Rozdíly mezi objektivy

Objektiv je nejdůležitější součástí fotoaparátu a dalo by se říci, že plní stejnou funkci, jako lidské oči. Bez očí bychom nic neviděli, stejně tak bez objektivu fotoaparát nic nevidí, respektive vidí pouze neohraničené barevné skvrny.

Objektivy, jako samostatné produkty, používané v digitální fotografii, jsou vždy příslušenstvím k digitálním zrcadlovkám. U digitálních kompaktů jsou objektivy pevně spojeny s tělem fotoaparátu a není možné je vyměnit. Proto bude větší část textu věnována právě výměnným objektivům, o těch, které najdeme u kompaktů, si povíme pouze zběžně.

Světelnost a ohnisko

Pro porozumění tomu, co je na objektivu napsáno, je důležité znát alespoň základní parametry, které konkrétní typ objektivu charakterizují. Tyto parametry jsou dva – ohnisková vzdálenost resp. rozsah ohniskových vzdáleností a také světelnost objektivu.

Začněme světelností, ta nám říká, jaké maximální množství světla projde čočkou objektivu a zároveň nám říká, jaké nejmenší clonové číslo je možné použít. Princip použití clony a její funkci jsme si vysvětlili již v jednom z úvodních článků. Každý objektiv je vybaven clonou, díky níž je možné ovlivnit množství světla, které projde čočkou za konkrétní časový úsek.

Stejně jako platí pravidlo, že s nižším clonovým číslem, můžete fotografovat v horších světelných podmínkách, platí toto pravidlo i pro objektivy. Čím lepší je světelnost objektivu = nižší nejmenší clonové číslo, tím je objektiv vhodnější pro fotografii za zhoršených světelných podmínek.

Ohnisková vzdálenost objektivu anebo ohnisko je druhým velmi důležitým parametrem. Pokud bychom měli definovat, tak ohnisková vzdálenost předmětového (obrazového) prostoru je podíl lineární velikosti obrazu (předmětu) v ohniskové rovině k zdánlivé velikosti předmětu (obrazu) nekonečně vzdáleného. (definice fyzika Carla Friedricha Gausse).

Ohnisková vzdálenost se udává v milimetrech, v článku pro jednoduchost pochopení oba významy (ohnisková vzdálenost a ohnisko) důsledně nerozlišuji

Pro běžného uživatele je znalost definice ohniska víceméně zbytečná, mnohem důležitější je vědět, jaké ohnisko s sebou nese jaké vlastnosti. Se změnou ohniska se totiž mění částečně způsob zobrazení objektů na fotografii, ale především se mění úhel záběru, což je velmi podstatné. Možná už jste někdy slyšeli o krátkém a dlouhém ohnisku (případně široké a dlouhé ohnisko), někdo také používá výraz krátké a dlouhé sklo = objektiv s krátkým a dlouhým ohniskem.

Toto pojmosloví přesně vystihuje vlastnosti daných ohnisek. Široká/krátká ohniska mají široký úhel záběru, kdežto dlouhá ohniska mají velmi úzký úhel záběru, zato však „přiblíží“ i velmi vzdálený předmět.

Naznačení úhlu záběru v závislosti na ohniskové vzdálenosti objektivu

Dělení objektivů

Objektivy se zpravidla dělí na tři základní skupiny, toto dělení má kořeny v době, kdy se nejrozšířenějším nástrojem pro fotografii stala kinofilmová zrcadlovka. Proto jsou také všechna ohniska a jejich parametry navázány na použití se zrcadlovkou, která zaznamenává snímky na kinofilm anebo na snímač velikosti kinofilmového políčka – o tomto dělení více v dalším článku.

Základními skupinami jsou širokoúhlé objektivy, základní objektivy a teleobjektivy. První a třetí skupina pak má ještě svá okrajová specifika, nejčastěji označované jako ultraširokoúhlé objektivy anebo superteleobjektivy.

Základní ohnisko 50mm – malý, skladný a světelný objektiv

Jako základní objektiv je označováno sklo s ohniskovou vzdáleností 50mm, základní proto, že zorný úhel při této ohniskové vzdálenosti je velmi podobný tomu, jak vnímá okolí lidské oko.

Širokoúhlé objektivy mají ohnisko nižší jak 50 mm, spodní hranice se obvykle pohybuje kolem cca 18 mm, ještě menší ohnisko je pak označováno jako ultraširokoúhlé. Teleobjektivy mají naopak ohnisko větší než 50mm, horní hranice opět není omezena, ale dalo by se říci, že objektivy s ohniskem kolem 800mm již lze považovat za superteleobjektivy.

Objektiv s ohniskem 500 mm již má větší rozměry

Kromě zmíněných objektivů ještě existují speciální objektivy, jako je rybí oko, které má extrémně široký úhel záběru 180°  (viz titulní fotografie článku) a také tzv. tilt/shift objektivy, které usnadňují korekci kácejících se linií nakláněním a otáčením čelního optického členu.

Tilt objektiv má posuvnou část těla, takže j emožné korigovat náklon a elminovat například kácející se linie

Druhé nejčastější dělení je založeno na tom, zda má objektiv jedno ohnisko (tzv. pevné sklo) anebo obsáhne ohnisek více – zoomový objektiv. Zoomový typ je mnohem rozšířenější a setkáte se s ním u všech zrcadlovek a kompaktů.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *