Najděte fotky snáze

Správa a především hledání v archivu fotek je s postupem času těžší a těžší. Zoner Photo Studio však má sofistikované nástroje, pro jednodušší a rychlejší práci s fotografiemi.

Základním předpokladem funkčního archivu je samozřejmě jeho vhodné strukturování a vytvoření adresářového stromu s upřesňujícími názvy složek. Pro následné vyhledávání je však mnohdy rychlejší využít několika vestavěných vyhledávačů, než se spoléhat na děravou paměť.

Filtrujte

Základním nástrojem pro vyhledávání v Zoner Photo Studiu je Filtr, který najdete v menu Organizovat/Filtrovat zobrazení. Po aktivaci funkce se zobrazí nové okno, v němž můžete nastavit několik parametrů pro filtrování, a to hned na sedmi záložkách – soubor, datum a velikost, poznámky, klíčová slova, pokročilé, GPS, text. Filtr prohledává pouze tu složku, jejíž obsah máte zobrazen v průzkumníkovi. V záložce soubor můžete ještě zvolit, zda prohledávat podsložky a také specifikovat složku hledání.

Základní zobrazení filtru pro vyhledávání

Velmi jednoduše můžete při filtrování souborů využívat i kombinaci několika různých proměnných, například hodnocení snímků, které jste provedli při přetažení do počítače zkombinovat s expozičními údaji. Potřebujete-li rychle vyhledat dobrou fotku s konkrétní clonou, ohniskem či citlivostí, je to nejjednodušší způsob.

Obrázky můžete filtrovat také podle údajů z EXIF dat.jpg

Obrázky můžete filtrovat také podle údajů z EXIF dat.

Katalogizujte

Funkce Katalogu se od výše popsaného filtrování liší v jedné zásadní věci, neprohledává totiž fyzická umístění souborů, ale jejich virtuální katalog, který je strukturován podle data pořízení snímku, respektive podle informací uložených v EXIF datech. Aby bylo možné s katalogem pracovat, je nutno přepnout se v okně Navigátor na zobrazení Katalog. V tu chvíli se zobrazí všechny fotografie, které byly zobrazeny v průzkumníku a také všechny fotografie, které byly přidány pomocí funkce Organizovat/Přidat soubory do katalogu. Vzhledem k principu práce se v katalogu objeví obrázky pouze z těch složek, které již byly v programu otevřeny anebo ručně přidány do katalogu.

Zobrazení obsahu katalog je snadné pomocí přepnutí záložky v Navigátoru

Nastavení chování katalogu je možné ještě ovlivnit přímo v nastavení programu Zoner Photo Studio, kde můžete specifikovat umístění katalogu, maximální počet indexovaných náhledů či přímo definovat, které složky se nemají do katalogu přidávat anebo naopak, které složky vždy načítat. V případě, že si archivujete fotografie ve složkách podle data, bude struktura katalogu shodná s adresářovou strukturou na disku. V takovém případě pak stačí do katalogu zahrnout pouze nejvyšší nadřazenou složku a načtou se všechny snímky.

Základní nastavení parametrů katalogu upravíte v nabíce Možnosti

Vyhledávání je v katalogu fotografií ještě jednodušší než při filtrování. V horní části okna průzkumníka najdete tři typy filtrů katalogu – Text, Atributy, GPS. Klepnutím na tlačítko atributu zobrazíte jeho detailní nastavení. Jakmile začnete psát například název anebo vyberete konkrétní hodnocení, zůstanou zobrazeny pouze náhledy obrázků, které splňují kritéria. Vyhledávání je prakticky okamžité. Aktuální zobrazení Katalogu lze uložit do Oblíbených složek včetně zadaného filtru.

Filtry katalogu jsou aktivní okamžitě po zadání, poklepem na Žádný filtraci deaktivujete

Oblíbené složky pro rychlou práci

Pokud často používáte některé složky respektive soubory, jistě oceníte možnost přidat si je do nabídky Oblíbené. Její funkce je v podstatě stejná jako v internetovém prohlížeči. Místo toho abyste se složitě proklikávali ke konkrétní složce v počítači, můžete si ji přidat do oblíbených a jednoduchým přepnutím na záložku OblíbenéNavigátoru si zobrazíte pouze přidané složky.

Podobně jako v případě katalogu také oblíbené složky jsou součástí Navigátoru

Díky tomu, že lze uložit do oblíbených také výsledky filtrování v katalogu, není problém, nadefinovat si několik složek s podobnými snímky, kupříkladu fotografované v okolí konkrétní oblasti (s přiřazením GPS dat). Přidání složky do Oblíbených je možné klepnutím pravou myší v základním zobrazení navigátoru na název složky a výběrem možnosti Přidat k oblíbeným složkám.

 

Poslední aktualizace 23. května 2011

32 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře