Zářijový FOTOden: Šest důvodů, proč si jej nenechám ujít

Informace o FOTOdni – události, kterou organizuje knižní nakladatelství Zoner Press – a kompletní program této akce, včetně podmínek registrace, najdete na stránkách tohoto fotografického svátku. Následující body nejsou tedy kompletní výčet, pouze můj výběr toho, co mě osobně na programu první zářijové středy v Praze oslovilo nejvíce:

Fotograf Robert Vano

Velikán české fotografie – Robert Vano. Jeho jméno je synonymem kvality a málokdo má na kontě více celebrit. Fotil portrét Václava Havla i akty Gábiny Partyšové. Pracoval pro značky Armani, Versace, Gucci… Nebojí se neostrosti, naopak s ní skvěle pracuje, hlavně ve svých černobílých fotografiích. Na Zoner FOTOdni povede vlastní workshop, jehož účastníci se mohou od pana Fotografa přiučit o nasvětlení portrétu přirozeným světlem. Workshop bude určitě vyprodaný jako první a ani já si ho rozhodně nenechám ujít.

Julie, jedna z mých oblíbených fotek Roberta Vana. Foto: Robert Vano.

Nikon

Pravidelní čtenáři tohoto blogu vědí, že vlastním zrcadlovku značky Canon. Nejsem ale Canonista v pravém slova smyslu. Dokonce mé oči poslední dobou čím dál tím víc uhýbají směrem ke konkurenci. Na FOTOdni budu mít já i vy všichni, kteří přijdete, možnost si osahat techniku značky Nikon. Nikoňáci přivezou do KC Zahrada nemalé množství fototechniky, od nejnovějších těl digitálních zrcadlovek, přes specializované objektivy, až po zábleskovou techniku. O možnostech, které přináší dálkově řízené blesky má Nikon na FOTOdni také vlastní workshop. Ten je pro registrované návštěvníky zcela zdarma. No neberte to, za tu cenu.

Křest nové knihy Bryana Petersona

Na Zoner FOTOdni proběhnou slavnostní křty hned dvou knih – „Blesky SPEEDLITE“ autora Syla Areny (jméno Syl Arena slyším prvně a za jeho skloňování rozhodně nedám ruku do ohně) a „Naučte se fotografovat s bleskem kreativně“ od Bryana Petersona. Zatímco první z jmenovaných se zabývá sérií blesků značky Canon a využitím jejich potenciálu, druhá je další z „kreativní“ řady od Bryana Petersona (jehož online fotoškolu právě absolvuji).

Bryan Peterson má dva nevídané dary: 1) vysvětlit jednoduše a srozumitelně i ty nejkomplikovanější fotografické problémy; 2) dělat věci jinak, po svém. Jednoduše nepostupovat dle manuálu, ale naopak, čímž vznikají zajímavé snímky a navíc tím odhalí podstatu jednotlivých nástrojů a fotografických principů. Tyto dvě vlastnosti z něho dělají neuvěřitelně čtivého autora a na křest jeho nové knihy se těším – FOTOdnu to podle mě dává slavnostní charakter. Navíc kmotrou knihy se stane herečka a fotografka Ljuba Krbová a tu má rád táta, takže se mu budu moct chlubit.

Přebal knihy Naučte se fotografovat s bleskem kreativně, která bude mít na Zoner FOTOdni křest.jpg

Knihy z vydavatelství Zoner Press

U knížek ještě zůstaneme. Vydavatelství Zoner Press, totiž bude mít na Zoner FOTOdni prodejní stánek. V něm najdete pohromadě všechny dostupné fotografické publikace. Takovou výstavku knížek o focení jen tak neuvidíte a celý sortiment bude s minimálně 20% slevou! To se týká i na FOTOdni křtěných knih, takže nejen, že máte možnost být majiteli prvních kusů, ale navíc ušetříte – Naučte se fotografovat s bleskem kreativně bude stát akčních 260 Kč (běžná cena bude 349 Kč) a knihu Blesky SPEEDLITE lze zakoupit za 450 Kč (s běžnou cenou 600 Kč).

Jan Pohribný

Fotograf Jan Pohribný je pro mě kouzelník. Jeho fotografie oplývají magickou atmosférou, způsob jakým je pořídí zase zavání alchymií. Autor jedné z nejúspěšnějších fotografických knih loňského roku – titulu Kreativní světlo ve fotografii. Jeho snímky poznáte v záplavě jiných na první pohled. Jan Pohribný nebude na FOTOdni jen pasivním účastníkem, naopak povede vlastní workshop zaměřený na průhledné objekty. Takto konkrétně zvolené téma dává tušit opravdovou fotoškolu.

Vnitřní světlo, foto: Jan Pohribný.jpg

Zoner Photo Studio

Šestým důvodem je Zoner Photo Studio a s ním spojený program. Kromě přednášky Jaromíra Krejčího, specialisty na využití Zoner Photo Studia ve veřejné správě a soukromém sektoru, který se zabývá otázkami počítačové gramotnosti a výukou v oblasti digitální fotografie, která shrne, co všechno program nabízí budou celý den probíhat zdarma workshopy na různá témata – vyvolání RAWů, HDR a mapování tonality, organizace fotoarchivu nebo retuše portrétů. Za poplatek 100 Kč se také můžete dostat na workshop Pavla Kristiána, autora knih o Zoner Photo Studiu. Ten si vzal za cíl účastníkům vysvětlit správu barev a využití ICC profilů.

Toto je šest věcí, které jsou podle mě největšími lákadly na 5. září. Nezmínil jsem toho spoustu, od workshopů vynikajících fotografů Romana Sejkota a Kamila Rodingera přes přednášky výrobců fotografické techniky Fomei o vybavení ateliéru. V každém případě se potkáme na FOTOdni. Registrujte se přes oficiální stránky. A spěchejte, možnost se registrovat trvá pouze do 3. září!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *