7 tipů pro fotografování Vánoc

Velmi brzy nastanou vánoční svátky, které by měly být naplněny především klidem a spokojeností. Fotografovat v takové atmosféře je více než příjemné, za předpokladu, že vše probíhá podle plánu. A jaký by ten plán měl být?

Připravili jsme pro vás několik tipů, s jejichž pomocí byste měli bez problémů proplout svátečními dny a odnést si fotografie s neopakovatelnou atmosférou. Obecně je třeba si připravit alespoň základní plán toho, jak a co budete fotografovat. Pokud si jej dobře promyslíte a dodržíte, neměly by se vyskytnout nečekané okolnosti, které vás v něčem zdrží či překvapí. I když adventní věnec může začít hořet kdykoliv…

1.      Příprava a plán

Správné plánování je polovinou úspěchu, v klidu si rozmyslete, co vlastně chcete fotografovat a co by mělo být výsledkem vašeho snažení. Zda to bude komplexní fotoreportáž anebo se zaměříte spíše na vánoční momentky, které zprostředkují celkovou atmosféru a vánoční dění.

Ať tak či tak, rozhodně si vytvořte alespoň krátký seznam toho, co byste chtěli na fotografiích zachytit. Nezapomeňte zkontrolovat s předstihem vybavení a případně nechat opravit drobné závady či vyčistit snímač.

  • Nabijte si baterii a raději nachystejte i jednu či dvě záložní, pokud budete fotografovat venku v zimě, budou se vybíjet rychleji
  • Naformátujte a založte prázdnou paměťovou kartu, další si nachystejte k ruce, abyste je nemuseli hledat
  • Vyzkoušejte si nanečisto několik snímků v místech, kde plánujete fotit, ověřte si nejen vhodné záběry ale především dostatek světla či nutnost použití blesku
foto: bwhistler
foto: bwhistler

2.      Vyvažte si bílou

Poměrně zásadní je správné nastavení vyvážení bílé při fotografování. Ve většině případů se budete pohybovat v interiéru, kde se mění teplota a tím i barva světla prakticky neustále. Do hry vstupují žárovky, zářivky a jejich kombinace doplněné ještě světlem vánočního stromku. Obvykle si dokáže s takovými podmínkami poměrně snadno poradit automatické nastavení, ne vždy je na něj ale spoleh. Jestliže umí váš fotoaparát snímat do RAWu, pak určitě s touto volbou neváhejte. Případná úprava vyvážení bílé je vždy snadnější.

foto: lavandarfields
foto: lavandarfields

3.      Vytvořte si miniateliér

Jestliže patříte mezi ty, kdo mají rádi společnost a pořádáte v průběhu vánočních svátků malou slavnost či párty, nezapomeňte na improvizovaný ateliér. Místo, kde se budou všichni příchozí fotografovat, by mělo být vhodně vybrané především s ohledem na neutrální pozadí a také osvětlení. Výsledkem pak bude sada podobných fotografií s nepodobnými obličeji. Věřte, že takto připravené místo ocení nejeden návštěvník a v průběhu večera se budou vracet a pořizovat více a více neuvěřitelné snímky.

foto: Storeyland
foto: Storeyland

4.      Dokumentujte

Nebojte se v průběhu fotografování dokumentovat všechny důležité kroky v přípravě slavnostní večeře nebo večírku. Následným výběrem a seskládáním fotografií za sebe můžete dosáhnout velmi rychlého přenosu atmosféry na diváka. Další prezentace fotografií z průběhu večeře a rozbalování dárků pak dopadá na připravenou půdu.

foto: Harold Lloyd
foto: Harold Lloyd

5.      Sekvenčně na dárky

Není nic zábavnějšího než rozbalování dárků, a to především v podání dětí. Ještě před příchodem k nazdobenému stromku s dárky přepněte fotoaparát do režimu sériového snímání. Emoce, které rozbalování dárků provázejí, jsou doplněny radostí v očích a nevědomou mimikou obličeje. Obojí zachytíte nejlépe při sériovém snímání, následně pak můžete vybrat ty nejlepší obrázky.

foto: tiggerbabe
foto: tiggerbabe

6.      Pracujte kreativně s hloubkou ostrosti

Není nic lepšího, než si při fotografování vychutnat práci s digitálem a zkoušet jeho možnosti. Sledujte při fotografování hloubku ostrosti a míru zaclonění. Velmi jednoduše si můžete hloubku ostrosti zkontrolovat pomocí jejího náhledu, ten najdete prakticky u všech zrcadlovek. Pro zachycení celkové atmosféry snímku je hloubka ostrosti ideálním nástrojem, zatímco se soustředíte na detail či portrét, na pozadí může být silueta ozdobeného stromku, která dokresluje celkové vyznění snímku.

foto: cabbit
foto: cabbit

7.      Nezapomeňte ani na vánoční osvětlení

V období Vánoc je na ulicích nemalé množství světel, které tvoří specifickou atmosféru – ať už jsou to světla v oknech, na předzahrádkách, nazdobené stromky u domů anebo ozdobně nasvícené stavby. Všechny tyto objekty jsou ideální pro dokreslení fotografií pořízených v interiéru.

Při fotografování venku platí jednoduché pravidlo, a sice fotografujte dříve než je tma, doba těsně po západu slunce je ideální pro vytvoření snímků, které vypadají jako pořízené v noci. Vynikne na nich jak umělé osvětlení, tak i modrá obloha, prosvětlená zbytky slunce. Při fotografování zkuste nastavit vyvážená bílé na zářivku. Obecně pak platí stejná pravidla, jako u noční fotografie.

foto: Klio
foto: Klio

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *