VirtualPhotographer: Další sada filtrů pro Zoner Photo Studio

O možnostech nových automatických filtrů v ZPS jsme zde na blogu už několikrát psali. Tentokrát se podíváme na propojení ZPS s dalšími aplikacemi, které dále rozšiřují možnosti každého fotografa.
Jednou z možností, jak si rozšířit schopnosti Zoner Photo Studia (ZPS), je použití zásuvných modulů. Ty je však třeba do prostředí ZPS nainstalovat. My jsme si jako příklad vybrali aplikaci VirtualPhotographer.
Získání programu
Zmiňovaný plugin si stáhněte zde ze stránek výrobce. Poklepejte na tlačítko FREE Download a instalační program uložte do vašeho počítače. Soubor uložte třeba do složky s dokumenty, kde si pro přehlednost vytvořte novou složku, např. s názvem Moje filtry.

Po dokončení stahování spusťte instalační soubor, v nabídce vyberte Češtinu a řiďte se instrukcemi v Průvodci instalací, dokud se nedostanete k nabídce Zvolení cílového umístění. Zde přes tlačítko Procházet nastavte cestu do správného umístění složky se zásuvnými moduly v Zoner Photo Studiu. Bude vypadat asi takto: C:\Program Files\Zoner\Photo Studio 15\Plugins.

Následně dokončete instalaci podle instrukcí Průvodce instalací.
Propojení se Zoner Photo Studiem
Spusťte Zoner Photo Studio a v pravém horním rohu zvolte Nastavení | Možnosti, klávesová zkratka Ctrl + M. V nově otevřeném okně zvolte vlevo Zásuvné moduly. Dole uprostřed pak poklepejte na tlačítko Přidat a následně nalezněte na pevném disku počítače složku s pluginem VirtualPhotographer, např.: C:\Program Files\Zoner\Photo Studio 15\Plugins\Virtual Photographer. Potvrďte svou volbu poklepáním na OK.

Práce se zásuvným modulem
Jakmile je daná cesta v ZPS uložena, nic vám nebrání v používání zásuvných modulů. V modulu Editor ZPS otevřete jakoukoliv fotografii. Z hlavního menu zvolte Efekty | Zásuvné moduly | OptikVerve Labs | VirtualPhotographer.

Nyní se otevře nové okno programu VirtualPhotographer, ve kterém jsou na levé straně tři záložky (Main, Film, Style). V první z nich – Main (Hlavní) – můžete vybírat z pěti skupin efektů (Built in, Color, Black and White, Extraz a Favoritez), jejichž možnosti se vám dále rozšiřují na záložkách Film a Style (Film a Styl).
Pod skupinou efektů na záložce Main naleznete jezdec Expozure compenzation (Kompenzace expozice), se kterým určíte zesvětlení či naopak ztmavení snímku. Tlačítko Revert to original pak vrací snímek do výchozího stavu před aplikováním jakýchkoliv efektů.

Nejen jeden modul
Ve spodní části se nachází proužek, ve kterém se zobrazuje práce a rychlost programu. Vedle něj potom možnost nastavení velikosti zobrazení upravovaného snímku. Úplně vpravo se zatržením možnosti Half (Polovina) snímek vizuálně rozdělíte na dvě části: pravá ukazuje původní snímek bez úprav a levá s aplikováním daného nastavení.
Tlačítkem Process (Provést) vpravo dole aplikujete vybraný filtr na snímek a vrátíte se zpět do prostředí Zoner Photo Studia. Naopak Cancel (Zrušit) vlevo od něj ukončí činnost zásuvného modulu bez úpravy fotografie.

Nyní můžete využívat všech možností modulu VirtualPhotographer naplno. Není to samozřejmě jediný zásuvný modul kompatibilní se Zoner Photo Studiem. V ZPS fungují i další, jako například Topaz Adjust, aplikace od Nik Software a jiné. O těch ale zase někdy příště.
Zatím zde není žádný komentář.