Hrátky s tonalitou

Fotografie s širokým dynamickým rozsahem stále patří mezi velmi oblíbené a rozšířené. Poslední verze Zoner Photo Studia přinesla nový nástroj pro práci s HDR fotografiemi – jedná se o mapování tonality.

Nový nástroj pro tvorbu HDR snímků najdete v modulu správce v menu Vytvořit/ HDR mapováním tonality. Jako samostatný efekt je pak nástroj dostupný přímo z prostředí Editoru, kde jej najdete v menu Efekty/Mapování tonality.

Z uvedeného si již možná sami odvodíte, že nástroj pracuje jak klasickou cestou skládání více snímků dohromady, tak je schopen pracovat i s jedním snímkem. Při použití pouze jednoho snímku jste však částečně omezeni zdrojovými daty, takže je vždy výhodnější použít sadu fotografií s odstupňovanou expozicí. Na rozdíl od starší funkce tvorby HDR prolínáním expozic, je možné při mapování tonality využít neomezené množství zdrojových snímků.

Proč HDR

Pokud netušíte, k čemu je fotografie s širokým dynamickým rozsahem dobrá, je nasnadě vysvětlení. Složení více snímků v jeden pomáhá řešit problém s omezeným dynamickým rozsahem snímače fotoaparátu, který se projevuje nemožností uspokojivě zachytit scénu s velkým rozdílem jasů. Typickou scénou je tmavý les na spodní části snímku a jasné nebe v horní části snímku nebo fotografie tmavé místnosti, kde je okno zalité sluncem. Scénu s tak velkým expozičním rozsahem není možné vyfotit tak, aby byla zachována kresba ve všech částech fotografie, fotograf je nucen „obětovat“ buď kresbu ve světlých, nebo ve tmavých oblastech.

Složením snímků, které jsou různě exponovány – jeden na světla (obloha) a druhý na stíny (tmavý les) vytvoříte velmi snadno fotografii, ne které jsou zastoupeny jak stíny, tak světla v dostatečném rozsahu. Výsledkem pak mohou být naprosto přirozeně vypadající snímky anebo naopak fotografie, které více připomínají malbu než fotografii. Vše záleží samozřejmě na vašem vkusu a preferencích.

Složení a mapování

Podobně jako u jiných nástrojů v menu Vytvořit, tak i v případě mapování tonality vyvoláte dialogové okno pro výběr snímků, které se mají použít. Tento krok lze samozřejmě přeskočit, označit snímky přímo ve správci a rovnou přejít k dalšímu kroku, kde se načtou náhledy a program automaticky určí rozdíly EV mezi jednotlivými obrázky. Posun expozice je také možné nastavit ručně.

Okno s výběrem fotogafií pro úpravu

Okno s výběrem fotogafií pro úpravu

Následujícím krokem je zarovnání snímků, podobně jako při tvorbě HDR prolínáním expozic totiž můžete fotit pouze z ruky a stativ není nutností. Případné drobné nesrovnalosti zvládne Zoner Photo Studio 14 doladit samo. Pro jednodušší práci je samozřejmě vhodné ponechat zatržené obě volby – tedy zarovnání obrázků i jejich ořez.

Zarovnání a ořez vybraných snímků

Zarovnání a ořez vybraných snímků

Jakmile klepnete na tlačítko další, vytvoří program náhled obrázku s přednastavenými parametry pro mapování tonality. Celkem najdete v dialogovém okně devět posuvníků, které slouží k nastavení výsledného obrazu. Práce s nimi je velmi individuální, nicméně je možné říci, že pokud první tři posuvníky umístíte více vpravo, bude snímek vypadat spíše jako obraz. Naopak jejich umístěním vlevo se úprava tolik neprojeví. Další parametr Sytost ovlivňuje celkovou barevnost snímku, Gamma korekce má vliv na kontrast, stejně tak i ČernýBílý bod. Intenzita stínů a světel udává sílu, s jakou se nastavení projeví v oblasti světel a stínů.

Ukázka optimálního nastavení parametrů pro HDR

Ukázka optimálního nastavení parametrů pro HDR

Ukázka přehnaného efektu HDR

Ukázka přehnaného efektu HDR

Ukázka minimálního efektu HDR

Ukázka minimálního efektu HDR

Po vyhovujícím nastavení parametrů a klepnutí na tlačítko další můžete výsledný snímek uložit anebo otevřít pro další úpravy v editoru.

Mapování v editoru

Jestliže chcete aplikovat mapování tonality na jeden snímek, vyberte funkci v Editoru v menu Efekty. Následné dialogové okno obsahuje shodné parametry, jako je uvedeno výše. Vzhledem k tomu, že program pracuje pouze s jedním zdrojovým obrázkem, je nástroj náročnější na výpočet a tím i výkon počítače. Dosáhnout však můžete velmi podobných výsledků.

Mapování tonality v editoru

Mapování tonality v editoru

A co dalšího lze pomocí nástroje mapování tonality vytvořit?

Zde je již mírně patrný zásah do snímku

Zde je již mírně patrný zásah do snímku

Při vhodně nastavené úpravě nemusí divák vůbec zaznamenat zásah do snímku

Při vhodně nastavené úpravě nemusí divák vůbec zaznamenat zásah do snímku

Poslední aktualizace 17. října 2011

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře