Zaměřte se při fotografování dětí na detaily a dodejte fotkám působivost

Při fotografování dětí se lidé snaží zachytit především tvář nebo celou postavu. Snímek ale může vyprávět příběh (a někdy mnohem lépe), i pokud zůstane tvář skrytá. Vymaňte se z obvyklých představ o fotografii a zaměřte se na detaily. Uvidíte, že vaše fotky dětí budou ještě působivější.

K nejznámějším detailním fotografiím patří nožky a prstíky novorozenců, zvláště v kombinaci s dlaněmi dospělých. Jakmile ale dítě trochu povyroste, fotografové upřednostňují širší a konkrétnější záběry. Na nich je zachyceno nejen prostředí, ale také výraz dítěte.

Ne vždy je mimika na snímku to nejdůležitější. Při fotografování dětí si všímejte i řeči ostatních částí těla a zakomponujte je do obrazu. Odměnou vám budou nevšední snímky, ve kterých zároveň zachytíte vše podstatné.

Jak fotit děti - detail ruky
Rychlá gesta dětí je někdy těžké zachytit. Canon EOS 6D, Canon EF 85 mm f/1.8 USM, 1/250 s, f/2.8, ISO 500, ohnisko 85 mm

Potlačte vše zbytečné

Dětská tvář bývá plná emocí, které se fotografové snaží zobrazit. Někdy se ale emotivní výraz ztrácí kvůli velkému množství zbytečných informací. Snažte se odstranit vše, co by mohlo na snímku rušit a ponechte jen „jádro“ fotografie.

Pamatujte, že přiblížit se k objektu není z hlediska perspektivy totéž jako když zazoomujete. Portrétu, který vyplňuje celé políčko snímku, se říká close-up. Tento typ portrétu je divácky atraktivní, protože z něj čiší blízkost a důvěrnost. Spojte ho se zajímavým dětským výrazem a měkkým nasvícením bez výrazných stínů a dostanete snímek, který zaujme a ze kterého budete mít radost.

Vhodné ohnisko pro close-up portrét je od 100 mm výše (ideálně 200 mm). Použitím kratšího ohniska riskujete, že tvář fotografovaného nebude vypadat lichotivě. V takovém případě jděte raději dál a snímek pak ořízněte v Zoner Photo Studiu.

Detaily při fotografování dětí: close-up.
U close-up fotografie dominuje především výraz. Canon EOS 50D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1/250 s, f/2.8, ISO 800, ohnisko 100 mm (EQ 35: 160 mm)

Neotřelý snímek plný tajemství dostanete vyfotografováním detailu obličeje, například úst nebo oka. U tohoto typu fotografie si musíte dát pozor na stíny (volte hodně difúzní světlo) a na hloubku ostrosti, která má být spíš větší.

Nechte věci promlouvat

Osobní věci vypovídají o člověku mnohé, ať je to dospělý nebo teprve chodí do školy. Zkuste vyfotit předmět patřící k dítěti a doplnit tak mozaiku o něm.

Stačí se jen dobře dívat, abyste tyto zdánlivě nedůležité věci zaznamenali: zapomenutá hračka, rozečtená knížka, zatoulaná bota. Tato nalezená zátiší využijete i jako spojovací prvek do alba nebo fotoknihy.

Dbejte na to, aby objevená věc v sobě nesla nějakou symboliku, a fotografie tak mohla oslovit i jiné diváky. A samozřejmě stále platí, že dobré světlo a promyšlená kompozice povýší váš snímek.

Jak fotit děti: záběr panenky
I obyčejné věci mohou na fotografii vypadat dobře. Canon EOS 6D, Canon EF 85 mm f/1.8 USM, 1/400 s, f/2.5, ISO 100, ohnisko 85 mm

Čistá kompozice nebo ořez?

Ne vždy je po ruce vhodný objektiv pro fotografování detailů nebo je dítě pro uskutečnění vašeho záměru příliš daleko. Pak si můžete pomoci dodatečným ořezem snímku v Zoner Photo Studiu.

Nesnažte se však dělat z banální fotografie zajímavou tím, že ji prostě oříznete. V takovém případě nebude snímek fungovat ani po ořezu. Promýšlejte dopředu, co chcete fotografií sdělit.

Jak fotit děti: detail nohou a hračky
Běžící nohy kontrastují s nehybným autíčkem. Canon EOS 50D, Canon EF 50 mm/1.4, 1/100, f/2.2, ISO 640, ohnisko 50 mm (EQ 35: 80mm)

Izolujte objekt pomocí malé hloubky ostrosti

K fotografování detailů se hodí makroobjektiv nebo teleobjektiv, ale nevadí, pokud jej nemáte. K „cvičení oka“ a vyjmutí zajímavé části z celku, postačí i obyčejný 50 mm objektiv, který odcloníte. Právě malá hloubka ostrosti zvýrazní vybraný objekt a potlačí nedůležité okolí.

Nalezněte svůj styl

Fotografie, které využívají obrazovou zkratku, nikdy nepřijme velká skupina diváků. Je to jiný způsob zobrazování, než na jaký je většina lidí zvyklá – zvláště u fotografování dětí. Přesto vám tento styl práce může přinést spoustu výhod. Třeba možnost zdokonalovat své fotografické vidění, vytvářet originální snímky nebo najít svůj autorský rukopis.

Detaily při fotografování dětí: boty
Osobní věci mohou někdy o dotyčném prozradit více, než záběr na jeho obličej. Canon EOS 6D, Canon EF 85 mm f/1.8 USM, 1/160 s, f/2.8, ISO 500, ohnisko 85 mm

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorKristina Ovečková

Co si pamatuji, vždy mě zajímalo zobrazování a přetváření reality. Od roku 2008 do současnosti se každý den zabývám fotografií – čtu i píšu články, fotím, upravuji, přemýšlím o budoucích snímcích. Fascinuje mě světlo, minimalismus a černobílá fotografie. Další z mých snímků si můžete prohlédnout na stránkách www.tinafoto.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *