bodu.
Pokud vlastníte panoramatickou hlavu, jste bez problémů. Jen fotoaparát do této specializované hlavy upevníte a fotíte.
Když vám ve výbavě chybí, potřebujete stativovou destičku s posunem, případně makro posunem. Využijete ho pro posunutí fotoaparátu do požadované osy rotace.
Další možností je 200mm destička s Arca-Swiss upevněním a L-plate destička pro uchycení fotoaparátu na stativ i na výšku. S touto vychytávkou dosáhnete přesnějšího otáčení v ose nodálního bodu a získáte možnost fotografovat na výšku.
Záleží jen na vás, jakému řešení dáte přednost. Rozhodně si tak ale ušetříte spoustu nepříjemností při skládání panoramat.
Zatím zde není žádný komentář.