Jak se mění přechody a přechodové filtry v ZPS X

Naše nejnovější verze, Zoner Photo Studio X, se od těch starších výrazně liší. Přináší do Editoru vrstvy a masky a výrazně rozšiřuje možnosti nedestruktivních úprav v modulu Vyvolat.

Jak se mění přechody a přechodové filtry v ZPS X

Tento článek je určen především uživatelům starších verzí, kterým vysvětlí, jak nyní v ZPS X pracovat s přechody a přechodovými filtry.

Jak to bylo dříve (v ZPS 17 a 18)

V ZPS 17 a 18 umožňoval nástroj Přechodový filtr v Editoru vybírat mezi barevným přechodem a expozičním přechodem. Obě volby nabízely ale jen základní parametry a celý nástroj byl velice jednoduchý.

V ZPS X přibyly vrstvy a masky, které přinesly mnohem více možností úprav. Pro masky byl ale potřeba nový typ přechodového nástroje. Přidali jsme jej jako Přechod a v ZPS X jej najdete ho mezi kreslicími nástroji.

Zatímco přechodový filtr vždy potřebuje nějaký zdrojový obraz, který upraví, Přechod můžete vytvořit i v prázdné vrstvě nebo v její masce – a právě toho se velice často využívá.

Jak tedy s přechody pracovat v ZPS X?

V Zoner Photo Studiu X se můžete vydat dvěma cestami. Ta první je rychlá a jednodušší, využívá nedestruktivních úprav v modulu Vyvolat a vystačíte si s ní u většiny běžných úprav.

Co je to ta nedestruktivní úprava?

Všechny úpravy v modulu Vyvolat jsou nedestruktivní. Jde o princip, kdy se úpravy nezapisují přímo do souboru s obrázkem. Místo toho vzniká druhý malý soubor s popisem všech úprav. Proto se k úpravě můžete kdykoliv vracet a všechny parametry měnit. Zoner Photo Studio se pak postará o to, že vidíte upravenou fotku, ikdyž na disku leží stále původní soubor.

Více se o výhodách nedestruktivních úprav dočtete v samostatném článku.

Druhý způsob je o něco náročnější především na prvotní nastavení, ale investovaný čas se vám vrátí v podobě kvalitnějšího výsledku, který můžete kdykoliv upravit.

1. cesta: Práce s přechodovým filtrem v modulu Vyvolat

Pro běžné úpravy naprosté většiny fotek si vystačíte s nedestruktivním modulem Vyvolat. Najdete zde nástroj Přechodový filtr, který obsahuje řadu parametrů a je tak mnohem lepší, než podobně nazvaný starší nástroj z Editoru.


Po kliknutí na ikonu nástroje Přechodový filtr se vám zobrazí jeho panel, ale zároveň už můžete přímo do fotky natáhnout svůj první přechod:

Zmáčkněte a držte levé tlačítko myši na místě, kde má řídící úsečka přechodu začínat a táhněte na místo, kde má končit – zde tlačítko uvolněte.

Přechodových filtrů můžete do obrázku umístit i více (tlačítkem Přidat masku), v horní části nástroje pak uvidíte jejich seznam (každou Masku si můžete dvojklikem na název přejmenovat.

Dále vidíte seznam jednotlivých parametrů – přechodový filtr tak může zároveň například ubírat expozici a přidávat sytost nebo prosvětlovat stíny. Pokud chcete přechod barevný, ponechejte všechny parametry na nule a přidejte intenzitu barvy.

Jak pracovat s Přechodovým filtrem v modulu Vyvolat vám ukáže naše výukové video:

2. cesta: Přechody v modulu Editor

Zde nastane proti starším verzím největší změna. Demonstrujeme si ji na klasickém postupu, kdy chceme ztmavit oblaka na obrázku.

Před započetím práce si duplikujte vrstvu s obrázkem.

Na tuto vrchní vrstvu (Vrstva 2) aplikujte úpravu snížení expozice  a další úpravy tak, aby oblaka měla plnou kresbu a nebyla přepálená: Klikněte na tlačítko Úpravy nad vrstvami, vyberte Rychlé úpravy a změňte parametry. Nezapomeňte změny potvrdit zeleným tlačítkem Použít.

Přidejte horní vrstvě Masku (jeden z postupů je například kliknout na masku pravým tlačítkem, v menu vybrat Maska a zde Odkrýt vše).

Nyní vyberte nástroj Přechod (z kreslicích nástrojů), ověřte, že mezi vrstvami máte zvolenou masku (bílé pole) horní vrstvy a do obrázku (ve skutečnosti do masky) natáhněte řídící úsečku zdola nahoru. Výsledek by měl vypadat jako na obrázku. Nezapomeňte potvrdit tlačítkem Použít v pravém panelu.

Co se stalo? Vytvořili jste druhou, tmavší vrstvu a následně k ní masku, která říká, kde všude má být daná vrstva zobrazena. Do této masky jste zakreslili přechod (z černé do bílé), který programu řekl, že z horní vrstvy má zobrazovat postupně čím dál tím více podle umístění řídící šipky přechodu.

Výhodou takového postupu je to, že můžete kdykoliv upravit míru krytí v kterékoliv části obrázku a tak efekt zesílit nebo naopak potlačit.

Více se o využití přechodů v modulu Editor dozvíte v tomto videu:

Poslední aktualizace 31. srpna 2018

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Pepa Halíček

Pepa Halíček od roku 2013 spřádá marketingové plány Zoner Photo Studia. Ve fotografii se zaměřuje na portréty lidí, ale rád experimentuje. Jeho tvorbu najdete na Zoneramě a na osobním webu.

Číst všechny články.

Komentáře