Jak využít geometrické tvary při úpravě fotek

Geometrie do fotografie neodmyslitelně patří. Využijete ji jak při kompozici, tak při následných úpravách snímků. Pomocí geometrických tvarů z nich snadno vytvoříte moderní fotoobrazy. Ukážeme vám, jak na to.

Pomocí geometrických tvarů můžete divákům ukázat místo celé fotografie pouze její výřez, lépe zdůraznit hlavní motiv nebo dodat fotce dynamiku vhodným vložením vybraného obrazce. Stačí otevřít modul Editor v Zoner Photo Studiu X.

S pomocí geometrických tvarů vytvoříte moderní fotoobraz, ze kterého cítíte minimalismus a nadčasovost.

Vložení obrazce do fotografie

Pro jednoduché vložení určitého tvaru do snímku slouží volba Vložit tvar (Shift+S), kterou najdete v pravém panelu mezi Nástroji pro vkládání objektů. Některé tvary můžete vložit i pomocí volby Vložit symbol (Shift+T). Nemůžete u nich ale upravovat sílu hran ani výplň. Proto je lepší pracovat s vložením tvarů.

Obrazce pak můžete nejen libovolně tvarovat a deformovat (po přepnutí režimu ze Změny velikosti na Perspektivu či Deformaci), ale můžete je také různě otáčet a pracovat s jejich výplní i tloušťkou hrany.

Díky tomu tvary upravíte podle svých potřeb a snadno je přizpůsobíte konkrétnímu obrázku. Jednotlivé obrazce navíc můžete kombinovat. Vytvoříte tak i tvary, které v základní nabídce nejsou.

bannermf_690x120

Jak vytvořit geometrický výřez snímku na bílém pozadí

Zřejmě nejzajímavější a nejpůsobivější úpravou je přidání snímku v určitém geometrickém tvaru na bílé pozadí. Konkrétní nástroje zvolte vždy podle toho, v jakém tvaru se má fotka zobrazit. Pokud chcete, aby výřez s fotografií měl tvar kruhu, čtverce nebo obdélníku, sáhněte po výběrových nástrojích.

  1. Otevřete si požadovanou fotografii a přidejte na ni novou barevnou vrstvu s bílým pozadím, která celý snímek překryje.
  2. Poté ve výběrových nástrojích zvolte Obdélníkový (M) či Elipsový výběr (O). Pokud chcete, aby měl výběr pravidelný tvar, tedy čtverec či kruh, držte při jeho zadávání klávesu Shift.
  3. Jakmile máte výběr hotový, invertujte ho.
  4. Nyní k vrstvě přidejte masku Odkrýt výběr. Ve vybraném tvaru se vám zobrazí původní obrázek.
  5. Nakonec už jen stačí fotografii posunout tak, aby se v daném obrazci zobrazil požadovaný motiv.

Když plánujete použít jiný tvar, například trojúhelník, postupujte následovně:

  1. Nad vrstvu s bílým pozadím přidejte novou vrstvu pomocí volby Vložit tvar.
  2. Upravte jeho tvar a velikost a vyplňte ho černou barvou.
  3. Pomocí kouzelné hůlky pak označte bílé pozadí.
  4. Nyní přidejte masku Odkrýt výběr.
  5. Pak už stačí jen zneviditelnit vrstvu s vloženým tvarem.

Opět platí, že tvary můžete různě kombinovat, a vytvořit tak složitější obrazce.

Jak vytvořit netradiční tvary

V ZPS X vytvoříte i složitější a neobvyklejší tvary. Poslouží vám k tomu nejen kombinace základních obrazců, které máte k dispozici, ale i možnost Vložit čáru.

S její pomocí vytvoříte požadovaný tvar. Pokud přitom zakliknete volbu Uzavřít, získá výběr automaticky černou výplň. Poté opět stačí pomocí kouzelné hůlky označit bílé pozadí a přidat masku Odkrýt výběr.

Je přitom jen na vás, jak body umístíte. Můžete tak připravit abstraktní tvar, nebo například pravidelný šestiúhelník jako na obrázku níže.

Šestiúhelník vytvořený v ZPS X a uložený ve formátu .png s průhledným pozadím. Stejným způsobem si vytvoříte i jiné obrazce.

Vytvořte si podobný obraz i ze svých fotografií. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a pusťte se do úprav!

Článek vznikl ve spolupráci s kolegy ze sesterského projektu fotoskola.sk, kde najdete také originální text.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *