10 citátů o fotografii, které musíte znát

Citáty o lásce, manželství, penězích, úspěchu… Vše bylo napsáno a ke každému citu, oboru či stavu se vyjádřila minimálně jedna historická osobnost. Vybral jsem pro vás deset citátů o focení a fotografii jako takové. Jejich autory jsou ve většině případů velikáni tohoto řemesla. Nechte se inspirovat zkušenostmi koncentrovanými do jedné věty.

„Prvních 10 000 fotografií je nejhorších.“ Henri Cartier-Bresson

Zakladatel fotožurnalistiky Cartier-Bresson fotil samozřejmě na film, takže počet 10 000 snímků můžete libovolně vynásobit. Pointou je, že žádný učený z nebe nespadl a za každým skvělým fotografem jsou tisíce špatných fotek. Hlavní je nenechat se odradit a fotit dál.

„Pokud mám něco hodnotného vzkázat začátečníkům, bude to fakt, že ve fotografii neexistují zkratky.“ Edward Weston

Jsou jednodušší a složitější cesty ke krásným fotografiím, rigorózní i zábavné, neexistuje však způsob, jak z vás udělat dobrého fotografa během týdne.

„Světlo dělá fotografii. Osvojte si světlo. Obdivujte ho. Milujte ho. Ale nad to všechno, poznejte světlo. Poznejte ho jak nejvíc můžete a poznáte klíč k fotografii.“ George Eastman

Ne náhodou se říká, že začátečníci řeší foťáky, amatéři objektivy a profesionálové světlo. Fotografie znamená malování světlem a světlo je vaše paleta s barvami. Proto přejeme kolegům hlavně dobré světlo.

„Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko!“ Robert Capa

Asi nejznámější fotografický citát, z úst nejznámějšího válečného fotografa. Ať už jde o kompoziční nevyplnění obrazu fotografovaným objektem nebo portréty cizinců pořizované teleobjektivem, cesta k dobré fotografii vede často jednoduše blíž k fotografovanému.

„Ani všechna technika na světě neodčiní neschopnost všímat si.“ Elliott Erwitt

Už jste byli v situaci, kdy jste měli nejlepší foťák, ale nejlepší fotky vytáhl někdo jiný z mobilu, bez toho aniž by rozumněl pojmům závěrka či expozice? Hlavní jsou motivy, schopnost vidět kolem sebe fotky.

„Neexistuje nic horšího než ostrá fotka s nejasným konceptem.“ Ansel Adams

Fotka je médium, má něco sdělit. Pokud nenese informaci, pocit, příběh, záměr, je to jen fotka.

„Věřím v rovnost pro všechny, kromě reportérů a fotografů.“ Mahátma Gándhí

Slavný propagátor nenásilí Gándhí asi úplně nemusel média. Na tento citát si vzpomenu pokaždé, když do mě vrazí na koncertu člověk s foťákem, stoupne si přede mě a bez jediného slova mi kryje dvě písničky výhled. Psal jsem o tom i v mém článku o focení letních festivalů.

„Na fotkách mám rád to, že zachytí okamžik, který je navždy pryč, který se nedá zopakovat.“ Karl Lagerfeld

Jeden z nejuznávanějších módních návrhářů vůbec, Karl Lagerfeld, má taky k fotografii blízko, dokonce mu vyšla kniha portrétů a aktů jihoafrického modela Davida Millera. Citát, myslím, není třeba doplňovat.

„Pro válečného korespondenta je nebýt přítomen invazi jako odmítnout rande s Lanou Turner.“ Robert Capa

Slavná herečka Lana Turner, kterou možná znáte z filmu Pošťák zvoní vždy dvakrát, byla sexsymbolem a modlou pro celou generaci. Být přítomen invazi je vrcholem každého válečného korespondenta, zvráceně vysněným cílem. Z mého pohledu je toto povolání jedno z nejšílenějších vůbec, proto jsem napsal i článek o 5 nejdrsnějších fotografech, kde jsou první tři místa věnována právě zástupcům této profese.

„Musím denně nafotit alespoň tři kazety filmu, i když nemám na programu „focení“, abych udržel oko ve cviku.“ Josef Koudelka

Poslední citát patří českému zástupci světové fotografické smetánky. Z podobných výroků vycházelo i mé (ne příliš úspěšné) fotografické novoroční předsevzetí.

Toto rozhodně není kompletní výčet všech zajímavých citátů o fotografování. Budeme velmi rádi, pokud se o další podělíte například na naší facebookové stránce, již teď totiž připravujeme druhý díl tohoto článku.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.