Propojení DNG konvertoru se Zoner Photo Studiem

Zobrazuje vám RAW modul snímky se špatnými barvami? Hlásí vám, že formát snímku není podporován? Oba problémy vyřeší propojení Zoner Photo Studia s DNG konvertorem, navíc budete moct využít automatickou korekci chyb pomocí LCP profilů objektivů.

Pokud se ptáte, proč musíte propojovat DNG konvertor od společnosti Adobe s českým Zoner Photo Studiem sami, odpověď je jednoduchá. Komerční využití konvertoru přímo ze strany vývojářů ZPS by znamenalo navýšení nákupní ceny za software samotný, vy jako koncový uživatel si můžete DNG konvertor stáhnout zdarma. Vedle lehčího zpracování RAW souborů a dosažení lepších obrazových výsledků můžete díky konvertoru využít v ZPS i automatické korekce chyb objektivů (transformace, chromatická vada, vinětace) přiřazením LCP profilu objektivu ke zpracovávaným snímkům.

Propojení v několika krocích

DNG konvertor si jednoduše stáhnete ze stránek Adobe na tomto odkaze. Vyberte aktuální poslední verzi konvertoru a na dalších stránkách klikněte na tlačítko Proceed to Download (pokračovat ke stažení) a Download Now (stáhnout nyní).

V době psaní článku byla aktuální verze 8.6.jpg

V době psaní článku byla aktuální verze 8.6.

Po několikerém potvrzení se vytouženému stažení dostanete.jpg

Po několikerém potvrzení se vytouženému stažení dostanete.

DNG konvertor má velikost necelých 190 MB. Instalačního soubor stáhněte do počítače a spusťte. Po kliknutí na tlačítko Install se program během několika sekund nainstaluje. Instalaci ukončete kliknutím na tlačítko Finish.

03-install

Následně otevřete ZPS a v horní liště vpravo zvolte Nastavení | Možnosti (Ctrl + M). V levém menu zvolte možnost Formát RAW a klikněte na ikonku složky. V dialogovém okně pak najděte cestu k souboru Adobe DNG Converter.exe a dejte Otevřít. Cesta by měla vypadat přibližně takto: C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe DNG Converter.exe. Poté klikněte v možnostech na tlačítko Použít pro zapsání změn.

moznosti-raw

Nastavení cesty ke konvertoru RAW souborů na DNG.

Připraven k použití

Nyní již můžete využívat DNG konvertor při práci se ZPS. Na první pohled jsou zřejmé například jasové a barevné změny ve zpracovaných fotografiích.

Přidání LCP profilu

Pomocí DNG konvertoru přidáte do ZPS i profily objektivů, které umožňují automatické odstranění vad těchto objektivů. V případě, že je váš objektiv v DNG konvertoru zahrnut (což zjistíte v tomto seznamu), máte vyhráno.

Stačí v RAW modulu zvolit záložku objektiv a kliknout na volbu Přidat profil. V příkazovém okně vyberete požadovaný LCP profil a v bočním panelu zatrhnete vady objektivů, které chcete u svých snímků (samozřejmě focených zvoleným objektivem) automaticky odstranit.

vyvolat-objektiv

Profil objektivu přidáte jednoduše zvolením výrobce a typu objektivu mezi LCP soubory.

Aktualizujte

Každý fotoaparát má trochu odlišný RAW formát, proto pokud si budete pořizovat nový přístroj, podívejte se také, zdali nemáte zastaralou verzi DNG konvertoru. Do něj jsou nové RAW formáty průběžně doplňovány, je tedy vhodné se podívat, jestli nevyšla nová verze.

Nyní vám už nic nebrání pustit se do úprav a vyvolávání svých surových snímků.

Poslední aktualizace 29. ledna 2014

94 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Redakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Číst všechny články.

Komentáře