Vylepšete Zoner Photo Studio pomocí pluginů

V programu Zoner Photo Studio můžete pro úpravu fotografií použít řadu nástrojů – krom těch vestavěných je však k dispozici také práce se zásuvnými moduly, které rozšíří funkčnost programu o další úpravy snímků. Jak pluginy nainstalovat a jak s pluginy pracovat?

Plug-in neboli zásuvný modul je software, který většinou neumí pracovat samostatně, ale jako doplněk jiné aplikace rozšiřuje její funkčnost. Většina pluginů je orientována tematicky – některé umí konvertovat RAW formát různých výrobců zrcadlovek, jiné se specializují na skládání panoramat a jiné třeba vytvoří z fotografie obrázek podobný perokresbě.

Zásuvné moduly bývaly dříve specialitou pouze pro profesionální grafický program Adobe Photoshop nebo pro jeho ořezanou verzi Adobe Photoshop Elements. Program Zoner Photo Studio podporuje práci se zásuvnými moduly už od verze 9. Kompatibilitu ale neustále vylepšujeme a nyní je možné použít celou řadu pluginů funkčních v Adobe Photoshopu. Nemalé množství těchto zásuvných modulů je možné najít na internetu zdarma ke stažení – například nově uvolněnou Nik Collection od Google.

Instalace pluginu

Zoner Photo Studio pracuje se zásuvnými moduly s příponou „.8bf“. Není však zaručena stoprocentní funkčnost, proto je vhodné modul vyzkoušet a v případě, že nebude fungovat korektně, raději vyhledat jiný s obdobnou funkcí.

Zásuvné moduly nejčastěji stáhnete jako instalační soubor .exe nebo komprimované ve formátu .zip.

  • V případě instalačního souboru provedete standardní instalaci, plugin si obvykle vytvoří svoji složku v Program Files.
  • Komprimované pluginy rozbalte a umístěte je do vámi zvolené složky. Na výběr máte dvě možnosti – umístit modul do složky Plugins přímo v adresáři Zoner Photo Studia ve skupině Program Files, anebo vytvoříte samostatnou složku kdekoliv v počítači, odkud bude program volat modul. Rozdíl ve funkčnosti není žádný, výhodou samostatné složky může být snadné volání modulu i jinými grafickými programy.

Propojení  pluginu se ZPS

Určení složky, kde se zásuvné moduly nacházejí je možné dvěma způsoby:

  • Z jakéhokoliv modulu klikněte na svou e-mailovou adresu v pravém horním rohu > Možnosti (Ctrl+M) a poté položku Zásuvné moduly.
  • V Editoru vyberte Menu > Efekty > Zásuvné moduly > Nastavení.

V obou případech vyvoláte shodné dialogové okno. V něm pak zvolíte složku, z níž bude program volat zásuvné moduly, pomocí tlačítka Přidat můžete přidávat další adresáře s pluginy.

Nové pluginy přidáte v nastavení.jpg

Nové pluginy přidáte v nastavení programu.

Nik Collection

Po kliknutí na tlačítko Přidat vyhledáte umístění nainstalovaných modulů.

Použití pluginů

Funkčnost modulu se projeví až po restartu programu, otevřete fotografii, kterou chcete upravit, z nabídky Efekty vyberte zásuvný modul, který chcete použít a hurá do úprav.

Jakmile zvolíte pro práci některý z pluginů, otevře se samostatné okno s náhledem snímku a ovládacími prvky.

Nainstalované pluginy najdete v nabídce Menu > Efekty > Zásuvné moduly.jpg

Nainstalované pluginy najdete v nabídce Menu > Efekty > Zásuvné moduly.

Na ukázce vidíte prostředí pluginu z Nik Collection, kterou Google nedávno uvolnil zdarma. Najdete v něm pluginy pro doostření, převod do černobílé, HDR a další.

Plugin Analog Efex Pro napodobuje vzhled starých analogových filmů.jpg

Plugin Analog Efex Pro napodobuje vzhled starých analogových filmů. Nik Collection ale nabízí i další pluginy, například pro převod do černobílé.

Pluginů je ale celá řada, například plugin VirtualPhotorapher od společnosti OptikVerve Labs – ten nabízí množství barevných a černobílých filtrů, dohromady máte k dispozici kolem 200 úprav. Ovládání je vcelku snadné a výsledky mnohdy nečekané. Je tedy jen na vás, který plugin vám bude vyhovovat a bude fungovat se Zoner Photo Studiem.

Chcete si vyzkoušet pluginy dalších výrobců software? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a objevte jejich možnosti.

 

Vždy je ale potřeba počítat s tím, že ovládání a prostředí pluginů je odlišné od prostředí Zoner Photo Studia. Pokud jste tedy na ZPS zvyklí a neradi měníte pracovní prostředí, prozkoumejte nejdřív program samotný. I ten totiž nabízí nespočet možností úprav – mnohé z nich jsou popsané zde na magazínu, v rubrice Úprava fotografií v ZPS.

Poslední aktualizace 29. března 2016

112 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Redakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Číst všechny články.

Komentáře