Využijte 3D LUTs pro ještě lepší barevné úpravy! 

Využijte 3D LUTs pro ještě lepší barevné úpravy!

Velmi nenápadná funkce s obrovským potenciálem. Barevné profily, které upraví vaše fotky jedním kliknutím. To jsou “LUTky”. Pojďme se vrhnout na to, jak LUTky fungují a jak s nimi pracovat. 

Co jsou 3D LUTky

Jedná se o zkratku anglického „Look Up Table“. Jde o systém určité tabulky, kde je přesně popsáno, jak má konkrétní odstín vypadat a kde přesně má být v barevném prostoru umístěn. Funguje to tedy tak, že konkrétní LUTka řekne programu, jak každou jednotlivou barvu natónovat. Nastavení najdete v modulu Vyvolat nahoře pod položkou Barevný styl.

3D LUTs pro ještě lepší barevné úpravy
Pod 3D LUT si vyberete konkrétní LUTku, případně tlačítkem + si přidáte vlastní, pokud máte nějaké stažené.

Co to znamená v praxi

V praxi je to taková obdoba barevných presetů, které už znáte, ale jednodušší. Dají se použít dvěma způsoby. 

První si můžete představit asi jako nastavení profilu, které znáte ve fotoaparátech (Neutrální, Živý, Portrét…). Nastavujete si tímto jakoby “lepší výchozí stav fotky”, případně sjednotíte vzhled fotek z různých fotoaparátů. A pak se můžete pustit do úpravy.

Druhá možnost je více kreativní – tedy nastavení už nějakého specifického barevného vzhledu a tónování. 

3D LUTs pro ještě lepší barevné úpravy

K čemu slouží LUTky, když máme presety

Presety, které znáte, jsou skvělé v tom, že vidíte každý jednotlivý parametr a můžete ho změnit. Tohle vám LUTky nenabídnou. LUTka je prostě hotová a můžete u ní nastavit pouze její intenzitu. 

Otevírá se nový svět

Pokud vám to ale zní jako nepoužitelné, opak je pravdou. Výhody LUTs jsou celkem široké. 

 1. Po aplikaci 3D LUT můžete normálně pokračovat v úpravě všech parametrů, takže nejste omezeni možnostmi, právě naopak. Nastavíte LUT, a pokud se vám něco nezdá, pokračujete v panelu Vyvolat a doladíte si cokoliv. Dokonce můžete kombinovat použití LUT a presetů najednou. 
 2. Zásadní výhoda je široká nabídka LUTek. Pracujete-li s presety ZPS X, tak i přes velkou nabídku presetů, které pro vás pravidelně připravujeme, je to nic v porovnání s množstvím LUTs. 

LUT soubory jsou totiž funkční nejen v ZPS X, ale fungují jako funkční standard dalších softwarů na úpravu fotek a videí. LUTky se dají na internetu sehnat opravdu ve velkém. Klidně tak můžete sehnat barevný vzhled nejrůznějších profesionálních filmařů, kteří používají LUTs do slavných filmů a tento vzhled dostat do vašich fotek i přesto, že vůbec nebyly vytvořeny pro ZPS X. 

Výchozí stav je 7 univerzálních LUTs, které jsme pro vás připravili. 

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a začněte kouzlit s barvami pomocí 3D LUTs. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (4)

 1. Dobrý den, velice oceňuji podzimní aktualizaci, zvláště lokální úpravy RAW souborů a podporu 3D LUTs. Co se týká toho druhého, z minulosti mám koupené různé LUTs a ty jsou specificky pojmenované. Pokud přidám svůj LUT z mé databáze do menu Barevný styl – 3D LUT, tak jeho název je změněn a objeví se zde informace o autorovi a autorském právu (Generated by 3D LUT Creator Pro (c) jméno autora). Od stejného autora mám celou řadu různých LUTs a problém je ten, že po jejich přidání do menu se vždy zjeví stejná informace. A tak tedy nepoznám, která LUT je která, když mají stejný název. Prosím, máte pro toto nějaké řešení ? Děkuji za podporu.

 2. Přidání vlastních 3D LUT má malou chybičku. Třeba 3D LUT zakoupené na CSF mají všechny stejný název a nejde je nijak přejmenovat!!! Přitom každý ten soubor má svůj název!!! Matěj Liška

 3. V Zoneru určitě brzo upraví/opraví …
  S LUT jsem zatím nedělal, můžete prosím někdo dát nějaké odkazy na zdroje LUT, které opravdu stojí za to.
  Zajímá mne portrét a krajina
  diky

 4. Jak na hromadné aplikování 3D LUTs?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *