11 klávesových zkratek Editoru ZPS, které byste měli znát

Během úpravy fotografií se neomezujte pouze na práci s myší. Ochudili byste se o obrovské množství klávesových zkratek, kterým jsou přiřazeny rozdílné funkce Zoner Photo Studia. A ztráceli byste čas.

Klávesové zkratky jsou významným zjednodušením práce v kterémkoliv programu, Zoner Photo Studio nevyjímaje. U ZPS je jejich použití ještě výhodnější, jelikož má obrovskou škálu různých funkcí. Osobně si bez nich práci s programem už vlastně neumím představit.

Kolikrát si ani nepamatuji, kde konkrétní funkci najdu v menu či na panelu nástrojů Editoru, protože mi stačí jednou ťuknout do klávesnice a hned ji mám k dispozici. Jaké jsou tedy jedny z nejužitečnějších zkratek v Editoru ZPS?

11 klávesových zkratek, které byste měli znát:

F6 – zobrazení bočního panelu s Rychlými úpravami a Rychlými filtry. Jestliže rádi koukáte na snímky ve větším formátu, pak se naučte vypínat a zapínat postranní panel.
Shift + C – Křivky, jeden z nejmocnějších a nejjednodušších nástrojů na úpravu jasu a kontrastu. Přestože se nachází na bočním panelu Rychlých úprav, vyzkoušejte i tuto „samostatnou“ verzi.
H – Srovnání horizontu, každému to občas ujede a tento nástroj je jednoduchý a efektivní.
C – jestliže neradi necháváte něco na automatice a raději ořezáváte ručně, pak nástroj Oříznout je právě to, co hledáte. ZPS má vytvořený výborný systém předvoleb pro různé poměry stran.
Num * (hvězdička na numerické klávesnici) – 100 % přiblížení fotografie, všude tam, kde potřebujete přesně vidět, jaký dopad bude mít úprava v detailech, například při doostřování snímku.
Num 0 (nula na numerické klávesnici) – vsazení fotografie do okna programu, pro návrat ze 100 % přiblížení.
Shift + O – zobrazení přepalů, kontrola, zda provedené úpravy nevedly ke ztrátě obrazových dat v nejsvětlejších nebo nejtmavších partiích.
Ctrl + Q – vyvolání hromadného filtru, zkratka, kterou jsem se naučil používat hlavně v poslední době.
Ctrl + Del – když rychle potřebuji smazat právě zobrazenou fotografii.
F2 – přejmenování snímku.
P – Posun, nebo jak přezdívám „Pacička“, když chcete zrušit vybraný nástroj, jako například výběr, ořez, narovnání horizontu a další, a zobrazit si „čistou“ fotografii.

Jedna trojice za všechny
Několik různých nástrojů začal suplovat v patnácté verzi zavedený postranní panel. Existují tři zkratky na funkce, které se mohou hodit, pokud používáte starší verzi a nemůžete využít výhod postranního panelu:Ctrl + 1 – Upravit barvy
Ctrl + 2 – Upravit teplotu barev
Ctrl + 3 – Vylepšit expozici

Poslední aktualizace 15. května 2013

75 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře