Blogujeme: Fotka potřebuje nápad

Jeden cvak a jdu dál. Takhle nějak skončí příběh většiny fotek. Vlastně dřív, než začal. Je škoda, že spousta z nás (včetně autora článku) nad tím, co fotí, příliš nepřemýšlí. Chci se s vámi podělit o jeden nápad a jeho cestu k finální fotografii.

Když nám do Zoneru dorazily k testování objektivy a zrcadlovky od českého zastoupení Canonu, nenechalo mě to jako „canoňáka“ v klidu. Podařilo se mi vyšetřit trochu času a ještě za světla vyrazit do barevné podzimní přírody.

 Je libo podzimní klišé?

Nebojte, tenhle článek nebude o klišé, i když vidíte fotky barevného listí. O klišé se můžete dočíst v mém letním mokrém článku. Dnes to bude naopak o tom, jak se „profláklému“ tématu vyhnout. Jako první mě totiž jako podzimní téma napadlo listí.

Spadaného různobarevného listí je v tuto roční dobu všude plno a nikam neutíká. Asi proto ho fotí spousty lidí. Jenže jak ho vyfotit tak, aby ve fotce bylo „víc“ než barevné listí? Samozřejmě můžete do fotky zakomponovat okolí, třeba lavičku. A nebo to můžete zkusit jinak.

Práce s motivem

Když jsem se brouzdal hromadou listí, napadlo mě, že listy svoji barvu postupně mění. Od pěkně zelených až po hnědé či černé. To by nebylo špatné využít. Začal jsem tedy hledat reprezentativně vyhlížející listy a když jsem je vybral, úhledně jsem je naskládal za sebe.

Barevná paleta podzimního listí.  Canon EOS 70D, Canon EF35mm, f/1.4L USM. 1/80 s, F2.8, ISO 400.jpg
Barevná paleta podzimního listí. Canon EOS 70D, Canon EF35mm, f/1.4L USM. 1/80 s, F2.8, ISO 400.

Jako další krok mě napadlo listy trochu organizovat, ne jen pohodit na zem. A tak vznikla další fotka stejného tématu.

Listí v kruhu. Canon EOS 70D, Canon EF35mm, f/1.4L USM. 1/40 s, F3.5, ISO 400.jpg
Listí v kruhu. Canon EOS 70D, Canon EF35mm, f/1.4L USM. 1/40 s, F3.5, ISO 400.

Na tuhle fotku jsem se nějakou dobu díval a přemýšlel, co dál. Pak mě napadlo spočítat, kolik listů jsem do kruhu poskládal. Bylo jich jedenáct. Napadlo mě, že bych z listí mohl poskládat kalendář. Na každé roční období by připadaly tři lístky, které by navíc korespondovaly s typickou barvou nebo náladou období. Tak vzniklo zelené jaro, prosluněné léto, barevný podzim a ponurá, temná zima.

Listový kalendář. Canon EOS 70D, Canon EF35mm, f/1.4L USM. 1/80 s, F2.0, ISO 400.jpg
Listový kalendář. Canon EOS 70D, Canon EF35mm, f/1.4L USM. 1/80 s, F2.0, ISO 400.

Vznikla další fotka, která vyjadřuje něco navíc, není to pouze dokumentace toho, že na podzim padá barevné listí. Samozřejmě, že technicky se nejedná o žádný zázrak, nedostatek světla se projevil na použitém nastavení expozice a následně i na kvalitě fotek. Pro dokumentaci myšlenkových postupů ale postačuje.

Stále na půl cesty

Ani potom jsem ale s výslednou fotkou nebyl příliš spokojen. Venku se stmívalo, světlo nebylo nic moc a také nikde v okolí nebyl vhodný podklad (asfaltová cesta zbytečně odvádí pozornost). Mohl jsem třeba najít listí bez černých skvrn, listí podobné velikosti nebo tvaru, nabízela se samozřejmě i varianta najít pro lístky vhodnější pozadí nebo je rovnou vzít do ateliéru a tam se pokusit o stejné téma na čistém pozadí.

Možností, jak s motivem dále pracovat je mnoho a každý z vás by k tomu jistě přistoupil jinak. Hlavní je ale uvědomit si, že s každým motivem, který vám hned neuteče, se dá dále pracovat.

Pochlubte se svými podzimními výtvory

Pošlete nám do komentářů vaše podzimní výtvory, třeba rovnou odkaz z alba na Zoneramě. A můžete také napsat, nad čím u focení přemýšlíte vy :).

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPepa Halíček

Pepa Halíček od roku 2013 spřádá marketingové plány Zoner Photo Studia. Ve fotografii se zaměřuje na portréty lidí, ale rád experimentuje. Jeho tvorbu najdete na Zoneramě a na osobním webu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *