Netradiční spojení – Olympus PEN a Xenon F1,9

Kromě toho, že na občasné protažení závěrek na mě ve skříni čeká řada filmových fotoaparátů, narazil jsem při brouzdání na webu i na možnosti, které nabízí spojení staré techniky s novou. Tedy přesněji: použití starých filmových objektivů na nových fotoaparátech a tím nemyslím pouze nasazení starých skel se shodným bajonetem na fotoaparát konkrétní značky. Na kombinaci přístroj a objektiv, kterou představím, jsem si musel nechat redukci dokonce vyrobit.

Nebudu vás příliš dlouho napínat. Při jedné aukci fotografické techniky jsem si pořídil objektiv Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, se kterým jsem viděl hotové fotografie pořízené s digitálem. Objektiv byl původně určen k nasazení na kinofilmový fotoaparát Robot se závitem M26. Osobně se mi na snímcích zamlouval především bokeh při plně otevřené cloně a světelnost objektivu.

Olympus PEN E-PL1, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, 1/400 s, F2,8, ISO 200.jpg

Objektiv mi pár měsíců ležel na poličce s fototechnikou a neměl jsem čas se mu věnovat, byť by mě to stálo napsání pár řádků e-mailu a rozeslání na patřičná místa. Nakonec jsem to začal řešit pochopitelně v tu nejméně vhodnou dobu, kdy jsem měl práce nad hlavu. Na druhou stranu jsem využil příležitosti při cestě do Prahy. Zjistil jsem totiž, že FotoŠkoda na svém webu nabízí hotovou redukci závitu M42 na bajonety ne-zrcadlovek Olympus PEN. Domluvili jsme se na výrobě redukce na míru, tedy ze závitu M26 na bajonet PENa, a tak už jen stačilo počkat si jeden měsíc, než bude hotová.

Jak sedí 40mm Xenon na PENu?
Po nasazení redukce a našroubování objektivu jsem zjistil, že ohnisková vzdálenost téměř odpovídá a po přepočtu se tak přibližuje 80mm ohnisku (ekv. kinofilmu). 37mm krytka z objektivu Olympus M.Zuiko Digital 17 mm F2,8 Pancake na přední část perfektně sedí, takže nevyrážím fotit „bez ochrany“ (Xenon jsem získal bez krytek). Ostřící prstenec má velmi jemný chod, což dovoluje velice přesné zaostření, ovšem žádá si to delší přípravu.
Clonit pak musím pomocí clonového kroužku na objektivu, nikoliv v menu digitálu. Údaje o použité cloně u konkrétního snímku se bohužel do EXIFu nepřenáší a pro pozdější využití si je tak musím buďto zapisovat, nebo nenávratně zapomenout. 

 

Jakmile byla redukce doma, nemohl jsem se dočkat na vhodnou příležitost k otestování kvalit – zda budou takové, jaké jsem viděl kdysi na webu. Těšil jsem se jako malý kluk. Výborná světelnost objektivu se však projevila jako dvojsečná zbraň. Zatímco dává vzniknout velice příjemné kresbě za hranicí ostrosti, bez hledáčku bývá problém přesně zaostřit při nízkých clonových číslech (F1,9, F2,8).

Olympus PEN E-PL1, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, 1/40 s, F1,9, ISO 1250.jpg

Olympus PEN E-PL1, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, 1/200 s, F2,8, ISO 100.jpg

Během zaostřování sice využívám možnosti sedmi- až čtrnáctinásobného přiblížení (tlačítko se symbolem lupy na zadní straně přístroje), ovšem i drobné chvění rukou dokáže pořádně roztřepat zobrazený výřez. Na nějaké akční fotografování můžu tedy rovnou zapomenout. Rychle a přesně zaostřit prostě nelze. Na druhou stranu, při fotografování zátiší či portrétů, kdy mám čas si vše připravit, to není tak citelná překážka. Použití stativu nepovažuji za nutné, dokáže však zaostřování podstatně usnadnit.

Olympusu PEN PL-1, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, 1/50 s, F4, ISO 200.jpg

Olympus PEN E-PL1, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, 1/100 s, F5,6, ISO 200.jpg

Přes nepohotové zaostřování mi stále stojí za to experimentovat, a to právě díky příjemnému bokehu a současně dobré ostrosti snímků i při nasazení na digitální fotoaparát. Už první pokusy dopadly velice dobře. Kresebně objektiv nezklamal – sametově rozostřené pozadí prozrazovalo, že jsem pro svůj foťák právě sehnal portrétní objektiv. Dlužno podotknout, že za skvělou cenu (redukce mě přišla na 1100 Kč a samotný objektiv jsem v jedné aukci sehnal za dalších pět set korun). Ještě tak sehnat na PENa v podobném duchu nějaký pevný širokáč a vystačil bych si.

Olympusu PEN PL-1, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, 1/60 s, F1,9, ISO 1250.jpg

Olympus PEN E-PL1, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, 1/100 s, F2,8, ISO 400.jpg

Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9
Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9 byl původně určen pro fotoaparáty Robot, který se stal pro své malé rozměry oblíbeným nejen mezi fotoamatéry, ale také špionážním doplňkem. Snadné schování v kabelce či kufříku k tomu doslova vybízelo.
Společnost vyrábějící Roboty byla založena roku 1934. První motorizované modely fotoaparátů vyrobila již v roce svého založení. Od modelu Robot Star II byl pak standardně dodáván právě objektiv 40mm Xenon s výbornou světelností F1,9. Využívalo se přitom pouze čtvercového formátu kinofilmového políčka, tedy 24 × 24 mm. Na jednu roličku 35mm filmu jste tedy mohli zachytit okolo padesáti snímků čtvercového formátu. Na bližší info o Robotech, resp. o tom, jak se s nimi fotografuje, si možná ještě posvítíme v budoucnu, protože se mi do rukou před dokončením tohoto příspěvku dostal model Robot Star 25 i 50.
Poměrně dobrý přehled modelů Robotů naleznete v angličtině na Wikipedii

 

Olympus PEN E-PL1, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9, 1/80 s, F1,9, ISO 1600.jpg

 

Poslední aktualizace 5. března 2012

32 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře