Dilema: Se zrcadlem, nebo bez?

Jak už jsem nastínila v článku Novoroční předsevzetí, zrovinka pro sebe vybírám nový foťák. Protože chci, aby mi co nejvíc sednul a rozuměli jsme si dalších pár let, snažím se to brát zodpovědně. Čím více toho ale vím, tím těžší mi toto rozhodnutí (které se točí především kolem otázek, zda potřebuji přístroj se zrcadlem, nebo ne) přijde.

Abych se zbavila čerstvých vrásek na čele co nejdříve, zkusím vám tu sesumírovat, jaké úvahy se mi teď přesívají v hlavě. Třeba mi poradíte, nebo článek naopak pomůže někomu z vás.

Se zrcadlem…

Co říkají kolegové

Asi úplně první, koho jsem se na názor zeptala, byli kolegové ze Zoneru. Ti se vesměs shodli, že digitální zrcadlovka (D-SLR) je ideální pro toho, kdo:

  • potřebuje široký výběr příslušenství a nebrání se dalším investicím do techniky,
  • chce fotit sport, zvířata ve volné přírodě, případně pracovat na svých fotografiích v ateliéru,
  • a komu nevadí objemnější brašna a větší zátěž.

Bezzrcadlovka dokáže všeobecně to, co zrcadlovka. Má však svá omezení – například užší výběr doplňkové techniky, u některých modelů pak třeba menší čip. Tělo s objektivem je výrazně menší a lehčí než u zrcadlovky, což může vadit někomu, kdo je zvyklý na rozměrnější tělo (lépe sedne do rukou, dostatečně velké ovládací prvky atd.). Bezzrcadlovku kolegové doporučují tomu, kdo:

  • chce přístroj velikosti většího kompaktu se srovnatelnou kvalitou fotek jako z D-SLR,
  • chce funkce, které zrcadlovky nenabídnou (např. inteligentní výběr snímků nebo pohyblivé momentky u Nikonu 1),
  • spokojí se s digitálním (nebo žádným) hledáčkem,
  • ke svému štěstí nepotřebuje klasický zvuk zrcátka. (úsměv)

Detailnější porovnání nabízí například web DigitalRev (anglicky).

…nebo bez?

Trocha porovnání v praxi

Důkazů toho, že i z bezzrcadlovky dokážete vytáhnout krásné fotky, je mnoho. Mrkněte například na porovnání fotek na stránkách fotografa Ken Yu – fotky číslo 1–5 a 7 byly pořízené bezzrcadlovkou Sony NEX-7, zatímco ostatní obrázky plnoformátovou (full-frame) digitální zrcadlovkou.

Porovnání úplně stejných záběrů včetně portrétů najdete například na webu fotografa Steva Huffa. Steve Huff zde bohužel používá bezzrcadlovku Leica X2, která dalece přesahuje mé finanční možnosti.

Zdá se, že zkušené oko rozdíl mezi DSLR a bezzrcadlovkou pozná. Já ale musím popravdě přiznat, že bych původce fotografií identifikovat nedokázala.

Co od nového foťáku čekám
Pořízení nového přístroje zvažuji ze dvou hlavních důvodů. Za prvé můj starý ultrazoom Panasonic DMC-FZ20 viditelně dosluhuje a za druhé už nechci být svazována jeho limity. Pro mé amatérské focení mi citelně chybí hlavně hraní si s hloubkou ostrosti, širší úhel objektivu, možnost focení za nižšího osvětlení bez blesku a kvalitnější záznam videa.

 

Foťák jako přítel, nebo nástroj

Ještě bych asi měla dodat, že nejsem typ člověka, který si jen tak vezme foťák a jde s ním strávit příjemné odpoledne. Jako společnost vždy upřednostním živou bytost, ale na prima výlet nebo čas strávený se svými nejbližšími chci mít vždy pár snímků jako vzpomínku.

A to je přesně ten důvod, proč zvažuji bezzrcadlovku. Možná mi bude to pohodlí s menším přístrojem a méně vychytávkami okolo příjemnější, než vzít na sebe zrcadlo a tím i větší zodpovědnost. Třeba se k ní časem dopracuji (a třeba taky ne), nebo se nakonec rozhodnu, že našetřené peníze dám radši rovnou do zrcadla, než abych za rok zjistila, že mi bezzrcadlovka nestačí.

V příštích dnech každopádně zamířím do obchodu s fototechnikou, kde si u pár modelů DSLR a bezzrcadlovek vyzkouším, jak mi padnou do ruky.

Poslední aktualizace 4. března 2013

60 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Hana Skořepová

Hanku možná někteří znáte ze serveru Tyinternety.cz, kam před svým nástupem do Zoneru pravidelně přispívala. Dva roky působila jako novinářka a copywriterka na volné noze, v květnu 2012 pak rozšířila náš marketingový tým. Nejvíce ji lákalo, že zde může propojit hned několik svých koníčků – psaní, online marketing a samozřejmě focení.

Číst všechny články.

Komentáře