Jak se mění přechody a přechodové filtry v ZPS X

Jak se mění přechody a přechodové filtry v ZPS X

Naše nejnovější verze, Zoner Photo Studio X, se od těch starších výrazně liší. Přináší do Editoru vrstvy a masky a výrazně rozšiřuje možnosti nedestruktivních úprav v modulu Vyvolat.

Tento článek je určen především uživatelům starších verzí, kterým vysvětlí, jak nyní v ZPS X pracovat s přechody a přechodovými filtry.

Jak to bylo dříve (v ZPS 17 a 18)

V ZPS 17 a 18 umožňoval nástroj Přechodový filtr v Editoru vybírat mezi barevným přechodem a expozičním přechodem. Obě volby nabízely ale jen základní parametry a celý nástroj byl velice jednoduchý.

V ZPS X přibyly vrstvy a masky, které přinesly mnohem více možností úprav. Pro masky byl ale potřeba nový typ přechodového nástroje. Přidali jsme jej jako Přechod a v ZPS X jej najdete ho mezi kreslicími nástroji.

Zatímco přechodový filtr vždy potřebuje nějaký zdrojový obraz, který upraví, Přechod můžete vytvořit i v prázdné vrstvě nebo v její masce – a právě toho se velice často využívá.

Jak tedy s přechody pracovat v ZPS X?

V Zoner Photo Studiu X se můžete vydat dvěma cestami. Ta první je rychlá a jednodušší, využívá nedestruktivních úprav v modulu Vyvolat a vystačíte si s ní u většiny běžných úprav.

Co je to ta nedestruktivní úprava?

Všechny úpravy v modulu Vyvolat jsou nedestruktivní. Jde o princip, kdy se úpravy nezapisují přímo do souboru s obrázkem. Místo toho vzniká druhý malý soubor s popisem všech úprav. Proto se k úpravě můžete kdykoliv vracet a všechny parametry měnit. Zoner Photo Studio se pak postará o to, že vidíte upravenou fotku, ikdyž na disku leží stále původní soubor.

Více se o výhodách nedestruktivních úprav dočtete v samostatném článku.

Druhý způsob je o něco náročnější především na prvotní nastavení, ale investovaný čas se vám vrátí v podobě kvalitnějšího výsledku, který můžete kdykoliv upravit.

1. cesta: Práce s přechodovým filtrem v modulu Vyvolat

Pro běžné úpravy naprosté většiny fotek si vystačíte s nedestruktivním modulem Vyvolat. Najdete zde nástroj Přechodový filtr, který obsahuje řadu parametrů a je tak mnohem lepší, než podobně nazvaný starší nástroj z Editoru.


Po kliknutí na ikonu nástroje Přechodový filtr se vám zobrazí jeho panel, ale zároveň už můžete přímo do fotky natáhnout svůj první přechod:

Zmáčkněte a držte levé tlačítko myši na místě, kde má řídící úsečka přechodu začínat a táhněte na místo, kde má končit – zde tlačítko uvolněte.

Přechodových filtrů můžete do obrázku umístit i více (tlačítkem Přidat masku), v horní části nástroje pak uvidíte jejich seznam (každou Masku si můžete dvojklikem na název přejmenovat.

Dále vidíte seznam jednotlivých parametrů – přechodový filtr tak může zároveň například ubírat expozici a přidávat sytost nebo prosvětlovat stíny. Pokud chcete přechod barevný, ponechejte všechny parametry na nule a přidejte intenzitu barvy.

Jak pracovat s Přechodovým filtrem v modulu Vyvolat vám ukáže naše výukové video:

2. cesta: Přechody v modulu Editor

Zde nastane proti starším verzím největší změna. Demonstrujeme si ji na klasickém postupu, kdy chceme ztmavit oblaka na obrázku.

Před započetím práce si duplikujte vrstvu s obrázkem.

Na tuto vrchní vrstvu (Vrstva 2) aplikujte úpravu snížení expozice  a další úpravy tak, aby oblaka měla plnou kresbu a nebyla přepálená: Klikněte na tlačítko Úpravy nad vrstvami, vyberte Rychlé úpravy a změňte parametry. Nezapomeňte změny potvrdit zeleným tlačítkem Použít.

Přidejte horní vrstvě Masku (jeden z postupů je například kliknout na masku pravým tlačítkem, v menu vybrat Maska a zde Odkrýt vše).

Nyní vyberte nástroj Přechod (z kreslicích nástrojů), ověřte, že mezi vrstvami máte zvolenou masku (bílé pole) horní vrstvy a do obrázku (ve skutečnosti do masky) natáhněte řídící úsečku zdola nahoru. Výsledek by měl vypadat jako na obrázku. Nezapomeňte potvrdit tlačítkem Použít v pravém panelu.

Co se stalo? Vytvořili jste druhou, tmavší vrstvu a následně k ní masku, která říká, kde všude má být daná vrstva zobrazena. Do této masky jste zakreslili přechod (z černé do bílé), který programu řekl, že z horní vrstvy má zobrazovat postupně čím dál tím více podle umístění řídící šipky přechodu.

Výhodou takového postupu je to, že můžete kdykoliv upravit míru krytí v kterékoliv části obrázku a tak efekt zesílit nebo naopak potlačit.

Více se o využití přechodů v modulu Editor dozvíte v tomto videu:

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPepa Halíček

Pepa Halíček od roku 2013 spřádá marketingové plány Zoner Photo Studia. Ve fotografii se zaměřuje na portréty lidí, ale rád experimentuje. Jeho tvorbu najdete na Zoneramě a na osobním webu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *