Tipy pro fotografování dronem

Tipy pro focení dronem

Svět z ptačí perspektivy, aneb jak letecké snímky umožňují fotografovi zachytit svět z jiného úhlu. S pomocí několika tipů a triků můžete fotografie a videa z dronu povýšit na jinou úroveň. Ambasador Zoner Photo Studia X Kevin Bruseby ze Švédska vám nabídne několik tipů jak získat ty nejzajímavější snímky přírody z úplně jiného úhlu.

Co je potřeba?

V první řadě je potřeba říct, že kvalitní dron je základní premisa pro dobré snímky. Není to levná záležitost, ale kdo se tomuto koníčku chce dlouhodobě věnovat, neměl by výběr podcenit. Nechceme tu nijak propagovat konkrétní značky, ale přestože starší DJI drony fungují skvěle, pořízení nové kvalitní techniky, jejíž výkon v posledních letech výrazně vzrostl, ocení nejeden uživatel. Novější modely nabízejí například lepší kvalitu obrazu, dobu letu či obrazové připojení k dronu, což je rozhodně velký bonus v terénu.

Tipy pro focení dronem

Ideální podmínky

Dosáhnout doslova oslňujících záběrů a povýšit je na jiný level můžete, pokud vyrazíte v brzkých ranních hodinách a zachytíte východ slunce. Okouzlující scenérii zachytíte i během západu slunce, kdy je světlo jemnější a podmanivější. Protože bude v podvečerních hodinách světlo měkčí, bude snazší vyvážit světelnost snímků.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Mlha je podle mého názoru nepochybně nejzajímavější podmínkou pro fotografování. Umožňuje fotografovi povolit uzdu kreativitě a pohrát si se světlem, které v mlze přímo čaruje. Ráno můžete skrze hustou mlhu zachytit okouzlující světelné paprsky. Toto jsou pro focení s dronem dokonalé scenérie, takovéto snímky ze země nebudou mít nikdy takový efekt jako ty z ptačí perspektivy. Tipy pro focení dronem

Kromě výše zmíněných podmínek je ještě řada dalších, těch “vzácnýchpříležitostí, které z vašich záběrů mohou udělat skutečně jedinečné snímky. Zkuste donem zachytit intenzivní barvy podzimu nebo začátek zimy, kdy je ráno vše pokryto jinovatkou. Když napadne první čerstvý sníh nebo led na jezerech začíná tát.

Tipy pro focení dronem

Tipy pro kompozice

Pro zachycení zajímavých fotografií z dronu je důležité mít na paměti, stejně jako při focení fotoaparátem, základní pravidla kompozice. Kompozice, kterou osobně považuji za nejdůležitější, je pravidlo třetin. Znamená to, že hlavní motiv umístíte zhruba do jedné třetiny rámečku. Jedná se o snadný a efektivní způsob, jak vašim snímkům dodat co do přitažlivosti a zajímavosti.

Tipy pro focení dronem

Dalším trikem, který při komponování fotografií jistě využijte, je použití vodicích čar. Tímto si zajistíte to, kam by se pozornost diváka měla na fotografii ubírat. Využitím vodících čar zvýšíte cekový dojem ze snímku. Například řádky vinohradů, ovocných sadů či chmelnice  budou na fotkách z výšky naprosto úchvatné. 

Tipy pro focení dronem

Kompozice, kterou dokážete pouze s dronem, je přímý pohled shora dolů. Často jsou to záběry, které diváky pobaví a v kombinaci například s vodícími liniemi může být tato kompozice velmi zajímavá. Chcete-li toto provést, zkuste najít něco, co skutečně vyčnívá ze zbytku obrázku. U fotografie níže jsem například jako hlavní bod obrázku použil červené auto, věřil jsem, že červená barva pěkně vynikne na šedém a monotónním pozadí a myslím, že se to podařilo. 

Tipy pro focení dronem

Při létání s dronem mě osobně baví hledat minimalistické kompozice. Ty jsou podle mého názoru velmi osvěžující, protože dávají divákovi prostor pro zamyšlení nad obsahem. I když máte během fotografování s dronem na paměti nejrůznější pravidla kompozice, u pořizování minimalistických snímků si dopřejte trochu tvůrčí svobody. Výsledky obvykle dopadnou lépe než si dokážete představit. 

Když jsem v terénu, často se přistihnu, jak usilovně hledám objekty, které se odlišují od zbytku krajiny, například osamělé stromy nebo chatky. Toto hledání často zabere nejvíce času a nakonec zachytím to, co mě doslova z ničeho nic překvapí.  

Tipy pro focení dronem

Předměty

Při fotografování krajiny z výšky se vám v hledáčku nejčastěji objeví silnice, stromy, jezera a domy. 

Než vyrazíte na lov leteckých záběrů, vyhledejte si zajímavé cesty a silnice, nebo lesní či stromové útvary na Google mapách. 

Kombinací různých kompozičních technik, které byly zmíněny výše, dostanete široké portfolio snímků. Zajímavým prvkem může být také využití postav na snímku, to obvykle dává divákovi lepší představu o měřítku krajiny.

Tipy pro focení dronem

Natáčení videa

Většina z vás pravděpodobně nepoužívá svůj dron pouze k pořizování statických snímků, ale také k natáčení videí. Jednoduchým způsobem, jak svá videa ozvláštnit, je naklonit kameru při letu na stranu. Pokud například letíte s dronem ke stromu, můžete současně pomalu naklonit fotoaparát k horizontu. Postupně se tak divákovi odkrývá krajina a záběr tím dostane zajímavý punc. Díky nejrůznějším variacím pohybu jsou videa napínavější a tu a tam se rozhodně vyplatí využít i změny rychlosti letu.

Věřím, že vás tento článek inspiroval pro další focení s vaším létajícím parťákem. Tak vyražte, vypusťte dron do výšky a hlavně se bavte!

Tipy pro focení dronem

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorKevin Bruseby

Pocházím ze Švédska a díky své vášni pro meteorologii, která mě fascinovala již od mých 6 let jsem se postupně propracoval k fotografii a to zejména přírody, krajiny a zvířat. Své fotografie upravuji v programu Zoner Photo Studiu a jsem i jeho ambasadorem. Moje nejoblíbenější téma pro focení je mlha, která dokáže vyčarovat neskutečné scenérie, zejména v přírodě.

Komentáře (6)

 1. Nutno dodat že všechny drony s kamerou (resp. jejich majitel) musí být registrovány a jsou poměrně striktní pravidla, co se s nimi smí nebo nesmí dělat. Např. dron musí být vždy fyzicky na dohled.
  http://www.droneweb.cz/legislativa-provozu-dronu/item/37-predpisy-pro-letani-s-drony-v-cr

  1. Zdravíme Vás, Petře,
   děkujeme za připomínku i odkaz. My jsme se do těchto legislativních záležitosti nechtěli v tomto článku pouštět. Těch pravidel je skutečně mnoho. Nikoho jsme ani nechtěli nabádat k nekalostem, ale jsme rádi, že se Vám článek líbí;-)
   Přejeme Vám mnoho vydařených leteckých snímků:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

 2. Článek super, ale je tady problém. V mlze se nesmí s dronem létat, nad silnicí se nesmí létat.
  Takže pro sebe si můžu vše udělat ale nesmím to publikovat abych neměl problém

  1. Zdravíme Vás, Pavle,
   děkujeme za připomínku. Nikoho jsme nechtěli nabádat k nekalostem a jsme rádi, že se Vám článek líbí;-)
   Přejeme Vám mnoho vydařených leteckých snímků:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

  2. František Bezděk Bezděk

   Pavle moc si to berete prostě létejte s rozumem nebo vůbec . S dodržováním pravidel moc fotek neuděláte dobrých .

 3. Ty snímky jsou moc pěkné, mohu stát na kopci a nejsem v mlze, silnici přeletět mohu, pokud ji nekopíruji. Je to moc pěkné. Je to paráda zastihnout tyto přírodní nádherné úkazy. Mě se tak skvělé snímky ještě nepodařily. Mavic 3 cassic je skvělý dron, ale je to tak , hledáte a přemýšlíte jak zachytit něco co by se moc líbilo a bylo zajímavé, není to tak jednoduché. Za mě,skvělé fotky dobré rady a inspirace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *