Jak na převod do černobílé: Pohrajte si s odstíny šedi

Jak na převod do černobílé Pohrajte si s odstíny šedi

Historicky první fotografie vznikla v roce 1826 a byla černobílá. V té době barevná fotografie ještě neexistovala a po jejím vzniku začala převládat. Černobílé fotky mají ale stále své kouzlo a dodnes se k nim vracíme, ať už fotografováním na analog, digitál, nebo v postprodukcí. 

V tomto článku si ukážeme, jak můžete jednoduše převést své fotografie do černobílé pomocí Zoner Photo Studia X.

Jak na převod do černobílé, portrét
Úpravy si ukážeme na portrétu s příjemným světlem dopadajícím na modelku. 

Nebojte se černobílé ani u fotek krajiny nebo rostlin, protože i zde najdete zajímavé motivy. 

Pro převod do černobílé nemusí být ovšem každá fotka vhodná. Jaké fotografie a kdy upravit v černobílé, se dozvíte i v našem videu.

Barevný styl

Nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak fotografii převést do černobílé je v Zoner Photo Studiu X v modulu Vyvolat. Stačí kliknout na Černobílé v sekci Barevný styl v pravém panelu. Jako Styl můžeme nastavit Portrét. 

Jak na převod do černobílé, barevný styl

Ruční míchání kanálů

Fotografii máte ze sekce Barevný styl převedenou do černobílé, ale rádi byste ji ještě upravili? Jednou z možností je úprava barevných kanálů v sekci Barva. Míchání kanálů si zvolíte na režim Ručně a pak se pustíte do úprav jednotlivých barevných kanálů.

Jak na převod do černobílé, ruční míchání kanálů

Červený kanál přesvětlí všechno červené, naopak ztmaví všechno z obráceného spektra barev – modrou a zelenou. Červený kanál je vhodný například pro high key portréty nebo krajiny s modrou oblohou.

Zelený kanál vytvoří výraznější kontrast. Modrý kanál je opakem červeného kanálu, zesvětlí všechno, co má modré tóny, a naopak ztmaví všechno, co obsahuje červené tóny. 

V mém případě jsem se chtěla přiblížit High key efektu, takže jsem zvýraznila Červený kanál a Zelený a Modrý stáhla dolů. 

Expozice

Na závěr můžete doladit expozici. V mém případě jsem zvedla Světla v Dynamickém rozsahu, abych zdůraznit světlo, které slunce vrhá na modelku. A pro zvýšení kontrastu jsem stáhla Stíny, čímž jsem modelce ztmavila vlasy a řasy. 

Jak na převod do černobílé, expozice

Je samozřejmě na vás, jaký styl úprav preferujete. Já se snažila zdůraznit jemnost ve tváři modelky. Můžete ale snímek pojmout například ve stylu Low key úprav. 

Presety

Pro vytvoření fotografie v černobílé se nabízí ještě možnost využít jeden ze základních černobílých presetů. Výhodou presetů je, že z nich můžete vycházet, ale jejich parametry si můžete přizpůsobit podle svého. 

Jak na převod do černobílé, presety

Zaujala vás černobílá fotografie? Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte si úpravy i na svých fotografiích. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *