Orientujeme se v Photo Studiu

Každý počítačový program má svá specifika a způsob ovládání, pokud si je zautomatizujete, bude vaše práce mnohem rychlejší a efektivnější. Nejinak je tomu u aplikace Zoner Photo Studio. Pojďme se tedy podívat co najdete uvnitř a jak se rychle zorientujete.

Pracovní prostředí programu je rozděleno do čtyř samostatných záložek – správce, prohlížeč, editor, RAW. Přepínání mezi záložkami je možné jednoduše myší v pravém horním rohu. Prakticky neustále zůstává otevřena základní záložka Správce a vedle ní se pak otvírají další. Máte-li otevřeno záložek více, je přepínání nejrychlejší za pomoci klávesové zkratky Ctrl+Tab, podobně jako je tomu například u webového prohlížeče. Hned na začátek doporučuji vštěpit si klávesovou zkratku F11, která přepne program do celoobrazovkového režimu, takže nebudete rušeni ostatními programy.

Správce ZPS

Po instalaci a prvním seznámení se s programem doporučuji projít si možnosti nastavení programu, v menu Nastavení/Možnosti (Ctrl+M) najdete poměrně podrobné nastavení. Hned první nabídka Vzhled umožňuje ladění pracovního prostředí do čtyř různých barev – ideální je výchozí tmavá barva neb je pro úpravy fotek nejvhodnější. V nabídce Všeobecné můžete vybrat, zda při dvojkliku otevřít Prohlížeč anebo Editor – záleží na tom, co častěji používáte.

V ostatních nabídkách najdete opravdu detailní nastavení programu Zoner Photo Studio, doporučuji postupně všechny projít a nastavit si program k obrazu svému. Zmíním pouze jednu z nejdůležitějších, pro případ že budete pracovat s formátem RAW. Abyste zajistili podporu všech RAW formátů, které se aktuálně používají, je třeba stáhnout tzv. DNG Convertor, který vyvíjí společnost Adobe. Po instalaci najdete program obvykle v umístění C:\Program Files\Adobe\ Adobe DNG Converter.exe. Toto umístění je třeba zadat do políčka v nabídce Formát RAW.

nastavení ZPS

Rozložení oken ve správci jsme si ukázali v základním přehledu programu. Nyní se pojďme podívat podrobněji na další záložky. Modul prohlížeč, jak už je patrné z jeho názvu, slouží především k prohlížení pořízených snímků, k dispozici je i automatické promítání snímků a především pak možnost popisovat fotografie základními popisky. Základní nástroje jsou umístěny v panelu nástrojů, kompletní nabídka je dostupná v liště nabídky nad nástrojovou lištou.

prohlížeč ZPS

Další záložkou je Editor, který slouží k úpravě fotografií, podobně jako v prohlížeči zde najdete nejpoužívanější funkce pod lištou nabídek. Nástrojová lišta je v Editoru zdvojená, jednu najdete po levé straně, kde je přímý přístup ke konkrétním nástrojům, horizontální nástrojová lišta pak slouží ve většině případů k nastavení parametrů vybraného nástroje.

editor ZPS

Poslední záložka je určena práci se soubory uloženýmy ve formátu RAW, podrobnější popis tohoto modulu si však necháme na jindy. Velmi důležité je při práci s fotografiemi naučit se využívat klávesových zkratek, které v mnohém urychlují práci a jejich použití je také velmi pohodlné. Seznam těch nejpoužívanějších najdete níže.

 • Enter – otevření editoru z prostředí správce
 • Ctrl+Enter – otevření nového/dalšího editoru z prostředí správce
 • Ctrl+Enter – přepínání mezi editorem a prohlížečem
 • Ctrl+Tab – přepínání mezi otevřenými záložkami
 • PageUp/PageDown – následující/předchozí fotografie
 • C – nástroj ořez
 • Mezerník – při stisknutí změní aktuální nástroj na nástroj posun (symbol ručky)
 • Ctrl+E – změna rozměrů
 • Ctrl+5 – doostření
 • Esc – zavření dialogového okna bez uložení
 • Ctrl+Shift+E – přidání rámečku
 • Shift+Enter – informace o obrázku

Poslední aktualizace 16. září 2010

32 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře