Nepodceňujte líčení modelky, fotky budou vypadat profesionálněji

Focení modelek má svá specifika nejen co se týká pózování, ale i líčení. Fotografové často podceňují líčení a vizáž, přitom ale správným líčením mohou vyfotit profesionálněji vypadající snímky.

I když se na první pohled může zdát, že běžné denní líčení modelky je pro focení dostačující, záhy při upravování fotek zjistíte, že vám fotografie z nalíčení poměrně velkou část ubrala. Fotografie totiž do jisté míry nedokáže zachytit plasticitu lidského obličeje. Pokud navíc pracujete s různým světlem, můžete nechtěně modelku silným přisvícením opticky „odlíčit“ a následně se hodiny potrápíte s postprodukčním navracením make-upu.

Nedokonalosti amatérsky naneseného make-upu mohou vyniknout také při nasvícení a nafocení modelky. Až pod světlem můžete vidět to, co při běžném pohledu přehlédnete – například šmouhy nesprávně nanesených líčidel nebo efekt s přehnaným korektorem, při němž tmavé stíny pod očima nahradí bílé.

V postprodukci nedostatky sice opravíte, ale nalíčení modelky profesionálem je rozhodně výhodnější a ušetří práci vám jako fotografovi. Profesionální vizážistka zná náležitosti takzvaného „fotomake-upu“, což je způsob líčení, jímž eliminujeme lesk pleti, který se neretušuje příliš snadno. Šikovná vizážistka také dokáže zvýraznit přednosti tváře, upozadit nedostatky a zvolit líčidla tak, aby modelka měla při pózování lepší výraz. Stejně tak správně nanesené oční stíny neskryje pouhé otevření víčka.

Denní líčení vs. profesionální make-up

Abychom vám ukázali rozdíly mezi amatérským líčením a následnou proměnou, požádali jsme s vizážistkou Evou Lexovou dvě modelky, aby se nejdříve nalíčily tak, jak uznají za vhodné. Teprve pak je vizážistka nalíčila profesionálním make-upem. Variantu se zcela odlíčeným obličejem jsme schválně nezvolily proto, že rozdíl mezi nalíčeným a nenalíčeným ženským obličejem je vždy naprosto zjevný.

U první modelky si můžete všimnout, že denní líčení je nevýrazné:

Silné světlo zprava nám kromě přepalu ukazuje, že denní líčení může být co do výraznosti nedostačující.jpg
Silné světlo zprava nám kromě přepalu ukazuje, že denní líčení může být co do výraznosti nedostačující.

Vizážistka zvýraznila oči a obočí a stínováním zvýraznila i lícní kosti:

Líčení 02-2
Vizážistka líčením zvýraznila modelce oči a obočí, čemuž pomohlo i odhrnutí ofiny na bok. Navíc modelce vymodelovala stínováním výraznější lícní kosti a ostřejší tvar tváře.

Druhá modelka měla výraznější rysy tváře, takže nebylo potřeba tolik konturovat.

U druhé modelky nebylo potřeba tolik konturovat. Vizážistka si dala práci s dotvarováním obočí a se zvýrazněním očí a podporou přirozených linií obličeje.jpg
U druhé modelky nebylo potřeba tolik konturovat. Vizážistka si dala práci s dotvarováním obočí a se zvýrazněním očí a podporou přirozených linií obličeje.

Fotomake-up

Při vytváření fotomake-upu vizážistka nanese několik vrstev líčidel a poté pracuje s rozjasňováním a konturováním obličejových zón, čímž modelce „vyrýsuje“ obličej a zvýrazní ho. Běžným úkonem je například stínování kolem lícních kostí, přechod čelisti a krku nebo rozjasnění T-zóny. Tyto zóny je pak možné upravit a zvýraznit i v postprodukci, nicméně je přinejmenším užitečné mít to aspoň trošku vyřešené předem.

Nákres.jpg
Nákres.

Důležité je také zvýraznit oči – i víc, než by bylo vhodné a vkusné pro denní líčení. Samotná fotografie totiž „zploští“ a „znevýrazní“. Zvýraznění očí v praxi neznamená jenom nanést tlustou linku, ideální je nanést výraznější stín na pohyblivé oční víčko a „přetáhnout“ jej i trochu výše k obočí.

Hloubku ženskému pohledu dodá efektní stínování na víčku, které si umí správně nalíčit jen málokterá žena. Výraznost oka podtrhne i tmavá oční linka, která by ale neměla být příliš silná a neměla by být vedena po vnitřní straně oka, protože tento úkon oči opticky zmenšuje.

Vizážista stínuje modelce pohyblivé víčko a přechod k obočí.jpg
Vizážista stínuje modelce pohyblivé víčko a přechod k obočí.

Další věc, kterou je při líčení potřeba eliminovat, je lesk, který vzniká například pocením tváře nebo produkováním pleťového mazu – působení obojího dokáže rozpouštět make-up. Efekt lesknutí navíc znásobuje i použití blesku při focení.

Onomu rozpouštění a vzniku kapek potu na tváři by měl zabraňovat profesionální pudr, který dokáže absorbovat malé části potu a mazu. To, že se modelka začne lesknout, se sice může stát i s nalíčením od profesionálního vizážisty, nicméně ten si při focení na vzhled modelky dohlédne a postará se o to, aby nalíčení vypadalo vždy čerstvě.

Výsledek profesionálního nalíčení – T-zóna je zjemněná, oči vystínované a zvýrazněné, výrazné lícní kosti modelky jsou jen lehce podtrženy. Vizážistka pro zdůraznění nanesla také rudou rtěnku.jpg
Výsledek profesionálního nalíčení – T-zóna je zjemněná, oči vystínované a zvýrazněné, výrazné lícní kosti modelky jsou jen lehce podtrženy. Vizážistka pro zdůraznění nanesla také rudou rtěnku.

Dobře investované peníze

I když možná nemáte rádi přehnané líčení a výrazné stíny nebo rtěnky, nezavrhujte líčení úplně a nechte modelku nalíčit do takzvaného „nude“ neboli nahého líčení, které vypadá velmi přirozeně – make-up totiž většinou pouze překrývá nedostatky pleti, například pupínky, zarudlosti nebo kruhy pod očima.

Kvalitní líčení od profesionálního vizážisty podpoří tvar obličeje a půvab modelky, která bude na fotografiích výraznější a bude moci lépe ztvárnit zvolené téma. Díky vizážistovi fotografovi neodpadne jenom starost o dokonalý vzhled modelky, ale může vizážistu využít i při přidržování odrazné desky nebo dalších fotografických úkonech – koneckonců výsledná fotografie bude vizitkou i vizážistovy práce.

Zásadním problémem většinou bývají finance. Cena profesionálního nalíčení se pohybuje okolo tisícikoruny, takže fotografové investici do služeb vizážisty pečlivě zvažují. Ideální je sehnat si k ruce vizážistu, který je ochoten pracovat formou TFP (time for prints), což znamená, že modelka, fotograf a popřípadě také vizážistka investují do společného projektu svůj čas, energii a prostředky, které jsou nezbytné k realizaci. Navzájem si za svou práci ale zpravidla neplatí, protože výsledné snímky obohatí všechny zúčastněné strany.

Samozřejmě i vlastní líčení má smyl, zvlášť pokud chcete vystihnout přirozenost fotografované osoby, ale pro profesionálně vypadající snímky volte také profesionální líčení.

>> Přečtěte si také článek Jak pracovat s modelkou.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorLucka Martináková

K vášni k focení a fotografování samotnému mě, dost možná i nevědomky, přivedl tatínek, za což jsem mu neskutečně vděčná. Baví mě zachycovat barvy, krásné světlo, zajímavé lidi a silné pocity a prožitky. Někdy s foťákem v ruce ráda splývám s okolím, jindy naopak vyčnívám a bavím se reakcemi okolí, které automaticky pózuje.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *