Svěrák, pardon, stativ pro lenochy

Po svém návratu z cest jsem se dal do prohledávání a uklízení krabic s nejrůznějším vybavením ze sklepa. V jedné z těchto krabic, na které bylo černou fixou napsáno „Foto“, jsem znovuobjevil jeden z nejmenších a nejkurióznějších stativů, jaké jsem kdy viděl. 

Zde na blogu jsem již psal, že jsem v posledních fotografických letech částečně zpohodlněl a nechce se mi tahat na zádech rozměrné a těžké fotografické vybavení. Mnohem raději se spokojím s něčím univerzálnějším a odlehčeným. Nebo část výbavy jednoduše „zapomenu“ doma.

Při procházení krabic uložených ve sklepě jsem náhodně narazil na příslušenství, které mi mou pohodlnost možná částečně vyřeší. Mezi všemožnými filtry, kabely, pouzdry a filmovými fotoaparáty jsem narazil mimo jiné i na příruční stativek, pocházející zřejmě ještě z dob mého dědy.

Snažil jsem se chvíli surfovat a hledat, zda se podle „dvojitého vé“ vyraženého na jednom ze šroubů nedopátrám výrobce, ale úspěšný jsem nebyl (možná, že někteří čtenáři budou vědět, jaká firma by se za tím mohla skrývat).

Stativ, dá-li se tak nazvat, trochu připomíná příruční svěrák.

Uvnitř jednoho ze šroubů, kterým se uvolňuje upevňovací část stativu, se ještě nachází vrut. Ten může posloužit k upevnění stativu do dřeva či jiného podobného povrchu. Druhý šroub pak slouží k aretaci kulové hlavy.

Vytažený vrut a pootočená hlava.

Stativ je malý a lehký, dokonce se vejde do jakékoliv kapsy kalhot. Přesně proto také vyhovuje mým potřebám netahat se s ničím příliš velkým. Zrcadlovku na něj pochopitelně neumístím, ale bezzrcadlovku, nebo kompakt – s tím jeho nosnost nemá žádný problém. Vždy je pouze třeba najít odpovídající základnu, na kterou se bude dát stativ upevnit.

A jak vypadá takové nasazení v akci? Jedna fotka toho prozradí více než slovní popis:

Příruční stativ z minulého století s filmovým kompaktem Lomo.

Neustále tento „stativek“ zřejmě s sebou nosit nebudu, ale když budu předpokládat fotografování s delšími časy nebo sníženou světelnost, pak tenhle kousek tolik místa v batohu nezabere.

A co u vás doma? Skrývá se tam také nějaká ta fotografická kuriozita?

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *