Solarizace – napodobení Sabatierova efektu pro netradiční fotografie

Fotografie upravujete nejen ke zdokonalení fotografií, ale také můžete popustit uzdu své kreativitě a ozvláštnit vaše fotografie zajímavými efekty. Velké množství efektů vzniklo již v dávné minulosti, v době klasické fotografie. Jedním z nejstarších je Sabatierův efekt (solarizace). Díky fotoeditoru máte efekt plně pod kontrolou a můžete zajít s jeho použítím mnohem dál než u klasické fotografie.

V Zoner Photo Studiu se naučíte používat nástroje: Vylepšit – Křivky (Shift+C) Upravit barvy (Ctrl+1), Efekty – Odstíny šedi, Výběr – Vybrat vše (Ctrl+A), Upravit – Kopírovat (Ctrl+C), Vložit (Ctrl+V)

Sabatierův efekt

Klasický Sabatierův efekt v analogové fotografii je uskutečněn dodatečným osvitem obrazu v průběhu vyvolávání. U obrazu dojde k převrácení tonality – světlejší partie se stanou tmavšími a naopak. Na rozhraní tonalit přitom vznikají výrazné světlé linie.

K napodobení efektu solarizace v Zoner Photo Studiu lze velmi účinně využít tonální křivku. Jak už je patrné ze samotného principu efektu (převrácení tonalit), klasický Sabatierův efekt je potřeba použít u desaturované (černobílé) fotografie. Díky možnostem fotoeditoru je ale možné použít Sabatierův efekt i na barevnou fotografii.

Naučte se pracovat s nástrojem Křivky pro netušené možnosti úprav.

Základní nastavení křivky pro solarizaci

Základní efekt solarizace si předvedeme na černobílé fotografii. Princip tvorby základního efektu následně použijete i na složitějších motivech.

Otevřete fotografii v Editoru a aplikujte nástroj Vylepšit – Křivky (Shift+C). Vyberte kanál RGB a postupně vložte do tonální křivky pět nových bodů. Upravte jejich polohu podle ilustračního obrázku.

Fotografie před úpravou.jpg

Fotografie před úpravou.

Úpravou tonální křivky docílíte efektu Solarizace.jpg

Úpravou tonální křivky docílíte efektu Solarizace.

Tip: Pro budoucí práci si můžete křivku pro efekt solarizace uložit jako přednastavení. Klikněte na příkaz „Uložit nastavení“ (ikonka diskety) a uložte křivku pod názvem „Solarizace“. Při úpravě dalších fotografií ji pak můžete rovnou vybrat a nemusíte nastavovat body na křivce ručně.

Pomocí této ikony můžete uložit nastavení nástroje pro opakované použití.jpg

Pomocí této ikony můžete uložit nastavení nástroje pro opakované použití.

Barevné tónování černobílé fotografie pomocí křivek

I v úpravě monochromatického obrazu můžete ozvláštnit fotografii barvou. Jednou z možností je práce s barevnými kanály křivky. Po té, co provedete základní solarizaci úpravou křivky kompozitního kanálu (RGB), můžete úpravou křivek jednotlivých barevných kanálů vložit do fotografie barvy. Na ukázkové fotografii jsem provedl úpravu zeleného a modrého kanálu pro dosažení následujícího efektu.

Doplnění barvy do solarizovaného obrazu pomocí křivek barevných kanálů.jpg

Doplnění barvy do solarizovaného obrazu pomocí křivek barevných kanálů.

Úprava křivky zeleného kanálu a modrého kanálu.jpg

Úprava křivky zeleného kanálu a modrého kanálu.

Barevné tónování černobílé fotografie pomocí nástroje Upravit barvy

Další možností jak vnést do černobílého obrazu barvu je použít nástroj Vylepšit – Upravit barvy (Ctrl+1). Pokud u něj navíc nastavíte režim prolnutí na „Měkké světlo“, tak do obrazu vnesete atraktivní kontrast.

Tónování fotografie nástrojem Upravit barvy.jpg

Tónování fotografie nástrojem Upravit barvy.

Zoner Photo Studio obsahuje celou řadu nástrojů pro práci s barvou. Přečtěte si o nich více v článku Ovládněte nástroje pro úpravu barev ve fotografii.

Solarizace u barevné fotografie

Barevnou fotografii je nejdříve třeba převést do monochromatické podoby. K tomu použijte nástroj Efekty – Odstíny šedi. U ukázkové fotografie nastavte metodu na „Minimum kanálů“. Toto nastavení není dogma, každé fotografii může vyhovovat zcela rozdílné, je potřeba zkoušet.

Původní fotografie.jpg

Původní fotografie.

Desaturace fotografie nástrojem Odstíny šedi.jpg

Desaturace fotografie nástrojem Odstíny šedi.

Efekt solarizace nastavením tonální křivky.jpg

Efekt solarizace nastavením tonální křivky.

Pokud chcete ve fotografii zachovat barvy, uložte si do paměti nesolarizovanou verzi původní fotografie. Před začátkem všech úprav vyberte celý obraz příkazem Výběr – Vybrat vše (Ctrl+A) a zkopírujte výběr do schránky příkazem Upravit – Kopírovat (Ctrl+C).

Po provedení úprav pro efekt solarizace vložte zkopírovaný původní barevný obraz jako novou vrstvu příkazem Upravit – Vložit (Ctrl+V) a nastavte režim prolnutí vrstvy na Měkké světlo. Saturaci obrazu můžete řídit nastavením hodnoty krytí vrstvy.

Dodání barvy do solarizovaného obrazu.jpg

Dodání barvy do solarizovaného obrazu.

Vyzkoušejte si klasické efekty i v digitální fotografii

Nebojte se použít klasické fotografické efekty pro ozvláštnění vašich digitálních fotografií. Každá fotografie potřebuje jiné nastavení desaturace a jiné nastavení tonální křivky pro převod. Nebojte se experimentovat, i když zrovna vaší fotografii nebude efekt solarizace slušet. Alespoň si osvojíte práci s křivkou, která patří k základním dovednostem úpravy digitálních fotografií.

Sabatierův efekt nejlépe vynikne u fotografií s jednoduchým pozadím, jako jsou ateliérové fotografie portrétů, květin a produktů.

Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a vyzkoušejte, co solarizace udělá s vašimi fotografiemi.

Poslední aktualizace 17. srpna 2016

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Honza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Číst všechny články.

Komentáře