Nepodceňujte líčení modelky. Profesionální make-up pozvedne vaše fotky

Focení modelek má svá specifika nejen co se týká pózování, ale i líčení. Fotografové často podceňují líčení a vizáž, přitom ale správným líčením mohou vyfotit profesionálněji vypadající snímky.

I když se na první pohled může zdát, že běžné denní líčení modelky je pro focení dostačující, záhy při upravování fotek zjistíte, že vám fotografie z nalíčení poměrně velkou část ubrala. Fotografie totiž do jisté míry nedokáže zachytit plasticitu lidského obličeje. Pokud navíc pracujete s různým světlem, můžete nechtěně modelku silným přisvícením opticky „odlíčit“ a následně se hodiny potrápíte s postprodukčním navracením make-upu.

Nedokonalosti amatérsky naneseného make-upu mohou vyniknout také při nasvícení a nafocení modelky. Až pod světlem můžete vidět to, co při běžném pohledu přehlédnete – například šmouhy nesprávně nanesených líčidel nebo efekt s přehnaným korektorem, při němž tmavé stíny pod očima nahradí bílé.

V postprodukci nedostatky sice opravíte, ale nalíčení modelky profesionálem je rozhodně výhodnější a ušetří práci vám jako fotografovi. Profesionální vizážistka zná náležitosti takzvaného „fotomake-upu“, což je způsob líčení, jímž eliminujeme lesk pleti, který se neretušuje příliš snadno. Šikovná vizážistka také dokáže zvýraznit přednosti tváře, upozadit nedostatky a zvolit líčidla tak, aby modelka měla při pózování lepší výraz. Stejně tak správně nanesené oční stíny neskryje pouhé otevření víčka.

Denní líčení vs. profesionální make-up

Abychom vám ukázali rozdíly mezi amatérským líčením a následnou proměnou, požádali jsme s vizážistkou Evou Lexovou dvě modelky, aby se nejdříve nalíčily tak, jak uznají za vhodné. Teprve pak je vizážistka nalíčila profesionálním make-upem. Variantu se zcela odlíčeným obličejem jsme schválně nezvolily proto, že rozdíl mezi nalíčeným a nenalíčeným ženským obličejem je vždy naprosto zjevný.

U první modelky si můžete všimnout, že denní líčení je nevýrazné:

Nepodceňujte líčení modelky, fotky budou vypadat profesionálněji
Denní líčení může být, co do výraznosti, nedostačující.

Vizážistka zvýraznila rty a oči a stínováním zvýraznila i lícní kosti:

Nepodceňujte líčení modelky, fotky budou vypadat profesionálněji
Vizážistka líčením zvýraznila modelce rty a oči. Navíc modelce vymodelovala stínováním výraznější lícní kosti a ostřejší tvar tváře.

Druhá modelka měla výraznější rysy tváře, takže nebylo potřeba tolik konturovat.

U druhé modelky nebylo potřeba tolik konturovat. Vizážistka si dala práci s dotvarováním obočí a se zvýrazněním očí a podporou přirozených linií obličeje.jpg
U druhé modelky nebylo potřeba tolik konturovat. Vizážistka si dala práci s dotvarováním obočí a se zvýrazněním očí a podporou přirozených linií obličeje.

Fotomake-up

Při vytváření fotomake-upu vizážistka nanese několik vrstev líčidel a poté pracuje s rozjasňováním a konturováním obličejových zón, čímž modelce „vyrýsuje“ obličej a zvýrazní ho. Běžným úkonem je například stínování kolem lícních kostí, přechod čelisti a krku nebo rozjasnění T-zóny. Tyto zóny je pak možné upravit a zvýraznit i v postprodukci, nicméně je přinejmenším užitečné mít to aspoň trošku vyřešené předem.

Nákres.jpg
Nákres.

Důležité je také zvýraznit oči – i víc, než by bylo vhodné a vkusné pro denní líčení. Samotná fotografie totiž „zploští“ a „znevýrazní“. Zvýraznění očí v praxi neznamená jenom nanést tlustou linku, ideální je nanést výraznější stín na pohyblivé oční víčko a „přetáhnout“ jej i trochu výše k obočí.

Hloubku ženskému pohledu dodá efektní stínování na víčku, které si umí správně nalíčit jen málokterá žena. Výraznost oka podtrhne i tmavá oční linka, která by ale neměla být příliš silná a neměla by být vedena po vnitřní straně oka, protože tento úkon oči opticky zmenšuje.

Vizážista stínuje modelce pohyblivé víčko a přechod k obočí.jpg
Vizážista stínuje modelce pohyblivé víčko a přechod k obočí.

Další věc, kterou je při líčení potřeba eliminovat, je lesk, který vzniká například pocením tváře nebo produkováním pleťového mazu – působení obojího dokáže rozpouštět make-up. Efekt lesknutí navíc znásobuje i použití blesku při focení.

Onomu rozpouštění a vzniku kapek potu na tváři by měl zabraňovat profesionální pudr, který dokáže absorbovat malé části potu a mazu. To, že se modelka začne lesknout, se sice může stát i s nalíčením od profesionálního vizážisty, nicméně ten si při focení na vzhled modelky dohlédne a postará se o to, aby nalíčení vypadalo vždy čerstvě.

Výsledek profesionálního nalíčení – T-zóna je zjemněná, oči vystínované a zvýrazněné, výrazné lícní kosti modelky jsou jen lehce podtrženy. Vizážistka pro zdůraznění nanesla také rudou rtěnku.jpg
Výsledek profesionálního nalíčení – T-zóna je zjemněná, oči vystínované a zvýrazněné, výrazné lícní kosti modelky jsou jen lehce podtrženy. Vizážistka pro zdůraznění nanesla také rudou rtěnku.

Dobře investované peníze

I když možná nemáte rádi přehnané líčení a výrazné stíny nebo rtěnky, nezavrhujte líčení úplně a nechte modelku nalíčit do takzvaného „nude“ neboli nahého líčení, které vypadá velmi přirozeně – make-up totiž většinou pouze překrývá nedostatky pleti, například pupínky, zarudlosti nebo kruhy pod očima.

Kvalitní líčení od profesionálního vizážisty podpoří tvar obličeje a půvab modelky, která bude na fotografiích výraznější a bude moci lépe ztvárnit zvolené téma. Díky vizážistovi fotografovi neodpadne jenom starost o dokonalý vzhled modelky, ale může vizážistu využít i při přidržování odrazné desky nebo dalších fotografických úkonech – koneckonců výsledná fotografie bude vizitkou i vizážistovy práce.

Zásadním problémem většinou bývají finance. Cena profesionálního nalíčení se pohybuje okolo tisícikoruny, takže fotografové investici do služeb vizážisty pečlivě zvažují. Ideální je sehnat si k ruce vizážistu, který je ochoten pracovat formou TFP (time for prints), což znamená, že modelka, fotograf a popřípadě také vizážistka investují do společného projektu svůj čas, energii a prostředky, které jsou nezbytné k realizaci. Navzájem si za svou práci ale zpravidla neplatí, protože výsledné snímky obohatí všechny zúčastněné strany.

Samozřejmě i vlastní líčení má smyl, zvlášť pokud chcete vystihnout přirozenost fotografované osoby, ale pro profesionálně vypadající snímky volte také profesionální líčení.

Přečtěte si také článek Jak pracovat s modelkou.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorLucka Martináková

K vášni k focení a fotografování samotnému mě, dost možná i nevědomky, přivedl tatínek, za což jsem mu neskutečně vděčná. Baví mě zachycovat barvy, krásné světlo, zajímavé lidi a silné pocity a prožitky. Někdy s foťákem v ruce ráda splývám s okolím, jindy naopak vyčnívám a bavím se reakcemi okolí, které automaticky pózuje.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *