Využiju drahý kompakt?

I když se řadím spíš mezi fotografy příležitostné a častěji obdivuju umění druhých, než abych se mu sama věnovala, při práci v Zoneru není možné, abych se o fotografování alespoň minimálně nezajímala. A tak když se u nás v Zoneru objevil jeden z dražších kompaktů, neodolala jsem a musela ho vyzkoušet.

S nástupem do Zoneru se mi svět fotografie hodně přiblížil a dozvěděla jsem se o něm rázem daleko víc. Také díky kolegům jsem se dozvěděla, jak správně nastavit ISO, k čemu slouží různé délky času a rychlosti závěrky a co vůbec znamená expoziční trojúhelník.

Pochopitelně jsem tak nemohla odolat příležitosti půjčit si nějaký dobrý foťák, který tu čas od času máme k dispozici.

Canon PowerShot G1 X Mark II, 1/400s, F3.9, ISO 500, ohnisko 62,50 mm

Canon PowerShot G1 X Mark II, 1/400s, F3.9, ISO 500, ohnisko 62,50 mm

Zrcadlovka pro mě není

Dosud nemám žádnou osobní zkušenost se zrcadlovkou a už několik let používám jedině svého „digitálního dědečka“ Panasonic DMC-FZ5. Proto jsem se rozhodla, že si pro svoje experimentování půjčím kompakt. Na první pohled se mi zalíbil Canon PowerShot G1X Mark II.

Jak jsem již zmiňovala, nepatřím mezi žádné fotografické profíky, spíš bych se zařadila mezi začátečníky. Na svém starém foťáku jsem sice často používala režimy, jako je makrofotografie, focení v noci apod., ale nedržela jsem se jenom automatického režimu, jako to dělá spousta mých známých. Přímo manuálního režimu jsem se přesto trochu bála, a když už jsem se do něj pustila, nepřinášelo to kýžené výsledky. Takže jsem se vrátila zase ke svým oblíbeným přednastaveným režimům.

Canon PowerShot G1 X Mark II, 1/400s, F16, ISO 500, ohnisko 27,24 mm

Canon PowerShot G1 X Mark II, 1/400s, F16, ISO 500, ohnisko 27,24 mm

Zalíbilo se mi ovládání

Zapůjčený Canon jsem se vydala vyzkoušet do brněnských ulic. Můj první dojem z něj byl pozitivní, fotoaparát měl dobré a pro mě i docela intuitivní ovládání. Dobře se držel, nebyl nijak těžký a jeho rozměry byly tak akorát pro toulání se městem. Na dotykový displej jsem si ze začátku musela zvyknout. Můj starý foťák totiž dotykový není. A tak jsem ze začátku pořád dokola mačkala tlačítka a až postupně jsem si uvědomila, že si nastavování můžu vlastně urychlit a zjednodušit právě pomocí dotykového displeje. Kompakt se dále ovládá pomocí 2 prstenců u objektivu a vzadu otočným kolečkem. Na tyto prstence si můžete přiřadit funkce, které potřebujete. Já jsem na prvním používala zoom a na druhém ostření.

Fotoaparát nemá svůj vlastní hledáček, což mně osobně nijak nevadilo. Je možné si ho k němu přikoupit. Součástí je také zabudovaný blesk, což u takového kompaktu považuju za nutnost. Displej se dá celý vysunout a překlopit. Tuto variabilitu jistě ocení milovníci dnes velmi populárních „selfie“.

Fotilo se mi s ním velmi dobře. Rozdíl jsem viděla hlavně v možnostech nastavení času, clony atd. Můj starý foťák tak široké spektrum nenabízí. Prozkoušela jsem focení v několika režimech a k mému velkému překvapení se mi nakonec nejlíp pracovalo s manuálem, se kterým se mi podařily nejlepší snímky.

Canon PowerShot G1 X Mark II, 1/800s, F4, ISO 200, ohnisko 14,25 mm

Canon PowerShot G1 X Mark II, 1/800s, F4, ISO 200, ohnisko 14,25 mm

Je Canon PowerShot G1X Mark II vhodný pro začátečníky?

Pokud mám tento kompakt celkově zhodnotit, musím říct, že jsem s ním byla hodně spokojená a dovedu si představit, že bych si ho koupila a s jeho pomocí se ve fotografování dále zdokonalovala. Mé nadšení ovšem opadlo, když jsem zjistila, kolik vlastně stojí – jeho cena se pohybuje okolo devatenácti tisíc. Pro fanoušky hledáčků se navíc náklady zvýší ještě téměř o polovinu ceny celého foťáku, pokud se rozhodnou hledáček přikoupit.

Pro začátečníka tento fotoaparát znamená velkou investici, kterou nejspíš ani nedocení, a stejné funkce najde také u množství jiných foťáků, které jsou o poznání levnější. Uznávám ovšem, že jejich ovládání a kvalitu výsledných fotografií nemám možnost porovnat.

Canon PowerShot G1 X Mark II, 1/100s, F4, ISO 200, ohnisko 12,50 mm

Canon PowerShot G1 X Mark II, 1/100s, F4, ISO 200, ohnisko 12,50 mm

Bez ohledu na to, jaký fotoaparát si nakonec vyberete, určitě doporučuju všem začátečníkům knížku od Bryana Petersona – Naučte se fotografovat dobře. Všechny důležité informace jsou v ní hezky a srozumitelně popsány a doplněny velkým množstvím foto-příkladů. A zajímavá je určitě i pro pokročilé fotografy.

Své fotky z Canonu PowerShot G1 X Mark II jsem nakonec upravila v Zoner Photo Studiu 17 a výsledky posuďte sami.

Všem fotografům přeju hodně fotografických úspěchů a hlavně ať Vás focení baví!

Poslední aktualizace 21. ledna 2015

81 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Lucka Zoubková

Lucka měla v Zoneru na starosti německý trh, v oblasti fotografování je spíše začátečníkem, ale i tak patří k jejím koníčkům. Baví ji i geocaching, cestování a koncerty, kde si foťák často bere s sebou. Nejraději fotí lidi, města a krajiny.

Číst všechny články.

Komentáře