Úprava úrovní pro lepší fotky

Valná většina digitálních fotografií potřebuje alespoň jednu úpravu, kterou je zvýšení kontrastu a celkové projasnění snímku. Ideálním nástrojem pro tuto úpravu jsou tzv. úrovně. Jak se s nimi pracuje?

Přidání kontrastu nemusí být nijak dramatické, protože i jeho malé zvýšení dodá fotografiím šťávu. Pokud máte navíc raději kontrastnější snímky, pak pomocí jednoduché úpravy dosáhnete velmi dobrých výsledků.

Možná namítnete, že kontrast můžete přidat už v nastavení fotoaparátu. To je sice pravda, avšak pokud jej nastavíte ve fotoaparátu, bude obrazový procesor digitálu aplikovat stejné nastavení na všechny snímky a navíc je toto nastavení nevratné. Pokud budete fotografie upravovat až v počítači, vždy budete mít k dispozici originál bez jakéhokoliv zásahu vašeho či fotoaparátem.

Histogram je základ

V programu Zoner Photo Studio je možné upravit kontrast a jas snímku hned několika způsoby. Tím nejlepším je práce s Úrovněmi anebo s Křivkami. První jmenovaný si projdeme detailněji nyní, křivkám se budeme věnovat v budoucnu.

Funkci úrovně najdete v menu Vylepšit/Úrovně (klávesová zkratka Shift+L). V novém dialogovém okně uvidíte klasicky náhled snímku a pod ním pak histogram s rozložením stínů a světel. Právě histogram je nejdůležitější částí tohoto okna.

01_úrovně Zoner Photo StudioDobře se podívejte na histogram pod snímkem a také na snímek samotný, který trpí nedostatečným kontrastem.

Jelikož jsem o histogramu dosud nemluvil, nastala pravá chvíle pro jeho osvětlení. Histogram ukazuje, v jaké míře jsou ve snímku zastoupena světla a stíny. V levé části jsou vždy zobrazeny stíny (na levém kraji je černá) a v pravé části pak světla (zcela vpravo je bílá). Tvar histogramu je dán zastoupením jednotlivých intenzit světel a stínů. U dobře exponovaného snímku připomíná tvar histogramu kopec, jehož úpatí se dotýká země právě v místě zcela černé a zcela bílé.

Roztažení histogramu

Chceme-li u snímku zvýšit kontrast a projasnit jej, pak je třeba upravit rozložení světel a stínů. Vzhledem k tomu, že nám jako pomocník poslouží histogram, je tato činnost velmi jednoduchá. V dialogovém okně úrovní najdete pod náhledem snímků možnost výběru kanálu a pod ním histogram se třemi posuvníky. Kanál ponechejte při této úpravě vždy na volbě RGB.

02_úrovně Zoner Photo StudioPod histogramem můžete vidět naznačený posun krajních bodů, zároveň se mění vzhled snímku na náhledu vpravo.

Jednoduché pravidlo, kterým se můžete řídit, je následující: posuňte krajní posuvníky pro černou a bílou do míst, kde se histogram dotýká základny. Posunem zleva dodáváte snímku kontrast (přidáváte tmavé odstíny), posunem zprava naopak snímek projasňujete a celkově jej zesvětlíte. Střední šipka slouží k přidání či odebrání středních tónů. Půjdete-li s ní vlevo, snímek bude celkově světlejší, naopak doprava bude snímek tmavnout.

Nezapomínejte na kontrolu

V případě, že má váš snímek podobné rozložení světel a stínů, jako náš ukázkový, nebojte se posunout oba posuvníky více ke středu, řiďte se vlastním okem, někomu se totiž líbí více kontrastní a jinému zase méně kontrastní fotografie.

Nezapomeňte však stále kontrolovat, zda jste příliš razantní úpravou nevytvořili na snímku přepaly či podexponovaná místa bez kresby. Nejjednodušší je kontrola přímo na náhledu, když si zapnete zobrazování přepalů a podexpozice. Náhled se přepne do odstínů šedé a zobrazí se přepaly a podexpozice. V některých místech se přepalům nevyhnete (jako na našem snímku), je to však malá daň za rychlou úpravu a projasnění snímku se zvýšením kontrastu.

03_úrovně Zoner Photo StudioPřepaly jsou na snímku zobrazeny žlutou a červenou barvou, podexponovaná místa pak modře

Velmi obezřetní buďte především při úpravách portrétů či jiných snímků s lidmi, vypálená místa na lidské tváři nepůsobí pěkně. Naopak lokální bílá místa na pozadí ničemu nevadí.

Jakmile máte upraveno podle vlastních představ, nic vám už nebrání v uložení snímku. Nezapomínejte, že je důležité pracovat na kopii snímku, případně ukládat upravený snímek jako nový soubor. V opačném případě můžete přijít o originální data fotografie.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.