Jak fotit na dovolené: nebuďte jako typický turista

Ať už se letos na dovolenou chystáte kamkoli, jistě si s sebou berete foťák. Určitě si ale domů nechcete přivézt nudné dovolenkové momentky, které fotí každý. Máme pro vás několik užitečných rad a tipů, jak své zážitky zvěčnit neotřelým způsobem.

Kvalitní záběr bývá hlavně ten, který vás nenapadne na první pohled. Nemačkejte bezmyšlenkovitě spoušť u každé památky a vyhlídky, kterou uvidíte. Zkuste si místo prohlédnout z jiného úhlu, hledejte nový pohled.

Najděte nový úhel pohledu

Vyhledávejte originální a jedinečné situace, které album z vaší dovolené zpestří. Ukažme si to na příkladu. I jednoduchá fotka pláže může vypadat zajímavěji, když zvolíte jiné podmínky. Například budete fotit v jiném počasí nebo denní dobu. Nebo ji vyfotíte z podhledu. Třeba za deště mohou vypadat pobřeží dramatičtěji, podtrhne to jejich celkový dojem a nabídne jinou perspektivu.

Zde jsem vyšel s foťákem ven asi půl hodiny před bouřkou. Jindy slunečná a zalidněná pláž má úplně jiný charakter, když se na nebi tvoří mraky. Canon EOS 100D, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III, 1/100 s, f/8, ISO 100, ohnisko 18mm.

Při focení vnímejte detaily

Říká se, že krása je v detailech. Těch na dovolené odhalíte určitě spoustu. Vydali jste se na místo, kde je spousta exotických rostlin, zvířat, měst či vesnic se zajímavou architekturou nebo atrakcemi?

Pokud ano, je to určitě další z cílů pro objektiv. Místa o sobě nejlépe vyprávějí v právě v detailech. A těch vždy najdete mnoho. Například takto dokážete dobře zachytit náladu prostředí.

Fotka pavouka, který visel asi dva metry nad frekventovanou cestičkou, vznikla vlastně náhodou. Ideálně ale zachycuje právě náladu místa. Canon EOS 100D, Tamron AF 70-300mm f/4.5.6 Di LD Macro 1:2, 1/40 s, f/4, ISO 2000, ohnisko 28mm.
Stejně jako pavouk mě zaujala i malá a zvláštní socha lva u vstupu do jedné katedrály.

Hledejte situace nebo místa, která každý neodhalí

Abyste zachytili ty nejlepší momenty z dovolené, všímejte si věcí, které utváří kouzlo místa. Toulavé kočky, které čekají na jídlo před domem místní důchodkyně, děti, hrající si v parku nebo zajímavé nápisy na zdech. To všechno dělá vaše fotografie z dovolené jedinečnými.

O pár kilometrů dál od výše zmíněného pavouka začala být stezka zajímavější. Místy jsem objevil kaktusy namalované na kamenech, umístěné mimo zraky turistů. Stejně hledejte i vy. Z dovolené si tak nemusíte odnést jen hmotné suvenýry, ale i ty na fotkách.

Musel jsem vyšplhat po pár kamenech nahoru, v jiných případech slézt menší sráz a díky tomu získal toto „tajemství“ ve svém záběru. Canon EOS 100D, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III, 1/30 s, f/3.5, ISO 3200, ohnisko 18mm.
Na jiné z dovolených mi zase stačilo zvednout hlavu, abych našel obraz stožáru s třepotající se vlajkou Chorvatska, za níž létali racci.

Dalším příkladem může být i focení s dlouhou expozicí. Přes den i k večeru zachytíte neobyčejné momenty. A k tomu stačí i obyčejná procházka po pobřeží před západem slunce. Tak vznikla fotka vody lámající se o pobřeží. Moc výjimečně nevypadala, proto jsem ji vyfotil na delší čas. Pro tyto záběry si ale určitě nezapomeňte stativ.

Jak můžete vidět na přiložené fotografii, absence stativu a focení z ruky zapříčinily, že je rozmazaná voda, ale i okolní kameny. Canon EOS 100D, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III, 1/6 s, f/4.5, ISO 125, ohnisko 33mm.

Zachyťte i noční život

Je to jakési nepsané pravidlo dovolených. Ve večerních a nočních hodinách se města obléknou do nových barev. To je ideální okamžik pro vás. Lákavá světélka, street art a mnoho dalšího přímo vybízí k fotografování.

Opět se ale díky zhoršeným světelným podmínkám určitě vybavte stativem. Pokud stativ nemáte, poslouží vám například zídka u mola, lavička u pláže a podobně. Také právě improvizací vznikají krásné záběry.

Fotka města, na které padá večerní šero. Canon EOS 100D, EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III, 1/30 s, f/3.5, ISO 6400,  ohnisko 18mm
I fotky těsně po západu slunce mají svoje kouzlo. Počítejte ale s tím, že se světla ztrácí mnohem rychleji než za dne. Na snímek tak máte třeba jen 5 minut.

Nemažte všechny fotky, které nejsou podle vašich představ

Blíží se konec dovolené a odpočinku a přichází okamžik, kdy se rozhodnete protřídit pořízené obrázky. Zde však můžete udělat chybu smazáním některých nepovedených záběrů. Pokud se ptáte proč, odpověď je jednoduchá – i nepovedená a například kompozičně špatná fotografie v sobě může nést citovou či zážitkovou informaci. Stalo se kolem vás něco zábavného a nestihli jste to dokonale zachytit nebo jste to zachytili naopak nedopatřením? To neznamená, že snímek musí letět do koše.

Opět si to ukážeme raději na příkladu. Následující fotka není kompozičně zajímavá, ve výhledu na hory mi překážel deštník. Ten ale současně skrývá vtipnou situaci, kdy si neznámá výletnice kontroluje plavky. Takový snímek byste nejspíš za normálních okolností smazali. Jenže v tomto případě přišla ona dáma přímo k nám a rozložila si osušku hned vedle té naší.  Díky tomu se zúčastnění při pohledu na fotografii vždy zasmějí. I nepodařený snímek tak dál uchovává veselou vzpomínku.

Fotka pro všechny zúčastněné evokuje pobavení.

Focení si hlavně užijte

Doufáme, že si svoji letošní dovolenou užijete a třeba si díky těmto tipům odvezete originální vzpomínky v podobě fotek.

Nezapomeňte je také sdílet v naší webové galerii Zonerama, kde je budete mít vždy po ruce, hned a v plné kvalitě.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorFilip Baran

Fotografie je mým koníčkem už několik let. Kromě portrétů, reportáží z akcí a snímků přírody, se zaměřuji na focení zbraní a vojenské techniky, ke které mám díky aktivnímu hraní airsoftu blízko.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *