10 nejčtenějších článků roku 2019. Podívejte se, jaká témata vás letos nejvíce zaujala

Milí fotografové, jak už je naším dobrým zvykem, i letošní prosinec zakončíme výběrem článků, které se vám v uplynulém roce nejvíce líbily. Připomeňte si to nejlepší z Milujeme fotografii a přečtěte si znovu nejen svoje oblíbené články, ale také ty, na které vám v průběhu roku už nezbyl čas. A hned potom se můžete začít těšit na velkou spoustu fotografických tipů a návodů, které pro vás připravíme v roce 2020. Rozhodně nebudeme zahálet!

Zimní focení venku: jak získat krásné fotky zimní krajiny

Zimní období nabízí jiný pohled na krajinu a toho je třeba využít. Jen je důležité přitom myslet na techniku a především na své zdraví, fotografování zasněžené zimní krajiny bývá totiž mnohdy o krk. Pokud se ale dobře připravíte, odměnou vám budou kouzelné snímky. Ukážeme vám, jak zimní krajinu fotit a jak se na focení vybavit.

Chci si přečíst celý článek

Propojení fotoaparátu s mobilem, zlatá hodinka i GPS. Podívejte se na nejlepší mobilní aplikace pro fotografy

Chytrý telefon máme dnes všichni. Fotoaparáty v mobilech sice ještě zdaleka nepřekonaly ty klasické, ale telefon můžete využít ke spoustě dalších věcí, které s focením úzce souvisí. Mobilních aplikací pro fotografy je mnoho a není lehké se v nabídce zorientovat. Udělali jsme to za vás a vybrali některé z nich. Podívejte se na naše favority.

Chci si přečíst celý článek

Věčný boj RAW versus JPG: Kdy je dobré fotit do RAW?

Fotoaparáty běžně nabízí focení do dvou formátů. Prvním z nich je takzvaný syrový formát RAW a druhým je JPG. Který z nich si ale vybrat? V tomto článku vám ukážeme několik situací, ve kterých jsou jednotlivé formáty více či méně vhodné. Projděte si je a už nebudete při výběru tápat.

Chci si přečíst celý článek

Svatební fotografové jsou předražení. Pravda, nebo stereotyp?

Fotograf přijede na svatbu, dobře se nají a napije, mezi sousty občas zmáčkne spoušť a za to všechno vám naúčtuje částku, ze které se vám protočí panenky. Taky už jste tenhle stereotyp v různých obměnách někde zaslechli, viďte? Pojďme se zamyslet nad tím, co všechno se do výsledné ceny za svatební focení promítá.

Chci si přečíst celý článek

Retuš portrétů: jak dosáhnout dokonalých portrétních fotografií

Kvalitní retuš portrétu nemusí znamenat pouhé odstranění několika pupínků. Dá se dělat i komplexně a její součástí je několik různých procesů, které vedou k profesionálnímu portrétu. Podívejte se, jak vylepšit nejen pleť, ale i ostatní části obličeje tak, aby byly vaše portrétní fotografie co nejlepší.

Chci si přečíst celý článek

Experiment: Jak se během dne mění světlo v krajině

Inverze, červánky, mlhavá rána a hlavně světlo. To jsou přírodní kouzelníci, díky kterým máme focení krajiny tak rádi. Tentokrát jsme si pro vás připravili menší experiment. Náš redaktor Jožka se vydal do terénu, aby tam strávil celý den a zachytil proměny krajiny v různých denních dobách. Sami se tak můžete přesvědčit, že každá krajina má nepřeberné množství podob.

Chci si přečíst celý článek

6 úprav, kterým byste se měli raději vyhnout

Většinou vám dáváme tipy, jak upravovat fotky. Tentokrát to vezmeme z opačného konce a ukážeme vám úpravy, které je lepší nedělat. Bude řeč o editacích, se kterými se často setkáte, ale je lepší se jich vyvarovat. Jaké to jsou a jak je udělat lépe? To vám poradíme v našem článku.

Chci si přečíst celý článek

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu

Tilt-shift je efekt, díky kterému objekty na fotce připomínají miniatury. Možná znáte speciální tilt-shift objektivy, ale víte, že tohoto zajímavého efektu můžete snadno dosáhnout i v Zoner Photo Studiu? My jsme se na tuto zábavnou funkci podívali podrobněji a přinášíme vám návod, jak s ní pracovat.

Chci si přečíst celý článek

Portrétní škola I: základ úspěchu? Nadšený model a dobrá příprava

Portrétní fotografie – disciplína stejně oblíbená jako obtížná. Dobře zachytit člověka a jeho osobnost patří k nejtěžším fotografickým úkolům a bez dobré přípravy se neobejdete. A proto vám přinášíme seriál, který vás o focení portrétů naučí vše, co potřebujete vědět. Tentokrát se budeme věnovat tomu, jak pro vaše portréty sehnat modely a co zajistit před samotným focením.

Chci si přečíst celý článek

Jak docílit výraznějšího bokehu? Pomůže vám panorama

Většího rozmazání pozadí na fotkách docílíte použitím delšího ohniska, nižšího clonového čísla nebo malou vzdáleností od objektu. Co když to ale nestačí? Ukážeme vám metodu, s jejíž pomocí dosáhnete úžasného bokehu. A nemusíte kvůli tomu ani kupovat nový objektiv, stačí pořídit více snímků a poskládat panorama. V článku si přečtěte, jak na to.

Chci si přečíst celý článek

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *