Jak vytisknout více fotek na jeden papír

Narozeninová přání, svatební oznámení nebo třeba pexeso. Umět pomocí Zoner Photo Studia vytisknout více fotografií na jeden papír se může leckdy hodit, už jenom kvůli tomu, že si tím můžete ušetřit čas i papír. V tomto článku si ukážeme, k čemu se hodí Šablony, Indexové tisky nebo Spořič papíru.

Pokud se nerozhodnete pro minilab, který je mnohdy finančně i kvalitativně výhodnější než tisk v domácích podmínkách, Zoner Photo Studio nabízí hned několik možností, jak připravit fotky pro tisk. (Ostatně už jsme i Zoner Photo Studio v nejednom minilabu zahlédli.)

Velkou výhodou domácího tisku je možnost individuálně si nastavit parametry tisku, včetně popisků a uspořádání. Na druhou stranu je třeba v domácích podmínkách počítat s mnohdy vyššími náklady na tisk v závislosti na kvalitě tiskárny a také s rozdílnou kvalitou tisku a barevným vyzněním. Větší tisky je určitě lepší předat do péče profesionálům a doma se soustředit na tisk menších formátů, tisk více fotek na jeden papír nebo na tisk jednoduchých kalendářů.

V následující části se podíváme na to, jaké možnosti tisku nám Zoner Photo Studio nabízí. Průvodce Tisk a export (Ctrl+P), který se nachází v menu Publikovat, nás v prvním kroku vybídne k volbě fotek, které chcete tisknout. Pokud jste ale fotky dopředu vybrali v Průzkumníku, můžete tento krok úplně přeskočit a soustředit se na výběr možností pro tisk, které průvodce tiskem nabízí: šablony, indexové tisky, kalendáře a spořič papíru.

ZPS nabízí několik možností pro tisk - šablony, indexové tisky, kalendáře a spořič papíru.

ZPS nabízí několik možností pro tisk – šablony, indexové tisky, kalendáře a spořič papíru.

Pokud budete chtít vytisknout fotky na jeden list papíru, budou vás zajímat hlavně Šablony, Indexové tisky a Spořič papíru. Každá z těchto možností má jiný účel:

Šablony

Možnost Šablony se hodí například pro přípravu narozeninových přání, svatebních oznámení nebo přání k Vánocům. Šablony použijte jednoduše všude tam, kde není třeba upravovat nastavení a stačí vložit fotky do předem připravených šablon a odeslat k tisku.

Fotky nemusíte nijak upravovat nebo zmenšovat, průvodce tiskem přizpůsobí fotky velikosti šablony a formátu stránky.

Pokud nepotřebujete fotky nijak upravovat, jednoduše je vložte do Šablon a odešlete k tisku.jpg

Pokud nepotřebujete fotky nijak upravovat, jednoduše je vložte do Šablon a odešlete k tisku.

Fotky vložené do Šablon.jpg

Fotky vložené do Šablon.

Indexové tisky

Nespornou výhodou Indexových tisků je možnost úpravy jednotlivých parametrů rozložení obrázků na stránce včetně popisků fotek a nadpisu.

Pokud nehodláte tisknout na jiný formát než na běžný A4, můžete první obrazovku Formát stránky přeskočit a posunout se dál k nastavení samotných indexových tisků.

Oddíl Počet obrázků upravuje rozmístění vybraných obrázků. Chcete-li, aby byl na stránce pouze jeden obrázek vyplňující celou plochu, zadejte hodnotu 1 jako Počet sloupů a Počet řádků. Rozložení fotografií do sloupců a řádků lze průběžně sledovat na náhledu stránky.

Chcete-li vytisknout pouze jednu fotku na celou stránku A4, upravte parametry v oddílu Počet obrázků.

Chcete-li vytisknout pouze jednu fotku na celou stránku A4, upravte parametry v oddílu Počet obrázků.

Záhlaví stránky můžete rezervovat pro nadpis stránky a Zápatí se bude hodit v případě tisku většího počtu stránek, kdy pomocí formátovacích řetězců můžete například definovat zápatí například takto:

{PAGE}/{PAGES} – aktuální stránka/celkový počet stran

Podobné možnosti nabízí i oddíl Obrázek, kde můžete přidat pod každou z fotografií popisek a znovu využít širokých možností formátovacích řetězců. Nabízí se možnost využití informací z Exif a už zadaných metadat, jako jsou klíčová slova nebo název:

{A#P} – Autor
{T#P} – Název
{FL#P} – Ohnisková vzdálenost

Pokud se stane, že popis pod obrázkem nebude viditelný nebo bude viditelná jenom jeho část, například první dva řádky, je potřeba zkontrolovat a upravit výšku popis tak, aby byl celý text pod obrázkem viditelný.

Pomocí indexových tisků si můžete libovolně nastavit, kolik chcete mít sloupců a řádků na stránce.jpg

Pomocí indexových tisků si můžete libovolně nastavit, kolik chcete mít sloupců a řádků na stránce.

Spořič papíru

Jestliže tisknete fotografie ve stejném formátu nebo potřebujete vytisknout na papír jen jednu dvě fotky, funkci Spořič papíru nevyužijete. Pokud ale potřebujete vytisknout více fotografií různých formátů, může se vám právě tato funkce hodit.

První dvě obrazovky průvodce jsou totožné jako v předchozích případech. Hlavní část nastavení, kde se bude definovat formát a rozložení obrázků, se nazývá Spořič papíru.

Tady je třeba nastavit velikosti obrázků na stránce. Buď si vyberete některý z předvolených formátů, nebo máte možnost nastavit si vlastní. Spolu s formátem zadejte ještě počet obrázků a klikněte na tlačítko „Přidat“. Formát spolu se zvoleným počtem se zobrazí v seznamu a zároveň také v pravé části panelu v náhledu stránky.

V oddílu Spořič papíru si můžete vybrat formát nebo si nastavit vlastní formát.

V oddílu Spořič papíru si můžete vybrat formát nebo si nastavit vlastní formát.

Aby byla úspora místa co největší, jsou obrázky bez okrajů a tím pádem jsou na sebe těsně nalepené. Pokud se vám takové nastavení nezamlouvá, změňte hodnotu Okraje obrázků například na 5 mm.

Na následující obrazovce Vložení obrázků není nutné provádět změny. Pouze v případě, kdy nebudou obrázky vloženy podle vašich představ (zjistíte na další obrazovce), zde změníte způsob vložení obrázků.

Spořič papíru se hodí zejména pro tisk různých formátů fotografie.jpg

Spořič papíru se hodí zejména pro tisk různých formátů fotografie.

Tisk a export

Pokud jsou obrázky vloženy správně, je před námi poslední obrazovka tiskového průvodce Tisk a export, která je společná pro všechny tři možnosti tisku.

Nabídka Tisku a exportu.jpg

Nabídka Tisku a exportu.

Volba Tisk pošle naplněnou tiskovou šablonu do tiskárny, volba Exportovat do PDF převede vše do PDF souboru vhodného pro prohlížení nebo odeslání e-mailem. Tyto volby nám ovšem neumožní vrátit se k šabloně zpětně.

Pokud chcete do šablony něco doplnit (text, nadpis, okraje), vyberte Otevřít v Editoru nebo pro pozdější použití Uložit, případně Uložit jako bitmapy. Volba Otevřít v Zoner Callistu 5 předpokládá, že máte nainstalovaný Zoner Callisto, který umožňuje pokročilejší úpravy.

Chcete si vytisknout více fotek na jeden papír nebo vytvořit vánoční přání nebo pohlednici? Stáhněte si Zoner Photo Studiu na 30 dní zdarma a vyzkoušejte si Šablony, Indexové tisky a Spořič papíru sami.

Poslední aktualizace 17. června 2015

35 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Honza Pernica

S Honzou se můžete potkat prostřednictvím e-mailu nebo telefonu v případě, že si nevíte rady se Zoner Photo Studiem. Jako člen týmu technické podpory je na ZPS machr a i kdyby zrovna něco nevěděl, brzy to zjistí. Hodně cestuje do nejrůznějších exotických zemí, v poslední době mu do fotoalba přibyly fotky z Indie.

Číst všechny články.

Komentáře