Zautomatizujte si práci

Úprava většího množství fotografií, zvláště pokud se jedná o stejnou činnost, může být velmi zdlouhavá. Zoner Photo Studio nabízí efektivní nástroj i pro tyto případy – hromadný filtr totiž využijete různými způsoby.

Při úpravách fotografií se často dostanu do situace, kdy chci k fotografiím přidat například rámeček a podepsat je, aby byly snímky hezky upravené alespoň pro prezentaci na webu či ve fotogalerii. Pro tyto úpravy je ideální Hromadný filtr, který umožňuje vytvořit si řadu předdefinovaných úprav a poté je velmi jednoduše a rychle aplikovat na desítky fotografií.

TIP: Ještě než začnete pracovat s hromadným filtrem, vytvořte si samostatnou složku, do níž umístíte kopie fotografií, které mají projít úpravou. Buďte obezřetní a nepracujte s originálem snímku, kombinace nevhodného filtru a zbrklého stisknutí enteru totiž může přinést více škody než užitku.

Vzhledem k tomu, že budeme přidávat rámeček a podpis, zajistěte, aby všechny snímky měly stejnou velikost. V opačném případě by totiž vámi nadefinovaný rámeček mohl být jinak velký u fotografií různého rozměru, respektive při práci s hromadným filtrem byste museli úpravu každého snímku potvrzovat zvlášť. Stejně tak zkontrolujte, zda mají všechny snímky správnou orientaci.

Nastavení filtru

Jak již bylo řečeno výše, chci k obrázku přidat rámeček a podpis. Nejprve si vyberu všechny snímky ve složce, které chci upravit a poté spustím v nabídce Upravit funkci Hromadný filtr (Ctrl+Q), v jeho nastavení potom vyberu filtry Okraje a rámečky, Text do obrázku a případně Obrázek do obrázku. Poslední filtr přidejte pouze v případě, že byste chtěli do snímku vložit podpis již předem vytvořený a uložený jako obrázek s průhledným pozadím. V opačném případě se spokojíme pouze se dvěma filtry.

Výběr filtrů pro hromadný filtr

Výběr filtrů pro hromadný filtr

Jakmile jsou filtry přidané, je třeba je vhodně nastavit. O tom, jak přidat rámeček jsem již jednou psal, takže nyní pouze zopakuji postup. Zvolím režim Orámovat a způsob zadání Tři linky definovaný obrazovými body. Jelikož chci rámeček s větším prostorem vespod snímku, odškrtnu volbu symetricky.

Rámečky zvolím dva, první bude tenký bílý a druhý pak širší černý (zkusit samozřejmě můžete i opačnou kombinaci) – v jednoduchosti je síla, proto se obvykle vyhýbám složitějším a barevnějším rámečkům, zbytečně odvádějí pozornost diváka.

Chci, aby byl rámeček jemný a ne příliš výrazný. U fotografie, která má na šířku 1 600 px a je určena pro prezentaci na webu, jsem proto zvolil šířku prvního rámečku dva body, u druhého potom 15 bodů. Ve spodní části pak bude podpis, rámeček vespod by tudíž měl být o něco širší, zvolil jsem hodnotu 25 bodů.

Nastavení rámečku fotografie

Nastavení rámečku fotografie

Pro podpis fotografie použijte funkci text do obrázku, v rámečku pro text si nadefinujte vhodný text a umístěte jej do pravého spodního rohu. Před nastavením velikosti zvolte zobrazení snímku 1:1, abyste nad vkládáním textu měli větší kontrolu. Řádkování ponechte na 1, barvu textu nastavte o stupeň tmavší než zcela bílou, čistě bílý text by totiž příliš zářil.

Výběr fontu je čistě na vašem vkusu, pamatujte však, že by se mělo jednat o jednoduchý font bez zbytečných kudrlinek a okras. Já jsem zvolil font Digital-7, který sice není dostupný přímo ve Windows, ale je volně ke stažení na webu Dafont společně s desítkami dalších. Instalace je velmi jednoduchá, stačí rozbalit a nakopírovat do složky C:/Fonts.

Nastavení podpisu fotografie

Nastavení podpisu fotografie

Poslední úpravou by měla být volba vhodné pozice textů vůči rámečku, jemné doladění provedete jednoduše pomocí horizontálního a vertikálního odsazení. Hodnoty budou individuální v závislosti na velikosti textu, typu písma a vašich vlastních požadavcích. Stejným způsobem budete postupovat v případě, že máte podpis v podobě obrázku – vložíte obrázek a nastavíte jeho velikost, barvu apod.

Uloženo pro příště

Jakmile je vše nastaveno podle vašich přání, nezbývá než filtr spustit a počkat si na orámečkování všech fotografií. Vzhledem k tomu, že každý fotograf si postupem času vypěstuje jakýsi vlastní rukopis, měl by dodržovat i podobný styl v případných úpravách a adjustaci snímků. Proto je velmi vhodné používat stejnou kombinaci rámečku a podpisu u všech vašich snímků.

Abyste však nemuseli všechno nastavovat znovu, je ideální uložit si zvolené nastavení a při další hromadné úpravě jej pouze vyvolat, případně upravit velikosti rámečků. Uložení je velmi snadné, v řádku globální nastavení klepněte na ikonu diskety, v novém okně napište název filtru (osvědčilo se použít názvy filtrů) a klepněte na OK. Poté již najdete předdefinovanou sadu filtrů v nabídce.

Uložení hromadného filtru

Uložení hromadného filtru

Poslední aktualizace 20. června 2011

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře