Jak fotit na trzích?

Jak fotit na trzích

Tržiště je skvělým prostředím pro téměř všechny foto žurnalistické dovednosti. Budete potřebovat rychlost a postřeh, abyste zachytili zajímavou situaci, momentku. Naučíte se být nenápadní a schovat se v davu. Nebo se naopak naučíte, jak k lidem přistupovat a říci si o jejich portrét.

Poznáte také jak barevně sladit scénu. A možná největší výzvou, které budete čelit, je nelehká práce se světlem. Zkuste vyrazit na trh a prozkoumat všechny tyto faktory v sérii (reportáži).

Zmíněné body si podrobně rozebereme na příkladu mé reportáže z tržiště v pákistánském Péšávaru. Zkombinoval jsem všechny přístupy a vybral pár fotek, které nejlépe vystihují dění a atmosféru tohoto exotického místa.

Focení na trzích, černobílá, muž
© Ondrej Čechvala

Pro vytvoření podobné reportáže však nemusíte jezdit až do Asie. Stejný přístup lze opakovat všude, včetně klasických vánočních trhů u nás ve střední Evropě.

Focení na trzích, Vánoční trhy
Vánoční trhy na Zelném trhu v Brně. © Ondrej Čechvala

1. Ach ti lidé

Začněme asi nejpalčivější otázkou. I když se na tržišti rozhodnete fotografovat pouze architekturu nebo detaily místních produktů, nikdy se nevyhnete interakcím s lidmi. Než se do čehokoliv pustíte, udělejte si malý průzkum. 

Projděte se po tržišti, občas něco viditelně vyfoťte a pozorujte reakce lidí. Uvidíte, jak jsou na vás naladěni.

Pokud si vás nevšímají nebo se dokonce usmívají, je to dobré znamení. A také vás to ujistí, že jste zde se svým fotoaparátem vítáni. Pak se musíte rozhodnout, jak fotit.

Focení na trzích, paní na tržnici
© Ondrej Čechvala

První možností je na nic se neptat a všechno prostě fotit. Riskujete, že vám někdo vynadá, a možná budete čelit otázce, zda je to vůbec etické. Výhodou je autentičnost scény, lidé nepózují a nejsou statičtí. 

V tomto případě není dobré dlouho někde postávat a čekat na moment. Lépe uděláte, když se budete neustále pohybovat, a rychle a intuitivně cvakat okolní momenty. Mnoho snímků bude zbytečných. I zkušení fotografové ale pořídí jen několik dobrých fotek.

Focení na trzích, barevně, dobytek
© Ondrej Čechvala

Druhým přístupem je získat od lidí souhlas. Tato varianta je mnohem těžší, protože s sebou nese risk odmítnutí, a tedy demotivaci k dalšímu focení. Na druhou stranu se naučíte s lidmi komunikovat a můžete říci, že váš přístup je plně etický. Připravte se na to, že lidé od vás mohou na oplátku něco chtít, často peníze nebo koupi jejich výrobku. 

Ani v tomto případě nemusíte nutně fotit jen statický portrét (obvykle) usměvavé osoby za pultem. Zeptejte se fotografované osoby, zda si vás může chvíli nevšímat, abyste ji mohli zachytit v běžné situaci.

Focení na trzích, portrét, vysmátý muž
© Ondrej Čechvala

Focení na trzích, prodej
© Ondrej Čechvala

2. Načasování

Ať už je váš fotografický cíl jakýkoli, zjistěte si předem, jak tržiště funguje. Pokud chcete zachytit živou akci, hodí se vám přijít v té nejrušnější hodině. V jižních zemích je to obvykle ráno, kdy ještě není takové vedro a lidé na tržiště chodí nakupovat podobně, jako my do supermarketů. 

Na vánočních trzích je to naopak večer, kdy se lidé vracejí z práce a vyrážejí se svými blízkými zahřát se sklenkou horkého nápoje.

Focení na trzích, černobílá, muži
© Ondrej Čechvala

3. Střídání snímků

Pokud budete tvořit reportáž, nezapomeňte střídat detaily a celky, statické a dynamické snímky a kombinovat různá ohniska. Přispěje to k dynamičnosti série, a divák se nebude nudit. Zároveň se pokuste o vizuální a barevnou kompaktnost celé série. Pojďme si ale říci více o tom, jak toho dosáhnout.

Focení na trzích, prodejci,
© Ondrej Čechvala

Focení na trzích, ovoce
© Ondrej Čechvala

4. Jak zkrotit barvy?

Barvy na tržišti jsou tak dominantním prvkem, že můžou vaši fotku jak pohřbít, tak pozvednout. Obvykle se setkáte s tak širokou paletou barev, že je těžké následovat jakékoli poučky o tom, které barvy jsou kompatibilní. 

Focení na trzích, prodavačka, ovoce
© Ondrej Čechvala

Pokud máte pocit, že je ve scéně příliš mnoho barev, existují dva způsoby, jak je z fotky odstranit. Můžete zkusit komponovat víc na detail (nebo přebytečné prvky dodatečně oříznout) nebo si můžete pohrát se sytostí barev v editoru. V tomto případě doporučuji pracovat se sytostí jednotlivých barev, ne se sytostí celé scény.

Focení na trzích, barevné koření
© Ondrej Čechvala

Focení na trzích, ryby,
© Ondrej Čechvala

5. Jak světlo ovlivňuje barvy?

Tyto dvě veličiny od sebe nelze při fotografování (nejen) tržiště oddělit. Světlo vždy ovlivňuje barvy a dokáže způsobit nemalé problémy. 

Zejména v interiéru můžete zažít opravdu komplikovanou situaci. Vaším přítelem jsou bílé žárovky, jejichž barva odpovídá barvě denního slunce. V takovém světle se fotografuje dobře a vše vypadá přirozeně. Problémy začínají, pokud jsou v interiéru žluté žárovky. Ty zbarví celou scénu do sytě žluté, často velmi nepěkné barvy. 

Nejsložitější situace pak nastává, když se bílé světlo kombinuje se žlutým. Buď se s tím můžete smířit a barvy jen mírně upravit, nebo převést celou fotografii na černobílou.

Focení na trzích, černobílá, prodavačka
© Ondrej Čechvala

V exteriérech budete čelit jiným výzvám. Zejména ostré polední slunce může být opravdovým problémem. Pokud jsou stánky v takovém světle zakryté střechou/plátnem, získáte scénu s vysokým dynamickým rozsahem, kde zastíněný interiér stánku ostře kontrastuje s přeexponovaným pozadím. 

Částečným řešením je zaměřit se pouze na detaily a nefotit celou kontrastní scénu. Nebo počkat na lepší večerní/ranní světlo dopadající z úhlů. Případně počkejte, až se zatáhne a scéna ztratí ostrý kontrast.

Focení na trzích, tržnice
© Ondrej Čechvala

Pokud je navíc plachta nebo střecha barevná, tato barva se promítá i do všeho pod ní, včetně obličeje stánkaře. V tomto případě obvykle nepomůže ani postprodukce. Řešením je zaměřit se na takové stánky, jejichž plachty jsou v bílé nebo alespoň pastelové škále barev.

Focení na trzích, tržnice, trhy, stánky
© Ondrej Čechvala

Focení trhů je průzkumná akce, kde si natrénujete rychlou reakci a nebo komunikační dovednosti. Možná odejdete s plnou kartou, a nebo taky jen s pár úlovky, ale výsledek bude stát určitě za to.  

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorOndrej Čechvala

Fotka mě baví i živí. Buď mě potkáte s foťákem na svatbě, nebo se toulat někde po světe. Od polárního kruhu až po rovník. Domov mám všude, kde najdu člověka s úsměvem. Rád pak sbírám příběhy lidí a míst, které skládám do dlouhodobějších sérií. Něco z toho najdete na mých stránkách.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *