Zoner Photo Studio 14 – součást příběhu fotografie

Nové Zoner Photo Studio 14 přináší řadu zlepšení ve všech oblastech práce s fotografiemi. Jednou z nejvýraznějších novinek je možnost jednoduchého a velmi rychlého publikování fotografií ve webové galerii Zonerama.

Dnes se podíváme v rychlosti na všechny zásadní změny, se kterými Zoner Photo Studio 14 přichází na trh. Jelikož je novinek opravdu hodně, rozdělili jsme je do několika tematicky či funkčně samostatných bloků v rámci celého programu.

Jak jste si mohli všimnout na předchozím videu, tak největším lákadlem Zoner Photo Studia 14 je propojení s webovou galerií Zonerama. Nově tak můžete velmi snadno sdílet své fotografie na internetu pouhým přetažením do složek Zoneramy. Jedinou podmínkou je samozřejmě aktivní účet v galerii Zonerama. Pokud jej nemáte nic se neděje, vytvořit si jej můžete i z prostředí Zoner Photo Studia 14.

Fotografie publikujete pouhým přetažením do složky na Zoneramě

Fotografie publikujete pouhým přetažením do složky na Zoneramě

Novinky v průzkumníku

V průzkumníku najdete několik podstatných změn pro snadnější práci s fotografiemi. Vylepšena je práce se dvěma monitory, nově lze totiž na druhém monitoru zobrazovat samostatná okna prohlížeče, editoru i RAW modulu. Vyslyšena byla přání mnoha uživatelů a nyní je možné mít na jednom monitoru spuštěného správce a na druhém pak pracovat s konkrétním snímkem.

Velmi často používaná funkce Porovnávání obrázků, s jejíž pomocí můžete srovnat kvalitu několika obrázků vedle sebe, se nyní zobrazuje jako samostatná záložka. Díky této změně můžete nadále pracovat se snímky, aniž by vás v práci obtěžovalo samostatné dialogové okno. Záložku je možné přesunout na druhý monitor.

Porovnání obrázků má nově samostatný panel

Porovnávání obrázků má nově samostatný panel

Pro ty, kdo potřebují mít při práci v Editoru přehled nad všemi snímky a nechce se jim neustále přepínat do správce, je připravena nová funkce v podobě zobrazení panelu s náhledy tzv. filmstrip. Tento panel je možné zobrazovat jak v Editoru, tak v prohlížeči. Panel si můžete umístit na libovolnou stranu pracovního okna pouhým přetažením, stejně tak je možné plynule měnit velikost náhledů.

Pás s náhledy obrázků vpravo

Pás s náhledy obrázků vpravo

A po jednoduchém přetažení nahoře

A po jednoduchém přetažení a zmenšení náhledů nahoře

Tvoříte-li často HDR fotografie, pak jistě oceníte novou funkci pro tvorbu HDR mapováním tonality. Tvorba HDR je nyní mnohem pohodlnější a výsledky lepší. Ačkoliv je nástroj primárně určen pro práci s více snímky, je možné jej použít i u samostatných obrázků. Výsledky budou podobné, ovšem při skládání fotografie z více zdrojových snímků budete mít větší kontrolu na úpravou a dosáhnete i lepších výsledků.

Samostatný dialog pro tvorbu HDR mapováním tonality

Samostatný dialog pro tvorbu HDR mapováním tonality

Pokročilé retuše v editoru

Editor dostal do vínku hned několik nových funkcí. Krom možnosti zobrazit si náhledy snímků ve složce, je to například Zobrazení ostřících bodů pro fotoaparáty Nikon, kdy snadno zjistíte, kam přesně bylo zaostřeno.

Zobrazení ostřících bodů fotoaparátů Nikon včetně místa zaostření

Zobrazení ostřících bodů fotoaparátů Nikon včetně místa zaostření

Novým a velmi praktickým nástrojem je Vyplnění výběru podle okolí, díky němu můžete velmi snadno a rychle retušovat i větší část snímku pouhým vyplněním výběru. Spíše pro hračičky je pak určen nástroj Volná deformace, který umožňuje tvorbu efektních karikatur. Při troše snahy s ním však dokážete vykouzlit i náznak úsměvu na jinak zasmušené tváři vyfotografované osoby.

V rámci efektových filtrů byla přidána nová funkce pro simulaci poškozených fotografií a pro simulaci textury. Jednoduše tak můžete tvořit fotografie se specifickou atmosférou. Pokročilé odstranění šumu patří také mezi novinky aktuální verze programu. Výsledky při použití tohoto nástroje jsou velmi dobré, takže už nebudete muset mazat snímky kvůli vyšší hladině šumu.

RAW modul

Vývojářům se podařil několikanásobně zrychlit práci s RAWy, především pak překreslování obrazu při změně nastavení jednotlivých nástrojů. Nyní se obraz překresluje prakticky okamžitě, v předchozí verzi programu jste si museli chvilku počkat. Ostatně celkové zrychlení programu je jedním z těch „neviditelných“ vylepšení. V nastavení vyvolání snímku z RAWu ještě nově najdete nástroje pro odstranění soudkovitostiodstranění chromatické vady. Máte-li ne zcela dokonalý objektiv, jistě tuto možnost uvítáte.

Jednoduchým měřením zjistíte, jestli vám grafická karta pomůže

Jednoduchým měřením zjistíte, jestli vám grafická karta pomůže

A protože se snažíme vycházet vstříc našim uživatelům a zároveň držet krok s dobou, je Zoner Photo Studio 14 optimalizováno pro využití výkonu grafických karet. V případě některých úprav je zrychlení při využití GPU téměř třicetinásobné, což s sebou nese významnou úsporu času. Abyste si mohli ověřit, zda vaše grafická karta podporuje tuto technologii, respektive zda je vhodná pro využití, najdete v nastavení programu jednoduchý měřič výkonu, který napoví, jak si váš počítač stojí.

Jednotlivým novinkám se budeme podrobněji věnovat v následujících článcích. Vy však nemusíte na nic čekat a můžete si Zoner Photo Studio 14 stáhnout a vyzkoušet již nyní.

Poslední aktualizace 4. října 2011

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře