10 citátů o fotografii, které musíte znát

Citáty o lásce, manželství, penězích, úspěchu… Vše bylo napsáno a ke každému citu, oboru či stavu se vyjádřila minimálně jedna historická osobnost. Vybral jsem pro vás deset citátů o focení a fotografii jako takové. Jejich autory jsou ve většině případů velikáni tohoto řemesla. Nechte se inspirovat zkušenostmi koncentrovanými do jedné věty.

„Prvních 10 000 fotografií je nejhorších.“ Henri Cartier-Bresson

Zakladatel fotožurnalistiky Cartier-Bresson fotil samozřejmě na film, takže počet 10 000 snímků můžete libovolně vynásobit. Pointou je, že žádný učený z nebe nespadl a za každým skvělým fotografem jsou tisíce špatných fotek. Hlavní je nenechat se odradit a fotit dál.

„Pokud mám něco hodnotného vzkázat začátečníkům, bude to fakt, že ve fotografii neexistují zkratky.“ Edward Weston

Jsou jednodušší a složitější cesty ke krásným fotografiím, rigorózní i zábavné, neexistuje však způsob, jak z vás udělat dobrého fotografa během týdne.

„Světlo dělá fotografii. Osvojte si světlo. Obdivujte ho. Milujte ho. Ale nad to všechno, poznejte světlo. Poznejte ho jak nejvíc můžete a poznáte klíč k fotografii.“ George Eastman

Ne náhodou se říká, že začátečníci řeší foťáky, amatéři objektivy a profesionálové světlo. Fotografie znamená malování světlem a světlo je vaše paleta s barvami. Proto přejeme kolegům hlavně dobré světlo.

„Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko!“ Robert Capa

Asi nejznámější fotografický citát, z úst nejznámějšího válečného fotografa. Ať už jde o kompoziční nevyplnění obrazu fotografovaným objektem nebo portréty cizinců pořizované teleobjektivem, cesta k dobré fotografii vede často jednoduše blíž k fotografovanému.

„Ani všechna technika na světě neodčiní neschopnost všímat si.“ Elliott Erwitt

Už jste byli v situaci, kdy jste měli nejlepší foťák, ale nejlepší fotky vytáhl někdo jiný z mobilu, bez toho aniž by rozumněl pojmům závěrka či expozice? Hlavní jsou motivy, schopnost vidět kolem sebe fotky.

„Neexistuje nic horšího než ostrá fotka s nejasným konceptem.“ Ansel Adams

Fotka je médium, má něco sdělit. Pokud nenese informaci, pocit, příběh, záměr, je to jen fotka.

„Věřím v rovnost pro všechny, kromě reportérů a fotografů.“ Mahátma Gándhí

Slavný propagátor nenásilí Gándhí asi úplně nemusel média. Na tento citát si vzpomenu pokaždé, když do mě vrazí na koncertu člověk s foťákem, stoupne si přede mě a bez jediného slova mi kryje dvě písničky výhled.

„Na fotkách mám rád to, že zachytí okamžik, který je navždy pryč, který se nedá zopakovat.“ Karl Lagerfeld

Jeden z nejuznávanějších módních návrhářů vůbec, Karl Lagerfeld, má taky k fotografii blízko, dokonce mu vyšla kniha portrétů a aktů jihoafrického modela Davida Millera. Citát, myslím, není třeba doplňovat.

„Pro válečného korespondenta je nebýt přítomen invazi, jako odmítnout rande s Lanou Turner.“ Robert Capa

Slavná herečka Lana Turner, kterou možná znáte z filmu Pošťák zvoní vždy dvakrát, byla sexsymbolem a modlou pro celou generaci. Být přítomen invazi je vrcholem každého válečného korespondenta, zvráceně vysněným cílem. Z mého pohledu je toto povolání jedno z nejšílenějších vůbec.

„Musím denně nafotit alespoň tři kazety filmu, i když nemám na programu „focení“, abych udržel oko ve cviku.“ Josef Koudelka

Poslední citát patří českému zástupci světové fotografické smetánky. Člena mezinárodní fotografická agentury Magnum Photos, který se proslavil svými fotografiemi invaze vojsk Varšavské smlouvy do Prahy.

Toto rozhodně není kompletní výčet všech zajímavých citátů o fotografování. Budeme velmi rádi, pokud se o další podělíte například do komentářů.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Komentáře (1)

  1. Ještě nikdy nikdo nevymyslel nic lepšího než denní světlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *