Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také!

Historicky první Comic Con v České republice. Událost pro fanoušky sci-fi i fantasy. A také fotografická výzva i příjemný víkendový zážitek. Ať už chcete potkat slavné zahraniční herce nebo si poslechnout přednášky o svých oblíbených filmech a seriálech, rozhodně se na takové akci nenudíte. A pokud jste fotograf, nabízí se Vám rovnou několik možností, jak takovou akci pojmout!  

Co že to je Comic Con? Proč že by tam měl člověk zajít? Je to u nás poměrně novinka, ale ne tak moc, jak by se zdálo. Ano, Comic Con se u nás konal letos v únoru poprvé, ale menší, více komorní cony se u nás pořádaly již od 90. let. Odehrávaly se v objektech škol a kulturních center a byly více zaměřeny na užší komunitu nadšenců.

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
Mikoláš Tuček drží desky s logem prvního Comic Conu během slavnostního zahájení.
Nikon D750, Nikon 80-200 mm F2,8 AF, 1/320 s, f/2.8, ISO 1250, ohnisko 145 mm, Zoner Photo Studio X.

Letos poprvé se takový con odehrál v prostorách O2 Universa pro maximální počet 8 000 lidí, což je kapacita, která se naplnila. Con od slova convention znamená shromáždění. V tomto případě shromáždění fanoušků filmů, her, seriálů, knih a komiksů sci-fi a fantasy tématiky. 

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
Jedna z mnoha přítomných soch, marvelovský hrdina Spiderman.
Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/2.8, ISO 250, ohnisko 50 mm, Zoner Photo Studio X.

Comic Con jako fotografická příležitost

I kdyby vás zajímala událost jen jako fotografa, pak si tam nejspíš najdete zábavu i za předpokladu, že jste v životě neslyšeli o Hře o Trůny a Harry Potter je pro Vás zcela neznámé jméno. Minimálně máte možnost pořídit si fotografie slavných herců. Na větší fotoaparáty potřebujete povolení či akreditaci. To se sice jeví legrační v době, kdy spousta mobilních foťáčků převyšuje kdejakou zrcadlovku a bezzradlovky jsou neznalci považované za „obyčejný kompakt“. Nicméně není dobré to podcenit a je lepší se s organizátory domluvit. Sama jsem se během akce setkala s kamarádem, který nebyl PRESS, ale povolení k fotografování dostal bez potíží. 

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
Na celý průběh conu dohlíží Stormtrooper z Hvězdných válek
Nikon D750, Nikon 80-200 mm F2,8 AF, 1/80s, f/2.8, ISO 1000, ohnisko 80 mm, Zoner Photo Studio X.

Další fotografická příležitost je rozhodně atmosféra conu jako taková. Con je plný zajímavých lidí, věcí a zážitků. Spousta lidí je zde v kostýmu nebo tzv. cosplayi. Ať už je to jednoduchý Spiderman spandex nebo velice detailní a sofistikované brnění. 

Většina kostýmovaných návštěvníků se nechá ráda vyfotit a určitě i s nadšením zapózují. 

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
Cosplayerka Tisaraptor se ráda nechala vyfotit a tak vznikla tahle rozkošná momentka
Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/200s, f/2.0, ISO 500, ohnisko 50 mm, Zoner Photo Studio X.

S kostýmovanými návštěvníky se dá i domluvit, že uděláte jednu nebo dvě hezké portrétní fotky někde před budovou nebo v místě, kde nebudou všude kolem lidé. Cosplayeři jsou vždy vděční za každou fotku a člověk si může navázat kontakty do budoucna. 

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
I během conu se dá udělat aranžovaná portrétní fotka cosplaye, zde na fotce krásná Ketrin cosplay. Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/640 s, f/2.8, ISO 250, ohnisko 50 mm, Zoner Photo Studio X.

A jaké to vlastně bylo?

Báječné. Celá akce byla letos poprvé, byla to tedy „beta verze“. Asi i proto se dalo leccos prominout. Ano, mělo to mouchy a mušky, taky pár blech, ale celkový dojem byl dobrý. Lidé si všechny tři dny užívali. Chodili na panely se slavnými herci jako jako Ron Perlman (Hellboy), Danny John-Jules (Kocour z Červeného trpaslíka) nebo John Rhys-Davies (Gimli z Pána prstenů). Na místě byl i jeden z nejznámějších amerických komiksových scenáristů, Brian Azzarello (tituly jako Batman nebo Joker).

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
Herci zleva: Ron Perlman, John Rhys-Davies, Casper Van Dien a Danny John-Jules těsně před symbolickým přestřihnutím pásky. Nikon D750, Nikon 80-200 mm F2,8 AF, 1/320 s, f/2.8, ISO 1250, 80 mm, Zoner Photo Studio X.

Na conu bylo i velké množství stánků, kde se dalo nakupovat snad vše od knížek a komiksů, přes figurky až po světelné meče. Za zmínku určitě stojí i menší výstava zmenšených, ale velice přesných replik vesmírných lodí ze ságy Star Wars. 

Dalo se vyzkoušet i několik PC a konzolových her včetně VR systému a zahrát si nějaké deskovky. 

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
Na conu bylo i velké množství stánků, kde se dalo nakupovat snad vše od knížek a komiksů, přes figurky až po světelné meče. Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G,1/80 s, f/3.5, ISO 500, ohnisko 50 mm, Zoner Photo Studio X.

Moje oblíbená část byla tzv. Artist Alley. Místo, kde se sdružovali umělci a prodávali svoje obrázky. Příznivec malované a kreslené tvorby tam mohl utratit nemalé peníze, ale za to kreativní obohacení domácnosti to rozhodně stojí. 

Po celý con se všude objevovali cosplayeři ve všech možných, pestrých kostýmech. Joker, Zaklínač, Jon Snow, Legolas a další byli skutečně všude, kam se člověk podíval. Ovšem nejvíc brali dech cosplay hosté, kteří na sobě měli krásné, komplikované, detailní a  často obrovské kostýmy z her jako Darksiders, Overwatch nebo Fortnite. Ze zahraničí přijela Shappi Workshop z Polska a Don Esteban z Rakouska. Z českých špiček se zúčastnila Germia, Ali a Ketrin, Rozari a Gehenna

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
I ti mladší mohou být cosplayery, příkladem je tento naprosto úžasný Joker.
Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/160 s, f/3.2, ISO 320, ohnisko 50 mm, Zoner Photo Studio X.

Program byl rovněž nabitý. Zlaté hřeby programu byly určitě panely s herci, kde herci povídali o sobě a reagovali na dotazy z publika. Cosplay soutěž, která se konala v sobotu, byla rovněž velmi výrazným bodem a hlavní sál se také naplnil. Velký dojem zanechalo i páteční slavnostní zahájení. Nejdřív nastoupil DJ se zremixovanými znělkami oblíbených fandomů jako Harry Potter, Zaklínač nebo Pán Prstenů. Pak přišli cosplay hosté a moderátoři Mikoláš Tuček a Alžběta Trojanová. Nakonec nastoupili všichni ostatní hosté a nadšení v sále bylo obrovské. Na pódiu se objevil primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib v oblečku rytíře jedi z Hvězdných válek. Lidé si neměli kam sednout a tak se usadili všude možně na zemi v uličkách. Všichni byli nadšení, že i my už máme vlastní Comic Con. 

Comic Con Prague 2020: Byli jsme tam také
Primátor města Prahy Zdeněk Hřib jako rytíř Jedi se svým světelným mečem popřál všem účastníkům, nechť je provází síla. Nikon D750, Nikon 80-200 mm F2,8 AF, 1/320 s, f/2.8, ISO 1250, ohnisko 80 mm, Zoner Photo Studio X.

Závěr

Po prvním ročníku určitě očekáváme další. První se vydařil a ohlasy za první dva dny byly vesměs pozitivní. Pokud přemýšlíte, zda je takováto akce pro Vás, pak hodně záleží, zda Vám její tématika něco říká. Je to rozhodně zajímavý prostor pro reportáž, pokud se přenesete přes strašlivě špatné osvětlení. A pokud Vás prostě jen zajímá sci-fi a fantasy, pak vůbec neváhejte. Aspoň jednou za život to rozhodně stojí za to!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *