S foťákem v ruce po Thajsku

S foťákem v ruce po Thajsku

Krajina táhnoucí se od zářivých pláží Andamanského pobřeží až po divoké hory, které lze považovat za úpatí Himálaje. Thajsko je domovem více než 40 000 pestrobarevných buddhistických chrámů. Společenský život se odehrává na ulicích, takže města pulzují životem mnohem více, než jinde na světe.

Na jihu najdete tropické pralesy plné exotické fauny a flóry. Sever Thajska obývají svérázná horská etnika, která zde žila v izolaci po staletí a teprve nyní se otevírají světu. A až vás omrzí objevování místní krajiny, můžete si sednout do nejbližší restaurace a vybrat si něco z vyhlášené thajské kuchyně.

Thajsko, Čechvala
© Ondrej Čechvala

Může se zdát, že je Thajsko až příliš navštěvovanou destinací, kde se budete tlačit s desítkami dalších fotografů. Tento dojem ale budí zejména fakt, že v průvodcích se opakují stále stejná místa. Vemte si ale, jak je Thajsko rozlehlá země. Kam tedy zavítat? 

Moje hlavní rada zní: nenavštěvujte jen ta nejznámější místa.

Po celém Thajsku je nekonečné množství paláců, horských a pobřežních scenérií. Tak proč se držet jen těch nejznámějších? Proč se nevydat kilometr nebo dva od populárního chrámu do chrámu, kde najdete jen místní obyvatele? 

S horami a pobřežím je to horší. Tam musíte ujít o něco více kilometrů. Ideální je vlastní doprava – auto nebo motorka pro odvážnější, skútr nebo kolo pro opatrnější. Podívejme se na několik známých i méně známých míst, která mě v Thajsku zaujala.

Thajsko, Čechvala, Sloni
© Ondrej Čechvala

1. Ulice v Bangkoku

Většina z vás započne svou cestu v hlavním městě. Bangkok je jedním z nejživějších a nejbarevnějších měst Asie. Centrální část města si zachovává své staré kouzlo a nabízí nekonečné množství příležitostí k fotografování. Od rušných pouličních trhů a barevných obchodů až po bohatě zdobené chrámy. 

Thajsko, Čechvala, Čínská čtvrť
© Ondrej Čechvala. Čínská čtvrť je záplavou barev, vůní a zvuků.
Thajsko, Čechvala, mniši, chrám
© Ondrej Čechvala. Wat Arun je jednou z nejznámějších památek Bangkoku. Mniši v popředí poukazují na skutečnost, že buddhismus není jen turistickou atrakcí, ale živou součástí Thajska.

Moderní část Bangkoku je pak úplně jiný svět. Najdete zde zajímavé čtvrti určené pro střední třídu s moderní architekturou, mrakodrapy a luxusními restauracemi. Stojí za to zažít obojí.

Thajsko, Čechvala, lidi
© Ondrej Čechvala
Thajsko, Čechvala, město
© Ondrej Čechvala. Až pojedete do Bangkoku, určitě si město prohlédněte shora. Můžete tak učinit v jednom z mnoha mrakodrapů v modernějších čtvrtích nebo vystoupat na takzvanou Zlatou horu přímo v centru Bangkoku.

2. Prosluněný jih

Z Bangkoku se pak můžete vydat dvěma směry. Na jihu najdete pláže, deštné pralesy a spoustu zajímavých vápencových skal vystupujících přímo z tyrkysového moře. Nechybí ani řeky s mangrovovými porosty nebo kouzelné vápencové jeskyně s náboženskou výzdobou.  

Na jihu se setkáte s mnoha exotickými zvířaty. Kromě hadů a pavouků jsou to také opice, které se vyskytují v hojném počtu zejména v chrámech. Než však vytáhnete fotoaparát, dvakrát si to rozmyslete. Thajští makakové umí být pěkně drzí a fotoaparát je oblíbeným terčem krádeží.

Thajsko, Čechvala, loď
© Ondrej Čechvala. Národní park Khao Sam Roi Yod se nachází nedaleko Bangkoku, nabízí krásné mořské scenérie a přitom se mu stále vyhýbají davy turistů.
Thajsko, Čechvala, chrám
© Ondrej Čechvala. Jeskyně Praya Nakhon

3. Starobylá města centrálních plání

Centrální pláně jsou historickým srdcem Thajska. Nachází se zde řada starověkých měst. Oblast byla svědkem vzestupu a pádu různých thajských království a zanechala po sobě bohaté kulturní dědictví, které se odráží v chrámech, historických památkách a tradiční architektuře.

Jen něco málo přes hodinu jízdy vlakem od Bangkoku se nachází nejvýznamnější říše Ayutthaya. Právě z období Ayutthaya čerpají Thajci svou historickou identitu. Z celé říše se dochovaly pouze chrámy v různém stádiu rozpadu, které dnes stojí přímo uprostřed rušného města.

Thajsko, Čechvala, chrám
© Ondrej Čechvala. Ayutthaya

Pokud se vám buddhistické chrámy opravdu líbí a chcete je vidět bez davů turistů, vydejte se do Sukhothai. Půjčte si kolo a věnujte alespoň dva dny prohlídce centrálních i vzdálenějších archeologických nalezišť. Sukhothai je podstatně odlehlejší a chrámy jsou roztroušeny po celé oblasti a často je budete mít sami pro sebe.

Thajsko, Čechvala, chrám, buddha
© Ondrej Čechvala. Sukhothai

Pro většinu turistů jsou tato starobylá města součástí jednodenního výletu. Pokud však chcete pořídit opravdu zajímavé fotografie, věnujte těmto místům více času. Jejich skutečnou krásu plně doceníte při východu a západu slunce.

Thajsko, Čechvala, hlava buddhy
© Ondrej Čechvala. Ayutthaya

4. Horská etnika severu

V hornatých oblastech severního Thajska (ale také Myanmaru, Laosu, Vietnamu a Číny) najdete obrovské množství osobitých etnických menšin. Mají své vlastní jazyky, kulturu, tradice a víru a často se vyznačují pestrými kroji a řemeslnými výrobky. Thajské horské kmeny se potýkají s mnoha problémy, například s velkou izolací, a tudíž horším přístupem ke vzdělání a zdravotní péči, a s problémem zachování tradičního způsobu života tváří v tvář modernizaci.

Thajsko, Čechvala, místní obyvatelé
© Ondrej Čechvala

K horským etnikům se můžete dostat především prostřednictvím turistických balíčků, které nabízejí turistické agentury v Chiang Mai nebo Chiang Rai. Vždy si však předem udělejte dobrý průzkum na internetu a přečtěte si recenze. Ideálně si předem vyhledejte agenturu, která se zaměřuje na etnickou turistiku a recenze tomu také odpovídají. 

Etnické menšiny jsou skvělými objekty pro fotografování. Jejich pestré kroje, dění v jejich vesnicích a zajímavé rysy v obličeji z nich dělají skvělý objekt pro fotografování. Buďte však s foťákem ohleduplní a vždy se snažte získat jejich souhlas.

Thajsko, Čechvala, místní
© Ondrej Čechvala
Thajsko, Čechvala, místní
© Ondrej Čechvala

5. Sloni

Článek o Thajsku by nebyl úplný, kdybychom nezmínili symbol celého Thajska, slona. V Thajsku najdete slona indického a setkání s ním se může stát zážitkem na celý život. Opět se vyplatí provést důkladný průzkum na internetu a vybrat si rezervaci, kde se slony zachází eticky. 

Thajsko, Čechvala, slon, smějící se muž
© Ondrej Čechvala

Místa, kde najdete slony, hledejte na internetu pod názvem „elephant sanctuaries“ a ideální je, pokud aktivity nezahrnují jízdu na slonech a sloni se mohou volně pohybovat v přírodě. Užívejte si jejich pouhé pozorování, krmení nebo drobnou interakci. Sloni jsou úžasná zvířata a setkání s nimi přináší mnoho nepředvídatelných situací, proto buďte s foťákem vždy připraveni.

Thajsko, Čechvala, slůně
© Ondrej Čechvala
Thajsko, Čechvala, sloní chobot
© Ondrej Čechvala

Nejlepší období pro to, vyrazit do Thajska je obecně mezi listopadem a koncem března. Chcete-li svůj archiv obohatit o album barevných snímků plných radosti ze života, neváhejte. Jako průvodce působím kromě Thajska v mnoha zemích. S případnými dotazy mě neváhejte kontaktovat emailem, nebo tady v komentářích. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorOndrej Čechvala

Fotka mě baví i živí. Buď mě potkáte s foťákem na svatbě, nebo se toulat někde po světe. Od polárního kruhu až po rovník. Domov mám všude, kde najdu člověka s úsměvem. Rád pak sbírám příběhy lidí a míst, které skládám do dlouhodobějších sérií. Něco z toho najdete na mých stránkách.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *