Zautomatizujte si práci

Úprava většího množství fotografií, zvláště pokud se jedná o stejnou činnost, může být velmi zdlouhavá. Zoner Photo Studio nabízí efektivní nástroj i pro tyto případy – hromadný filtr totiž využijete různými způsoby.

Při úpravách fotografií se často dostanu do situace, kdy chci k fotografiím přidat například rámečekpodepsat je, aby byly snímky hezky upravené alespoň pro prezentaci na webu či ve fotogalerii. Pro tyto úpravy je ideální Hromadný filtr, který umožňuje vytvořit si řadu předdefinovaných úprav a poté je velmi jednoduše a rychle aplikovat na desítky fotografií.

TIP: Ještě než začnete pracovat s hromadným filtrem, vytvořte si samostatnou složku, do níž umístíte kopie fotografií, které mají projít úpravou. Buďte obezřetní a nepracujte s originálem snímku, kombinace nevhodného filtru a zbrklého stisknutí enteru totiž může přinést více škody než užitku.

Vzhledem k tomu, že budeme přidávat rámeček a podpis, zajistěte, aby všechny snímky měly stejnou velikost. V opačném případě by totiž vámi nadefinovaný rámeček mohl být jinak velký u fotografií různého rozměru, respektive při práci s hromadným filtrem byste museli úpravu každého snímku potvrzovat zvlášť. Stejně tak zkontrolujte, zda mají všechny snímky správnou orientaci.

Nastavení filtru

Jak již bylo řečeno výše, chci k obrázku přidat rámeček a podpis. Nejprve si vyberu všechny snímky ve složce, které chci upravit a poté spustím v nabídce Upravit funkci Hromadný filtr (Ctrl+Q), v jeho nastavení potom vyberu filtry Okraje a rámečky, Text do obrázku a případně Obrázek do obrázku. Poslední filtr přidejte pouze v případě, že byste chtěli do snímku vložit podpis již předem vytvořený a uložený jako obrázek s průhledným pozadím. V opačném případě se spokojíme pouze se dvěma filtry.

Výběr filtrů pro hromadný filtr

Výběr filtrů pro hromadný filtr

Jakmile jsou filtry přidané, je třeba je vhodně nastavit. O tom, jak přidat rámeček jsem již jednou psal, takže nyní pouze zopakuji postup. Zvolím režim Orámovat a způsob zadání Tři linky definovaný obrazovými body. Jelikož chci rámeček s větším prostorem vespod snímku, odškrtnu volbu symetricky.

Rámečky zvolím dva, první bude tenký bílý a druhý pak širší černý (zkusit samozřejmě můžete i opačnou kombinaci) – v jednoduchosti je síla, proto se obvykle vyhýbám složitějším a barevnějším rámečkům, zbytečně odvádějí pozornost diváka.

Chci, aby byl rámeček jemný a ne příliš výrazný. U fotografie, která má na šířku 1 600 px a je určena pro prezentaci na webu, jsem proto zvolil šířku prvního rámečku dva body, u druhého potom 15 bodů. Ve spodní části pak bude podpis, rámeček vespod by tudíž měl být o něco širší, zvolil jsem hodnotu 25 bodů.

Nastavení rámečku fotografie

Nastavení rámečku fotografie

Pro podpis fotografie použijte funkci text do obrázku, v rámečku pro text si nadefinujte vhodný text a umístěte jej do pravého spodního rohu. Před nastavením velikosti zvolte zobrazení snímku 1:1, abyste nad vkládáním textu měli větší kontrolu. Řádkování ponechte na 1, barvu textu nastavte o stupeň tmavší než zcela bílou, čistě bílý text by totiž příliš zářil.

Výběr fontu je čistě na vašem vkusu, pamatujte však, že by se mělo jednat o jednoduchý font bez zbytečných kudrlinek a okras. Já jsem zvolil font Digital-7, který sice není dostupný přímo ve Windows, ale je volně ke stažení na webu Dafont společně s desítkami dalších. Instalace je velmi jednoduchá, stačí rozbalit a nakopírovat do složky C:/Fonts.

Nastavení podpisu fotografie

Nastavení podpisu fotografie

Poslední úpravou by měla být volba vhodné pozice textů vůči rámečku, jemné doladění provedete jednoduše pomocí horizontálního a vertikálního odsazení. Hodnoty budou individuální v závislosti na velikosti textu, typu písma a vašich vlastních požadavcích. Stejným způsobem budete postupovat v případě, že máte podpis v podobě obrázku – vložíte obrázek a nastavíte jeho velikost, barvu apod.

Uloženo pro příště

Jakmile je vše nastaveno podle vašich přání, nezbývá než filtr spustit a počkat si na orámečkování všech fotografií. Vzhledem k tomu, že každý fotograf si postupem času vypěstuje jakýsi vlastní rukopis, měl by dodržovat i podobný styl v případných úpravách a adjustaci snímků. Proto je velmi vhodné používat stejnou kombinaci rámečku a podpisu u všech vašich snímků.

Abyste však nemuseli všechno nastavovat znovu, je ideální uložit si zvolené nastavení a při další hromadné úpravě jej pouze vyvolat, případně upravit velikosti rámečků. Uložení je velmi snadné, v řádku globální nastavení klepněte na ikonu diskety, v novém okně napište název filtru (osvědčilo se použít názvy filtrů) a klepněte na OK. Poté již najdete předdefinovanou sadu filtrů v nabídce.

Uložení hromadného filtru

Uložení hromadného filtru

Poslední aktualizace 20. června 2011

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře